Sari la conținut
Forum Roportal
Adelaok

Ce ai face in locul meu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,sunt o persoana nu prea sigura pe mine,de aceea apelez la ajutorul vostru pentru a afla mai multe pareri din afara.

Prietenul meu este un rac minunat.Ma sustine,ma iubeste,are o cariera,avem planuri sa ne casatorim si sa ne mutam impreuna.

Problema este ca conceptia lui asupra femeii este una care ma sperie un pic.Vorbele lui despre femei sunt exact urmatoarele "femeia trebuie sa isi cunoasca locul" ,"La sigur asta e o curva" ,"femeia trebuie sa spele vesela,nu barbatul","aceasta e treaba femeii"etc.La drept vorbind este cam misogin.Nu zic,cu mine se comporta ok ,totusi eu fiind intr-adevar "cuminte",dar uneori ma gindesc ca in viitor aceasta gindire a lui ni-ar putea face rau la amindoi.Aaa si in plus vrea 3 baieti,nu accepta gindul ca am putea avea fetite,ok nu reactioneaza agresiv sau nebuneste la aceasta propunere a mea doar ca spune mereu ca el e sigur ca va avea 3 baieti si atit.

Poate acest lucru se datoreaza si faptului ca in trecut a fost inselat ,iar asta l-a facut sa "urasca" sexul feminin sau nustiu ce sa cred.

De multe ori am incercat sa discut cu el pe tema asta si el sustine mereu ca are dreptate.

Am ajuns in momentul in care practic astept sa fiu ceruta de sotie de el,dar stau la dubii pentru ca am fricile interioare care imi spun ca ceva nu e in regula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... si in plus vrea 3 baieti,nu accepta gindul ca am putea avea fetite,

mai departe nici nu citesc ca nu te vad bine cu el sau aproape de el.

Asa ceva azi mai rar sa dezbata de care copil vrea, ca nu comanda pizza!!!

 

Tin minte la Sighetu-Marmatiei la maternitate erau doi soldati cu arma in garda 24 de ore, sa apere femeile de sotii care voiau doar baieti ca voiau sa desfigureze si doctorii ... dupa ce se imbatau bine de fericire.   

 

M-as duce sa culeg licheni la reni la Polul Nord decat sa ma incurc cu o fiinta din asta!!!  

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu prea ai ce discuta cu el, dar nici nu inteleg cum de ai ajuns la discutii de genul ăsta.

Probabil este un mic taranete, un pulifrici neputincios și îngust la minte...vorba lui tataie

Tu sa ii spui ca vrei cinci băieți, ca vrei sa spele și el vasele atunci când este cazul, ca vrei și două fete, și ca el trebuie sa fie stalpul casei. Stalpul ala care sprijină familia, nu cel de la veranda din spatele casei.

 

Ce sa zic... zic ca esti norocoasă, în sensul că ai aflat înainte ce ii poate pielea, și nu după o eventuală sarcină cu fetița.

Poti renunta oricand la specimen, ca el găsești pe toate drumurile.

Cauta unul sănătos la cap. Asta vrea o femeie să o domnie, o femeie fără personalitate, umila și bună doar de răspuns la comenzi. Probabil ca numai lângă o femeie de genul ăsta se simte el bărbat.

Dacă ești asa cum vrea el, da-i bice in continuare cu relatia. Dacă nu, da-l dracu.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La drept vorbind este cam misogin. Nu zic,cu mine se comporta ok ,totusi eu fiind intr-adevar "cuminte",dar uneori ma gindesc ca in viitor aceasta gindire a lui ni-ar putea face rau la amindoi.
...
De multe ori am incercat sa discut cu el pe tema asta si el sustine mereu ca are dreptate.
Am ajuns in momentul in care practic astept sa fiu ceruta de sotie de el,dar stau la dubii pentru ca am fricile interioare care imi spun ca ceva nu e in regula.

Daca vrei sa sti cum se va comporta cu tine in viitor si cum te va respecta, trebuie sa vezi cum se comporta cu altii in speta cu femeile.

Gandirea lui rigida si plina de prejudecati nu se schimba, iar atitudinea lui fata de tine o sa fie greu de suportat.

Cu siguranta ceva nu e in regula.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa sti cum se va comporta cu tine in viitor si cum te va respecta, trebuie sa vezi cum se comporta cu altii in speta cu femeile.

Gandirea lui rigida si plina de prejudecati nu se schimba, iar atitudinea lui fata de tine o sa fie greu de suportat.

Cu siguranta ceva nu e in regula.

Da poate ca aveti cu totii dreptate dar atunci nu imi explic de ce cu mine se comporta frumos,amabil simt caldura si siguranta din partea lui.Poate ca zice toate astea doar pentru a-si impune autoritatea in fata mea.La drept vorbind in vorbe si gindire e un monstru dar la fapte e un mielusel 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da poate ca aveti cu totii dreptate dar atunci nu imi explic de ce cu mine se comporta frumos,amabil simt caldura si siguranta din partea lui.Poate ca zice toate astea doar pentru a-si impune autoritatea in fata mea.La drept vorbind in vorbe si gindire e un monstru dar la fapte e un mielusel 

Locuiti impreuna? Daca nu, ar fi bine s-o faceti inainte de acte oficiale si iti poti face o idee de cum s-ar comporta ca familist. Adica daca se implica in treburi gospodaresti.

Sau poate nu faceti sex inainte de casatorie si nu puteti sta impreuna in acesta perioada. Atunci ai o problema.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da poate ca aveti cu totii dreptate dar atunci nu imi explic de ce cu mine se comporta frumos,amabil simt caldura si siguranta din partea lui.Poate ca zice toate astea doar pentru a-si impune autoritatea in fata mea.La drept vorbind in vorbe si gindire e un monstru dar la fapte e un mielusel 

Poate braveaza daca intre vorbe si fapte exista diferente!

E un mielusel in relatia cu tine sau cu toata lumea?

Poate e indragostit si se comporta ca atare, dar dupa ce-i trece dragostea se va comporta cu tine la fel cum se comporta cu ceilalti.

Modul de gandire al unui om ii determina comportamentul.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da poate ca aveti cu totii dreptate dar atunci nu imi explic de ce cu mine se comporta frumos,amabil simt caldura si siguranta din partea lui.Poate ca zice toate astea doar pentru a-si impune autoritatea in fata mea.La drept vorbind in vorbe si gindire e un monstru dar la fapte e un mielusel

Spuneai ca astepti sa fii ceruta in casatorie din clipa in clipa, deci cum ai vrea sa se poarte cu tine pentru a accepta cererea lui? Intrebarea este cum se va purta dupa nunta ;) Acum iti arata cea nai buna imagine a lui, dar peste citiva ani iti vei spune ca "nu era asa", ca "s-a schimbat", sau daca vei fii ceva mai realista iti vei spune "ar fi trebuit sa iau in serios tot ce imi spunea; el m-a avertizat cum gindeste si raminind ljnga el i-am dat de inteles ca il accept asa cum este".

 

Incertitudinile de acum vor deveni in timp certitudini ;)

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×