Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spre oripilarea a milioane de oameni care au murit in trecut din cauza ca nu existau vaccinuri contra en boli asa cum exista acum, plus inca ceva sute de mii de oameni care au lucrat in domeniul medical ajutand intr-un fel sau altul la inventarea, crearea si fabricarea acestor vaccinuri, s-au ridicat voci, in ultimile decenii, mai ales in ultimul deceniu, care spun ca vaccinurile nu sunt bune. Fie din cauze economice ( nu se folosesc ingrediente perfecte), fie din cauze inspirate din teoria conspiratiei - guvernul ( nu a unei tari anume, ideea de guvern) ne vrea pe toti prosti, sunt destui de multi oameni care s-au ridicat, opus si refuzat sa isi vaccineze copiii pe motiv ca vaccinurile dauneaza.

In acest topic discutam despre asta, pareri pro sau contra.

Eu personal am dus copilul la vaccinat de fiecare data cand a trebuit. Unele vaccinuri le-a facut la scoala si nu s-a cerut parerea parintilor, asa ca n-am avut ce comenta. Nu am vazut efecte adverse pana acum. Au fost niste probleme la vaccinul de la 6 luni , febra urmata de cianoza totala, dar am intervenit la timp si nu au ramas urmari.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut baiatului toate vaccinurile. Rezultatul - nu a facut nici o boala a copilariei. Are 16 ani. Amu nu sunt sigura ca asta e bine. 

Eu nu am decat cele facute pe vremea comunistilor, am facut toate bolile de copii la vremea lor si am scapat de ele.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O idee daca vreti sa convingeti o/un antivax ca vaccinurile sunt bune:

sursa: tumblr

 

1. Deci, am incercat sa explicam vaccinurile folosindu-ne de stiinta si asta i-a speriat pe oameni

dar daca

in loc de asta

le spunem ca vaccinurile in realitate contin pietre magice si energie vindecatoare?

2. Vaccinarea este o practica straveche, folosita de sute de ani, care extrage din corpul tau abilitatile de vindecare naturala, pentru a te lasa sa lupti cu boala intr-un mod natural

3.Punctul 2 este... ei bine, este exact cum functioneaza vaccinurile

 

vaccines.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

51701529_2215504091828295_62245084034320

Momentan e vorba doar de rujeola. Dar in ritmul in care creste numarul parintilor care nu-si vaccineaza copiii, putem sa ne pregatim pentru un come back al variolei, al poliomielitei si altor delicii medievale tinute sub control pana acum numai datorita vaccinarii.

 

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E interesant de unde vine o mare parte din dezinformare. Conform unei tipe de la CFR (Council of Foreign Relations din SUA, nu caile ferate romane), multe pagini anti-vaccinare in engleza au autori rusi; la fel si multe site-uri. Tipa a studiat problema timp de o jumatate de an, daca retin bine. 

Nici ai mei nu au avut reactii adverse in urma vaccinurilor. In UK se fac la clinica pana la 5 ani si apoi la scoala, dar de fiecare data vine acasa un o brosura si un formular pentru consimtamant cu cateva saptamani inainte. In parte pentru a intreba daca au intervenit alte lucruri recent in starea de sanatate si vaccinul ar putea fi nociv din cauza asta.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si sa ne uitam acum si la imaginile din propaganda antivaccinista si la felul in care manipuleaza emotional tinerele mame, fara pregatire si educatie medicala si stiintifica si si asa predispuse panica si teama.

image.png.177890d90c497ea250904e067cabfc33.png

si bineinteles, imagini cu bebelusi care plang cu disperare

image.png.6d172b2c3de8b4ff75daa91147ea5830.png

si mai e una, in care cel cu seringa in mana are niste bube dubioase, ca sa ridice parul in cap mamelor.

image.png.d2cd1a66a1dbecc0684b1cd80e7f8d32.png

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, destul de tarziu, dupa Pinterest si Youtube.

Ethan Lindenberger , un adolescent din Ohio, care s-a vaccinat impotriva vointei mamei sale, dupa ce s-a documentat din surse stiintifice, acreditate in sfera informatiilor medicale, a spus in comisia pentru sanatate din Senat ca singura sursa de informare a mamei sale au fost grupurile antivacciniste de pe Facebook.

https://www.theguardian.com/us-news/2019/mar/05/ethan-lindenberger-ohio-congress-vaccines

 

52911239_2596157140454279_39432986422736

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×