Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Despre preotii ortodocsi din Romania comparativ cu Ortodoxia Universala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca preotii ortodocsi din Romania sunt un subiect foarte spinos nu e un secret pentru nimeni. De altfel comportarea lor e de fapt comportarea unor segmente sociale bine definite: medici, profesori, functionari publici, avocati etc. In Romania toata lumea e pusa pe luat mita.

 

Credeti ca aceasta de aceasta boala sufera Ortodoxia de pretutindeni? Gasim tone de exemple in presa romaneasca, de la afaceri necurate pana la refuzul de a inmormanta pe cineva contra unei sume piperate, de care Fiscul nu are cunostinta.

 

Insa gasim aceste semnale si in presa din Franta, referitor la ortodoxia franceza? Sau in orice alt punct al lumii civilizate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca preotii ortodocsi din Romania sunt un subiect foarte spinos nu e un secret pentru nimeni. De altfel comportarea lor e de fapt comportarea unor segmente sociale bine definite: medici, profesori, functionari publici, avocati etc. In Romania toata lumea e pusa pe luat mita.

 

Credeti ca aceasta de aceasta boala sufera Ortodoxia de pretutindeni? Gasim tone de exemple in presa romaneasca, de la afaceri necurate pana la refuzul de a inmormanta pe cineva contra unei sume piperate, de care Fiscul nu are cunostinta.

 

Insa gasim aceste semnale si in presa din Franta, referitor la ortodoxia franceza? Sau in orice alt punct al lumii civilizate?

:yahoo: ...pai in primul rand topicul nu trebuia raportat la Ortodoxia Universala, ci la Crestinismul Universal.

mai am mica observatie, fara rautate sa-ti spun: francezii sun preponderent catolici.

chestia cu fiscul este mai mult decat amuzanta! pai preotul nu trebuie raportat la Fisc, ci la Dumnezeu!caci se presupune ca pe El il slujeste.

apoi preotii ortodocsi , ei nu sunt nici mai buni , nici mai rai decat cei din alte biserici surori, sau nu.

sigur la general vorbind societaeta romaneasca este o societate corupta pe ansamblul ei, in unele zone (regat) mai mult, in alte zone(ardeal) mai putin. diferenta o face istoria acestui popor, anii de pasalac, de dependenta de imp. otoman., sau de rusia, astazi inca mai gasim cuvinte foarte des vehiculate ca:spaga, pesches.

mentalul colectiv este cel care perpetueaza aceasta stare, pe care sincer nu cred ca o vom vedea vreodata schimbata pozitiv! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa cum am mai spus si in alt topic nu trebuie sa judecam preotii dupa cum se comporta ca oameni

 

sigur, insa sa renunte la "chemare" si sa-si schimbe jobul! in rest...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur, insa sa renunte la "chemare" si sa-si schimbe jobul! in rest...

de ce?!?

poate ca sunt preoti pentru ca altfel nu ar fi avut capacitatea sa ajunga la Dumnezeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca preotii renunta la chemare atunci chiar raman decedatii neingropati :blink:
nu

multi oameni mor fara sa fie crestini, sau fara inmormantare crestineasca... - dar toti ajung in fata lui Dumnezeu cu ceea ce au trait personal in viata lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce?!?

poate ca sunt preoti pentru ca altfel nu ar fi avut capacitatea sa ajunga la Dumnezeu...

nu, pentru ca ortodoxia considera ca suntem suficient de idioti si ca avem nevoie de intermediere, iar biserica si preotul sunt cei care intermediaza pentru crestini, iar "vocatia" de preot presupune mult mai mult decat "vocatia"mea de laic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu, pentru ca ortodoxia considera ca ...

esti sigur?

de unde stii?

eu zic ca nu este asa, ci doar unii spun ca ar fi asa, dar o spun in urma unor experiente personale care i-au marcat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×