Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Ravl

considerati Vechiul Testament de inspiratie divina

Rate this topic

considerati Vechiul Testament de inspiratie divina  

42 members have voted

1. 1.

• da
      25
    • nu
      16
    • blasfemie
      1

Recommended Posts

nu doresc prin aceasta, sa supar pe cei ce chiar au un cuvant frumos de spus la forumul dedicat religiei si spiritualitatii, ci doar urmaresc ca prin acest chestionar, sa dau un contur proprilor intrebari.

va multumesc anticipat la toti,

al vostru...raulmaniac.

p.s. va rog...doar un raspuns!

Edited by raulmaniac

NU.

nu cred ca Dumnezeu, in atotputernicia lui, si-ar putea bate capul cu scrisul unei carti ambigue destinata unui trib semi-nomad din pustietate.

Da. Blasfemie? :doh:

Mai bine puneai si tu :nu stiu". Dar blasfemie ... ;)

Edited by Amarena

Spre deosebire de alte carti considerate sfinte - cum ar fi Coranul sau Tora - Biblia nu este considerata un fel de dictare divina. Mesajul teologic este considerat de origine divina, insa suportul este unul uman. Exista numeroase contadictii in Biblie, dupa cum exista numeroase contradictii in intreaga istorie antica. Biblia nu face exceptie. Insa pentru crestinism importanta cade pe revelatia divina, aceea ca Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, si nu un simplu profet ca Moise, Buda sau Mahomed. Cel putin cam asta inseamna crestinismul.

Spre deosebire de alte carti considerate sfinte - cum ar fi Coranul sau Tora - Biblia nu este considerata un fel de dictare divina.

Coranul si Tora au fost scrise de Degetul Divin? Sau cum vine asta, ca nu inteleg............ Adica tu vrei sa spui ca Coranul e mai insemnat decat Biblia? Tu nu stii ca insisi islamicii afirma ca Coranul este o COMPLETARE a Bibliei?!

Coranul si Tora au fost scrise de Degetul Divin? Sau cum vine asta, ca nu inteleg............ Adica tu vrei sa spui ca Coranul e mai insemnat decat Biblia? Tu nu stii ca insisi islamicii afirma ca Coranul este o COMPLETARE a Bibliei?!

;) din respect....te rog respecta regula acestui chestionar :un singur raspuns si fara replici. ok?

:flowers: din respect....te rog respecta regula acestui chestionar :un singur raspuns si fara replici. ok?

Am inteles. Numai ca raspunsul lui a fost mult mai lung decat al meu. Si daca vreau sa stiu de ce gandeste asa, unde pot sa-l intreb?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this