Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Credeti ca varsta influenteaza religia?

Evaluează acest topic

Credeti ca varsta influenteaza credinta?  

16 membri au votat

  1. 1. Credeti ca varsta influenteaza religia? Tinerii sunt cumva prin definite rebeli, si se opun din instinct religiei?

    • Am intre 18 si 25 de ani si [b]cred[/b] in Dumnezeu.
      6
    • Am intre 18 si 25 de ani si [b]nu cred[/b] in Dumnezeu.
      1
    • Am intre 25 si 35 de ani si [b]cred[/b] in Dumnezeu.
      4
    • Am intre 25 si 35 de ani si [b]nu cred[/b] in Dumnezeu.
      0
    • Am intre 35 si 40 de ani si [b]cred[/b] in Dumnezeu.
      4
    • Am intre 35 si 40 de ani si [b]nu cred[/b] in Dumnezeu.
      0


Postări Recomandate

Ca tanar esti convins ca viata iti apartine in totalitate. A te opune 'inregimentarii' de orice fel, a rigorilor unui sistem, fie el religios sau de orice alta natura, pare o imposibilitate.

 

Un documentar care avea ca subiect creierul uman arata ca legaturile neuronale nu sunt fixe, ci se pot reforma in functie de situatii externe sau interne. Documentarul sustinea ca la varsta tanara aceste reformari sunt destul de frecvente. Frecventa lor scade cu varsta. Comparand o persoana de 45 de ani cu una de 16 ani fenomenul e destul de clar. Comparatia merge si la varste mai apropiate, intre 25 si 45 sau 30 cu 45.

 

Credeti ca pozitia fata de religie poate fi influentata de varsta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca tanar esti convins ca viata iti apartine in totalitate. A te opune 'inregimentarii' de orice fel, a rigorilor unui sistem, fie el religios sau de orice alta natura, pare o imposibilitate.

Pare o imposibilitate din cauza lipsei de experienta. Atita vreme cit traiesti intr-o societate viata nu iti apartine pe deplin (adica 100%). Adica opunerea "inregimentarii" de orice fel pare o imposibilitate? :yahoo: Si eu care credeam ca conflictele adolescentine (prin care fiecare adolescent incearca sa isi defineasca pozitia in societate asa cum o percepe el) sint reale... :blink:

Un documentar care avea ca subiect creierul uman arata ca legaturile neuronale nu sunt fixe, ci se pot reforma in functie de situatii externe sau interne. Documentarul sustinea ca la varsta tanara aceste reformari sunt destul de frecvente. Frecventa lor scade cu varsta. Comparand o persoana de 45 de ani cu una de 16 ani fenomenul e destul de clar. Comparatia merge si la varste mai apropiate, intre 25 si 45 sau 30 cu 45.

Legaturile neuronale ramin la fel tot timpul vietii cu conditia sa nu apara o degradare fizica a lor, eventual se pot schimba traseele neuronale (calea pe care o urmeaza procesarea informatiei in creier).

Credeti ca pozitia fata de religie poate fi influentata de varsta?

Pozitia fata de orice (sau aproape de orice) se schimba permanent de-a lungul vietii. Cu conditia sa interactionezi cu cei din jur,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Documentarul de pe Discovery sustinea oarceum contrariul, si anume ca legaturile neuronale care ramane cu adevarat fixe sunt foarte putine, si formeaza mai degraba un fel de sistem primar. Restul e in continua miscare. In adolescenta si tinerete reformarea face aprox. din 6 in 6 luni, la maturitate la cativa ani, iar la senectute aceste legaturi incep sa se desfaca si nu se mai refac.

 

Tinerii sunt prin definitie rebeli. Ei accepta sa faca parte din anumite structuri pentru ca n-au incotro, dar asta nu inseamna ca n-ar vrea sa le dinamiteze.

 

Dan-Marius, n-ai votat inca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Documentarul de pe Discovery sustinea oarceum contrariul, si anume ca legaturile neuronale care ramane cu adevarat fixe sunt foarte putine, si formeaza mai degraba un fel de sistem primar. Restul e in continua miscare. In adolescenta si tinerete reformarea face aprox. din 6 in 6 luni, la maturitate la cativa ani, iar la senectute aceste legaturi incep sa se desfaca si nu se mai refac.

Ceva link-uri care sa sustina asta ai? :blink:

Tinerii sunt prin definitie rebeli. Ei accepta sa faca parte din anumite structuri pentru ca n-au incotro, dar asta nu inseamna ca n-ar vrea sa le dinamiteze.

Crezi? :yahoo: Eu as spune ca se integreaza in sistem in aceeasi masura in care acordeaza sistemul la ei insisi.

Dan-Marius, n-ai votat inca...

Da, stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca varsta influenteaza religia? Tinerii sunt cumva prin definite rebeli, si se opun din instinct religiei?

 

apartenenta religioasa nu este deloc influentata de varsta ci de contextul dezvoltarii personale si de "chemare"

 

am 38 de ani, cred dintotdeauna in Dumnezeu (chiar daca am crescut in mediu ateu), practic Crestinismul de la 24 de ani (cand am dat curs unei chemari interioare)

sotul meu este practicant crestin dintotdeauna (a fost crescut in mediu catolic practicant), intr-o legatura foarte speciala cu Dumnezeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul nu se vrea unul personal, ci unul statistic. Ideea ar fi sa vedem daca statistic vorbind tinerii refuza ideea de Dumnezeu sau de religie organizata mai mult decat cei maturi sau in varsta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunsul nu se vrea unul personal, ci unul statistic. Ideea ar fi sa vedem daca statistic vorbind tinerii refuza ideea de Dumnezeu sau de religie organizata mai mult decat cei maturi sau in varsta.

 

statistic vorbind, in Romania,

tinerii care au ajuns la credinta imediat dupa '89, si-o pastreaza, maturi fiind

in timp ce tinerii care au refuzat credinta, o refuza in continuare

tinerii de astazi sunt sau nu preocupati de credinta in functie de mediul in care s-au format, pastrandu-si sau nu atitudinea la maturitate in functie de contextul social si personal in care se vor marturiza

 

statistica propusa de tine in chestionar nu prea are perspective...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tinerii care au ajuns la credinta imediat dupa '89, si-o pastreaza, maturi fiind

in timp ce tinerii care au refuzat credinta, o refuza in continuare

 

nu neaparat! multi oameni maturi si-au pierdut credinta datorita stiintei care explica multe fenomene neintelese de "prostime" . depinde de ei insisi daca stiu sa distinga raul de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu neaparat! multi oameni maturi si-au pierdut credinta datorita stiintei care explica multe fenomene neintelese de "prostime" . depinde de ei insisi daca stiu sa distinga raul de bine!

:blink:

sa inteleg ca cine crede in Dzeu e prostimea ? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×