Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Paranormalul la el acasă

Postări Recomandate

Aici putem aduce cele mai tari filmulețe și articole și putem discuta despre cele mai bizare fenomene din aria paranormalului: telepatie, percepția extrasenzorială (ESP), remore viewing, telekinezie, magie, poltergeist, apariții, vindecări miraculoase și multe altele. 
Încep eu, desigur, cu un filmuleț despre maestrul John Chnang, un tip deosebit de modest, dar care face lucruri impresionante și greu de explicat. 
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paranormal este un termen pentru o varietate de fenomene care ies din sfera normalului. Termenul este folosit în parapsihologie și are de a face cu fenomene ca telepatia, vederea la distanță, energetica, divinația, percepția extrasenzorială, telekinezia și diverse feluri de a supraviețui după moarte ca reîncarnarea, fantomele și bântuirile.

Termenul este folosit și pentru fenomene mai puțin spirituale, ca OZN-urile și mai multe creaturi misterioase descrise în criptozoologie."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Paranormal

:laugh: No, deci am putea spune ca  "paranormalul" a fost  (d)intotdeauna "para" normalitatea la ei/el acasa ?!

" Termenul de parapsihologie a fost utilizat pentru prima oară de germanul Max Dessoir în 1889. După americanul Joseph Banks Rhine (1895-1980) parapsihologia se definește ca o ramură a științei care detectează și analizează facultățile datorită cărora o ființă umană (chiar un animal) intră în contact cu mediul, sau chiar îl modifică, fără ajutorul simțurilor sau al mușchilor săi. Scepticii afirmă că parapsihologia nu are suport în realitate, până acum nimic din ceea ce susține nefiind demonstrat științific."

Parapsihologia este o pseudoștiință[1][2][3][4][5][6][7][8] ce se ocupă cu studiul unor fenomene pe care percepția noastră uzuală nu le poate explica imediat și care se derulează într-un alt plan decât cel al universului newtonian. Descrierea și definirea acestor fenomene stau la baza parapsihologiei."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Parapsihologie

Parapsihologia se leagă într-un fel de psihologie, iar majoritatea tezelor de doctorat sunt bazate pe acest subiect. Cu greu poți demonstra un fenomen de tip "PSI". În majoritatea documentelor parapsihologice putem găsi foarte multe cazuri de fraudă și greșeli de metodologie. Faptul că aceste forțe sau entități nu intră în câmpul nostru vizual în mod direct, iar dacă am ține cont și de coincidențe sau de validitatea științifică, acest domeniu nu se poate afirma cu nimic. Totuși, foarte multe persoane au raportat astfel de fenomene "PSI". Câți dintre ei spun adevărul, câți dintre ei mint, nu vom știi (poate) niciodată, însă un lucru este sigur. Există și părți ascunse pe care nu le putem vedea, vizita sau percepe."

" Existența reală a fenomenelor paranormale și implicit a transmisiei informației telepatice a fost stabilită - prin sute de demonstrații științifice riguros supravegheate de numeroși specialiști reputați și sunt de netăgăduit - pe baza lucrărilor profesorului american J.B. Rhine de la Universitatea Duke – Carolina de Nord, SUA ( s-au realizat, printre altele, 85.000 de încercări de transmitere la distanță de informații din care 28% rezultate exacte față de 20% rezultate exacte dacă ar fi acționat hazardul)."

Asadar, sunt studii vaste (sunt si unii oameni de stiinta care au studiat si studiaza aceste fenomene)  despre "paranormal si despre "parapsihologie"...

 

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ți-am dat pun'tul și m-am liniștit oleacă pentru că ajunsesem să cred că subiectul nu interesează pe nimeni. :laugh: În sfârșit, văzui că cineva este interesat. :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Vriies a spus:

Ți-am dat pun'tul și m-am liniștit oleacă pentru că ajunsesem să cred că subiectul nu interesează pe nimeni. :laugh: În sfârșit, văzui că cineva este interesat. :smile:

:laugh: Mai spusesem (de multi ani, deja) ca "Paranormalul" de azi este "Normalul" de maine.

 Asadar, acum poate fi considerat "la el acasa", cu " toate tiglele pe casa "! 

:laugh: 

Iata ce mesaj am primit acum pe e-mail:

ÎN ACEASTĂ ZI DIN VIAȚA TA, CRED CĂ DUMNEZEU VREA CA TU SĂ ȘTII ...

.... că supranaturalul este naturalul pe care nu l-ai înțeles încă.

Elbert Hubbard a spus asta și a avut dreptate. William Shakespeare a spus-o în alt mod: „Mai multe-s pe pământ și-n cer, Horațio, pe care nici măcar nu ți le poți imagina." Toate acestea spun să nu fii prea surprins de inexplicabil. Iar dacă te-ai întrebat cumva dacă poți avea încredere în Dumnezeu - răspunsul este DA. Hei, ai cerut un semn și uite-l, este aici - literalmente din senin. Deci, zâmbește. Bine?

Cu dragoste, prietenul tău,

Neale Donald Walsch "

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Știam că n-o să dau gaură-n cer cu acest topic, însă mă gândeam, așa, că vreo două discuții se pot face pe margine. :smile:  Se pare că nu prea multă lume fu interesată de chestiile pe care le face modestul maestru John Chnang (vezi filmulețul de mai sus), care chestii evident că pot fi încadrate la ceea ce noi azi numim paranormal.

Mai fac o încercare. Una mică, japoneză ( miniaturizată) :laugh: 

Ce ziceți de următoarea chestie?

Bă, ej nebun? Bă, ăsta chiar adoarme boii și vacile? 

Am și io o listă...:laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In revista "COSMOS" apar informatii despre " Paranormal" si despre "Puterile Paranormale". 

https://revistacosmos.com/puterile-paranormale/?fbclid=IwAR2dcBuv4lYDUi1OlSy1pI4gYfMfy_-ZOUQInbdI3Vt117nCGZpLgyonBfY

" Ele sunt mai mult de 10, sunt mai exact 40, dintre care 8 sunt principale şi 32 secundare. Vi se pare ciudat că sunt 8 principale? Câte trigrame sunt în sistemul chinezesc I Ching?8! Câte puncte cardinale există în lume? 8! Câte piese are jocul de şah? 32! 16 albe şi 16 negre! Coincidenţe? Totul este scris în ADN! Inclusiv aceste capacităţi. Şi pentru că tot am atins din nou chestiunea aceasta a ADN-ului, putem spune că în realitate capacităţile sunt înscrise în geneticul nostru. Şi în funcţie de cât cunoaştem, accesăm şi folosim. Este exact ceea ce am spus mai înainte. Cunoaşterea oferă acces la folosirea acestor puteri paranormale.

Să enumerăm deci care sunt cele mai cunsocute puteri paranormale:

1 – Clarauzul; 
2 – Clarviziunea; 
3 – Clarmirosul; 
4 – Telepatia; 
5 – Telekinezia; 
6 – Dedublarea; 
7 – Inedia; 
8 – Bilocaţia; 
9 – Teleportarea; 
10 – Levitaţia; 
11 – Invizibilitatea. 

Toată lumea a auzit de ele şi desigur mai există multe altele, de care opinia publică nu a auzit, mai ales că au denumiri care multora li s-ar părea ciudate. Să rămânem deci pe acestea 11 şi să explicăm rezumativ câte ceva despre ele, într-o manieră aşa cum n-aţi mai întâlnit nicăieri. Pentru că este foarte important să cunoaştem cum sunt corelate cu activitatea aurei noastre şi cu propriul nivel de evoluţie. "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Lucia N said:

In revista "COSMOS" apar informatii despre " Paranormal" si despre "Puterile Paranormale". 

https://revistacosmos.com/puterile-paranormale/?fbclid=IwAR2dcBuv4lYDUi1OlSy1pI4gYfMfy_-ZOUQInbdI3Vt117nCGZpLgyonBfY

" Ele sunt mai mult de 10, sunt mai exact 40, dintre care 8 sunt principale şi 32 secundare. Vi se pare ciudat că sunt 8 principale? Câte trigrame sunt în sistemul chinezesc I Ching?8! Câte puncte cardinale există în lume? 8! Câte piese are jocul de şah? 32! 16 albe şi 16 negre! Coincidenţe? Totul este scris în ADN! Inclusiv aceste capacităţi. Şi pentru că tot am atins din nou chestiunea aceasta a ADN-ului, putem spune că în realitate capacităţile sunt înscrise în geneticul nostru. Şi în funcţie de cât cunoaştem, accesăm şi folosim. Este exact ceea ce am spus mai înainte. Cunoaşterea oferă acces la folosirea acestor puteri paranormale.

Să enumerăm deci care sunt cele mai cunsocute puteri paranormale:

1 – Clarauzul; 
2 – Clarviziunea; 
3 – Clarmirosul; 
4 – Telepatia; 
5 – Telekinezia; 
6 – Dedublarea; 
7 – Inedia; 
8 – Bilocaţia; 
9 – Teleportarea; 
10 – Levitaţia; 
11 – Invizibilitatea. 

Toată lumea a auzit de ele şi desigur mai există multe altele, de care opinia publică nu a auzit, mai ales că au denumiri care multora li s-ar părea ciudate. Să rămânem deci pe acestea 11 şi să explicăm rezumativ câte ceva despre ele, într-o manieră aşa cum n-aţi mai întâlnit nicăieri. Pentru că este foarte important să cunoaştem cum sunt corelate cu activitatea aurei noastre şi cu propriul nivel de evoluţie. "

În Yoga Sutra, a lu Patanjali, sunt denumite siddhis (puteri).

 

PS:Hai că am ajuns la episodul 7, Sez 1, din Travelers. Hmm, mi-ai dat de lucru! :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 hours ago, ais ' said:

Bine zici. Vezi ca am venit din viitor... :)))

Bine-ai venit, prietene! :smile: Chiar îmi fu oleacă dor de tine! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiti atenti la ce scrie in revista " JURNAL PARANORMAL " :

 

" Potrivit studiilor elaborate de oameni de știință, între anii 2019 și 2116 vor intersecta orbita terestră aproximativ 165 asteroizi. În această toamnă, un asteroid masiv ar putea lovi planeta noastră. Cercetătorii de la NASA nu pot estima numărul de asteroizi, ce se vor prăbuși pe suprafața Pământului în acest interval de timp (Sursa: NASA). ...........................................

 Trebuie să ne trezim din suficiența civilizației de consum, fără să așteptăm ca rase umanoide extraterestre să pulverizeze civilizația noastră tehnologică, asemănător cu distrugerea civilizației de pe planeta Marte. A se consulta și articolulFIZICIANUL JOHN BRANDENBURG: CIVILIZAȚIA DE TIP UMANOID DE PE MARTE A FOST DISTRUSĂ ÎN URMA UNUI ATAC NUCLEAR! "

https://jurnalparanormal.ro/content/alertă-la-nasa-un-asteroid-masiv-ar-putea-lovi-pământul-în-această-toamnă?fbclid=IwAR20LkbKpQ5QXYdVjJojKcLkPMnnmBPTKxC68SzWgv1AfaHUcfCy3YVPfN8

 

 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×