Sari la conținut
Forum Roportal
denisoiu

Balonari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut tuturor!ma numesc claudia am 26 de ani si am o problema ,ma balonez chiar daca mananc foarte putin,am dureri mici abdominale,dar in schimb intestinele parca danseaza in mine.am crampe ,colici.nu stiu ce pot sa fac sa scap de aceasta problema.arat de parca sunt gravida dar nu sunt.daca stie cineva ce poate fii va rog sa ma ajutati .va multumesc.CLAUDIA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cateva recete de la strabunica mea,zice ca sunt destul de eficiente

- Se pun seara in apa seminte de patlagina. Peste noapte se formeaza o masa gelatinoasa. Se ia dimineata o lingura inainte de micul dejun.

- O lingurita de seminte de marar fierte 15 minute cu o cana de apa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai discinezie biliara,se descopera la ecografie. Eu am avut simtomele tale.Cauzele sunt mai multe dintre care si Lambria. Este un parazit ce prefera bila si-ti provoaca aceasta boala.Succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut tuturor!ma numesc claudia am 26 de ani si am o problema ,ma balonez chiar daca mananc foarte putin,am dureri mici abdominale,dar in schimb intestinele parca danseaza in mine.am crampe ,colici.nu stiu ce pot sa fac sa scap de aceasta problema.arat de parca sunt gravida dar nu sunt.daca stie cineva ce poate fii va rog sa ma ajutati .va multumesc.CLAUDIA

Am rezolvat problema balonarii cu portocale. Dupa fiecare masa cate una. Mai eficiente ca orice medicament. Si fara rectii adverse. Problema aparea cand mancam produse de origine animala. Simteam ca explodez. Dar in timpul perioadelor de post (Craciun, Paste) problema disparea total.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor...ma numesc mirela si am 21 de ani si sufar de balonari si constipatie de cand ma stiu. orice as manca si as bea, ma balonez si am o burta ca de gravida aproape tot timpul. de exemplu dupa o masa normala (un pranz cu 2 feluri de mancare dar nu neaparat foarte mult) mi se umfla f tare burta si ramane asa toata ziua...capat cel putin 15 cm in talie doar dupa o masa...si in afara de asta am dureri si simt tot timpul jena in zona abdominala...am fost pe la doctori si mi-au recomandat ceaiuri si pastile dar nu au nici un efect ...remediile clasice gen carbune medicinal nu ma ajuta nici macar temporar...iar constipatia e si ea o mare problema...sper sa ma poate cineva ajuta...heeelp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, este practic imposibil sa imi spui ca ai testat toate pastilele existente si nimic nu te-a ajutat nici macar odata.

Probabil ca vei suferi toata viata de constipatie si in acel moment vor apare si balonarile...este un defect de tranzit.

Cel mai bine este sa ai un regim alimentar care sa contina fibre in cantitate suficienta, care ajuta la reglarea tranzitului. Deasemenea nu te astepta sa iti treaca pe vecie aceasta problema...cat timp vei avea o alimentatie corespunzatoare acestei probleme, va fi OK, cand vei intrerupe, vei reincepe sa ai disconfort. Incearca sa mananci dimineata ( cel putin o perioada) cate un iaurt cu germeni( grau, orz, ovaz, etc ce se poat gasi in comert ). Apoi obisnuieste sa bei mai multe lichide( gen apa, supe, ciorbe, care ajuta ca bolul fecal sa nu fie asa de consistent si fara apa). Apoi, in caz acut( adica o constipatie rebela) recomand cu multa, multa incredere utilizarea de MENTHOLAX. Este un laxativ bine tolerat, si nu apar crampele ca la alte buline de acest soi...este si un preparat natural( exclusiv din ulei de menta...si nu rade....uleiul de menta este LAXATIV, contrar opiniei ca "menta doar constipa"). Dezanvantajul pentru Mentholax este ca efectul apare tarziu...la interval de 8 ore...asa ca este recomandat sa fie luat seara, inainte de culcare cu aprox 1 ora. Eficienta este foarte mare...chiar daca nu apare tranzitul la prima folosire, ia din nou capsula...efectul poate intarzia si mai mult.

Multa sanatate iti doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am patit asta

incearca intai sa nu bei apa sau sa mananci fructe jumatate de ora dupa masa

nici fructe

daca nu merge incearca sa mananci seara o lingurita de miere

bea ceaiuri de papadie

salutare tuturor...ma numesc mirela si am 21 de ani si sufar de balonari si constipatie de cand ma stiu. orice as manca si as bea, ma balonez si am o burta ca de gravida aproape tot timpul. de exemplu dupa o masa normala (un pranz cu 2 feluri de mancare dar nu neaparat foarte mult) mi se umfla f tare burta si ramane asa toata ziua...capat cel putin 15 cm in talie doar dupa o masa...si in afara de asta am dureri si simt tot timpul jena in zona abdominala...am fost pe la doctori si mi-au recomandat ceaiuri si pastile dar nu au nici un efect ...remediile clasice gen carbune medicinal nu ma ajuta nici macar temporar...iar constipatia e si ea o mare problema...sper sa ma poate cineva ajuta...heeelp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat mierea de albine dimineata pe nemancate...nu a mers. am inceput acum cu o lingurita de ulei de masline pe nemancate si vad ca in prima zi a functionat. e tare bineee!!! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×