Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Ce v-ar convinge sa deveniti ateu/credincios?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti ateu. Ce te-ar convinge sa devii religios?
am fost crescuta in mediu ateu

viata m-a convins sa devin crestin-practicant (am inteles care este "Punctul fix" pe cafr el-am sutdiat la tema de licenta: "Teoreme de punct fix pe spatii local covexe")

 

 

Esti religios. Ce te-ar convinge sa devii ateu?
sunt crestin-practicant, catolica

nimic nu m-ar putea convinge sa devin atee, asa cum nimic nu m-ar putea transforma in copil orfan, din moment ce copilaria mea a cunoscut parinti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti ateu. Ce te-ar convinge sa devii religios?

 

Esti religios. Ce te-ar convinge sa devii ateu?

Suuuper topic. totusi, cred ca prin religios vroiai sa spui crestin, dar nu conteza. Sincer, pe mine nimic nu m-ar convige sa devin ateu, cred cu tarie in ceea ce stiu ca exista. Poate daca Dumnezu ar veni la mine si mi-ar spune sa devin ateu, probabil as face-o, insa de vreme ce ar veni sa-mi spuna lucrul acesta inseamna ca El exista. ;)

Cred ca si ateilor le-ar fi greu sa devina religiosi, si invers, deoarece ambele tabere cred cu tarie in ceea ce stiu, si ar lupta mereu pentru lucrurile in care cred, pe de alta parte acest lucru este demn de lauda.

ceea ce ma supara e insistenta, in special a ateilor, de a convinge credinciosii sa fie si ei atei, iar argumentele lor sunt de cele mai multe ori demne de.....nu stiu.....poate mila.....

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am gasit bine termenul, ocean. Nu ma refeream strict la crestinism, ci la credinta in Dumnezeu.

 

Haideti sa vedem. Ce v-ar convinge?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ipotetic, caci nu ma regasesc in nici una dintre cele doua optiuni, raspunsul ar fi:NIMIC ! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta m-ar convinge dovada de netagaduit ca Dumnezeu nu exista. As deveni cea mai atee dintre toti ateii de pe lumea asta. Astept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci care este optiunea ta?

;)

daca a crede doar in existenta unui Dumnezeu e o dovada de ateism...atunci sunt credincios!

 

daca in schimb religiozitatea presupune imbratisarea fara drept de apel a tuturor bla,bla-urilor...atunci sunt ateu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×