Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Ecumenism cu palarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-a trecut ideea asta prin cap si chiar is curios sa vad ce iese... :offtopic:

 

Deci sa abordam ecumenismul ca pe un joc al carui scop ar fi crearea unei "religii".

Regulile jocului:

sunt mai multe palarii pe care le poti purta. Cand porti una dintre palarii exprimi concepte DOAR din perspectiva palarii respective. Daca vei sa exprimi altceva treci pe randul urmator si schimbi palaria.

Cele e palarii sunt:

 

Palaria Alba: cand ai aceasta palarie te limitezi la a aduce contributii la religia jocului. La fiecare contributie aduci o scurta explicatie de ce crezi TU ca ar fi benefica. Copy & paste este interzis, se admit parerile altor persoane dar daca e sa fie exprimate ele trebuie sa se conformeze la tipalul: "X a spus Y si eu sunt de acord cu punctul asta de vedere". Contributiile trebuie sa fie doar pozitive adicalea sa nu contina nici un fel de critica sau exprimare comparativa gen "pentru ca X e mai bun ca Y din alta parte".

 

Palaria Neagra: este palaria critica. Cand o folosesti te limitezi la a critica una din contributiile facute folosindu-se Palaria Alba. Toate criticile debitate folosindu-se Palaria Neagra trebuie sa inceapa cu "Parerea mea este ca..." se va evita exprimarea directa a pozitiile oficiale ale anumitor culte. Regula este aceiasi cu cea de la palaria alba, daca se vrea a fi exprimata o pozitie oficiala formatul este "In cultul X din care fac parte opinia legata de acest subiect este Y, opinie cu care sunt de acord"

 

Palaria Gri: palaria polemicii. Cand folosesti palaria aceasta te limitezi la a critica o critica exprimata folosindu-se o Palarie Neagra. Din nou critica trebuie sa fie exprimarea unei pareri personale.

 

Palaria Albastra: palaria informatiilor suplimentare. Daca cineva vrea mai multe informatii despre un anumit subiect poate folosi Palaria Albastra pentru a cere si pentru a furniza informatiile suplimentare. Informatiile suplimentare pot fi furnizate sub forma de link-uri sau de text daca acesta nu depaseste 1-2 paragrafe.

 

 

In acest joc sunt invitati si ateistii... chiar daca nu cred intr-o fiinta suprema... sunt liberi sa exprime ce ar vrea sa vada la adeptii religiei jocului din perspectiva faptului ca ar trebui sa traiasca printre ei.

 

--------------------

Incep eu:

 

Palarie Alba:

Biserica Ortodoxa incurajeaza adoptarea unui duhovnic, a unui sfatuitor spiritual, imi place conceptul acesta.

 

Biserica Catolica are o sesiune de predare a elementelor principale religioase imediat dupa ce copilul invata sa citeasca. Se organizeaza un eveniment in care este implicata toata comunitatea, copilul capatand un statut oarecum superior, simte ca a crescut, e mai "matur" si mai "responsabil".. nu cu mult dar exista o imbunatatire, imi place acest concept.

 

Budismul incurajeaza meditatia vipassana in care stai si incerci sa percepi lumea din jur cum poti mai bine. Meditatia asta are un rol destul de important in relaxare si linistire interioara precum si intr-o perceptie mai buna a binecuvantarilor pe care le ai primit. Imi place acest concept.

 

Islamul are conceptul unui sacrificiu personal mai mare in calatoria pe care trebuie sa o faca fiecare persoana a acestei religii la Mecca. Imi place conceptul acesta... Adaptarea pe care as vrea sa o vad in religia jocului e de genul sacrificarii unei anumite perioade de timp din viata ta pentru o cauza nobila genul slujirea intr-o organizatie nonprofit ce incearca sa imbunatateasca ceva din conditia omului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incep eu:

 

Palarie Alba:

Biserica Ortodoxa incurajeaza adoptarea unui duhovnic, a unui sfatuitor spiritual, imi place conceptul acesta.

palarie neagra:

si S.R.I -ul incurajeaza adoptarea de catre b.o.r a unui duhovnic, asta in contradictie cu lumea occidentala , care prefara psihologul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
palarie neagra:

si S.R.I -ul incurajeaza adoptarea de catre b.o.r a unui duhovnic, asta in contradictie cu lumea occidentala , care prefara psihologul.

 

Palaria Gri:

Personal cred ca atat timp cat duhovnicul este o persoana care face meseria din chemare... automat va fi o persoana de caracter... si astfel "pacatele" sunt mai bine protejate decat sa spunem la un psiholog ce cred ca are datoria sa raporteze aberatiile.

Editat de cutzu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Palaria Gri:

Personal cred ca atat timp cat duhovnicul este o persoana care face meseria din chemare... automat va fi o persoana de caracter... si astfel "pacatele" sunt mai bine protejate decat sa spunem la un psiholog ce cred ca are datoria sa raporteze aberatiile.

 

 

parerea me e ca m-ai... :offtopic: , cu palaria.

Personal cred ca:foarte mic este numarul preotilor care isi urmeaza calea din chemarea lui Dumnezeu, cu ce este el mai presus de un psiholog , prin actiunile sale, prin ascultarea fata de Tatal? exceptand cativa preoti si monarhi, restul privesc totul ca pe un simplu job, chiar daca biserica afirma ca prin hirotonire preotul primeste harul lui Dumnezeu.

cat despre psiholog el este obligat sa raporteze aberatiile, insa cati crezi ca vor merge la duhovnic sa-i spuna:parinte, astazi i-am luat glanda vecinei de la 2! si i-am pictat peretii cu sangele ei!

si apoi cum crezi ca ar reactiona duhovnicul?

pai doar nu se va limita sa-i spuna: e pacat fiule, mergi si sterge sangele de pe pereti, posteste , fa matanii, roaga-te de 50 de ori pe zi, iar Tatal nostru il vei spune de 100 de ori pe zi!

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Personal cred ca:foarte mic este numarul preotilor care isi urmeaza calea din chemarea lui Dumnezeu, cu ce este el mai presus de un psiholog , prin actiunile sale, prin ascultarea fata de Tatal?

Palaria Gri:

Scopul nu e sa criticam ceva ce este ci sa vedem ce putem obtine aducand idei la un loc.

 

Palaria Alba:

Duhovnicii/preotii acestei noi religii trebuie sa aiba studii avansate de psihologie si socionica pe langa cele teologice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Palaria Gri:

Scopul nu e sa criticam ceva ce este ci sa vedem ce putem obtine aducand idei la un loc.

 

Palaria Alba:

Duhovnicii/preotii acestei noi religii trebuie sa aiba studii avansate de psihologie si socionica pe langa cele teologice.

 

 

pai de ce nu si o palarie albastra care sa dea dreptul la replica palariei gri, care la ranu-i critica critica palariei negre, care critica aportul palariei albe? :offtopic:

raspuns

palarie neagra

 

parerea mea este ca:pe langa studiile enumerate de tine, exemplu lor personal sa fie mai presus de orice suspiciune si sa fie acceptati ca preoti doar cei care intr-adevar simt Chemarea Lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Palaria alba

General vorbind religia ortodoxa nu incurajeaza tratarea textului biblic ca pe o lege imuabila. Mai mult, urmarea legilor fara implicarea sufleteasca nu-l ajuta pe credincios in privinta mintuirii. Pacatul nu reprezinta atit nerespectarea anumitor reguli, cit actiunile ce te indeparteaza de Dumnezeu. Imi place asta.

Religiile dharmice (budismul, hinduismul, etc.) se concentreaza mai mult pe natura umana si pe actiune decit pe teologie. Imi place asta.

Deci sa abordam ecumenismul ca pe un joc al carui scop ar fi crearea unei "religii".

Pot introduce in acest joc si alte sisteme de credinta?

Editat de equillibrium

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai de ce nu si o palarie albastra care sa dea dreptul la replica palariei gri, care la ranu-i critica critica palariei negre, care critica aportul palariei albe? :offtopic:

raspuns

 

Palaria Albastra:

Palaria Albastra este folosita pentru clarificari, si informatii suplimentare... Plaria Gri este pentru polemica si deci poate fi folosita pentru a se critica ceva ce a fost exprimat cu Palarie Gri...

 

palarie neagra

parerea mea este ca:pe langa studiile enumerate de tine, exemplu lor personal sa fie mai presus de orice suspiciune si sa fie acceptati ca preoti doar cei care intr-adevar simt Chemarea Lui.

 

E ai spus aici nu este incadrat la Palarie Neagra ci la cea Alba. Nu este o critica ci o completare, o idee suplimentara, am sa incerc sa reformulez:

 

Palaria Alba:

Preotii ar trebui hirotonisiti nu in urma unui examen ci in urma unei marturii date de supraveghetori. Supraveghetorii vor fi profesorii de la seminar ce vor evalua nivelul de "chemare" al candidatului pe baza activitatii lui din anii de studiu.

 

Pot introduce in acest joc si alte sisteme de credinta?

 

Palaria Albastra:

Poti introduce absolut orice vrei, si moda daca vrei. Uite am sa adaug eu ceva.

 

Palaria Alba:

Costumatia preotilor trebuie sa fie simpla DAR sa fie folosite culori mai vesele. Albul ar trebui sa fie preferat negrului.

 

La cererea publicului mai introducem o palarie:

Palaria Roz:

Palaria Roz poate fi folosita de cei care vor sa posteze ceva ce poate fi considerat putin offtopic. E utila pentru ca poate scoate la iveala idei noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Palaria Alba:

Preotii ar trebui hirotonisiti nu in urma unui examen ci in urma unei marturii date de supraveghetori. Supraveghetorii vor fi profesorii de la seminar ce vor evalua nivelul de "chemare" al candidatului pe baza activitatii lui din anii de studiu.

 

palarie neagra

mai omule, si cum vor evalua supraveghetorii nivelul chemarii? sa ne bazam in cintinuare pe firea umana, sau chiar cream o nou religie fara fisura?

 

palarie alba:

eu personal as desfinta biserica si preotii "specializati" la seminar, pentru ca sincer am cunoscut oameni, botezati crestin, care avea mai multa vocatie si iubire de Dumnezeu decat 100 de preoti la un loc.

de ce trebuie sa existe un intermediar intre Dumnezeu si Om ?

acum cand iti scriu aceste randuri, imi dau seama ca indiferent de noua noastra religie inventata, vor exista intodeauna opozanti.

as cladi cate un templu de rugaciune in inima fiearuia, asta ca sa ne putem practica isihasmul, care este cea mai frumoasa si deosebita ramura a ortodoxismului.

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si S.R.I -ul incurajeaza adoptarea de catre b.o.r a unui duhovnic, asta in contradictie cu lumea occidentala , care prefara psihologul.
Palaria Gri: nu e nicio contradictie!

psihologul si preotul reprezinta doua institutii complementare (cand protestantii s-au delimitat de Biserica Catolica si au refuzat hirotonirea preoteasca, au inventat psihologul pentru a acoperii o lipsa...)

 

Palaria Albastra:

Palaria Alba:Preotii ar trebui hirotonisiti nu in urma unui examen ci in urma unei marturii date de supraveghetori. Supraveghetorii vor fi profesorii de la seminar ce vor evalua nivelul de "chemare" al candidatului pe baza activitatii lui din anii de studiu.
preotul chiar este hirotonit in urma marturiei duhovnicului, nu dupa notele la examenele telogice

dupa note, se ajunge teolog, nu preot

 

de ce trebuie sa existe un intermediar intre Dumnezeu si Om ?
Palaria Albastra pentru ca unii au nevoie de acest intermediar

daca tu nu ai nevoie, nu te obliga nimeni - nu obliga nici tu pe altii sa renunte la ceea ce ii ajuta

 

 

Palaria Roz buna ideea jocului cu palarii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×