Sari la conținut
Forum Roportal
Ramona_l_h

Masturbation...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am venit in Canada la 18 ani si nu prea am fost obisnuita sa aud multe de sex...am ajuns aici si am aflat ca barbatii se masturbeaza foarte mult...chiar si cei care au partenere. Am un cerc de prieteni foarte mixat, cu oameni de prin toate partile lumii. Am constatat ca am avut o perceptie misconceputa despre barbatii acasa....eu credeam ca "noi nu ne masturbam"...asa de des.

Mi s-a parut ceva abnormal sa aud ca e "normal" pentru un barbat sa se masturbeze de 2-3 ori pe zi, in fiecare zi, fie el singur sau nu.

Ca femeie, mi-ar fi rusine de mine sa fac asa des...cu toate ca dac-as simti nevoia, nu cred ca m-as mai gandi la rusine...

 

Dar considerati ca e un act de infidelitate? Daca esti cuplat...in mintea mea e ceva ce faci de nevoie, pana una alta..dar cand ai disponibil...de ce sa nu astepti?

Si cat de daunator poate fi unei relatii, mai ales cand barbatul abuza actul(de masturbare)...se poate developa o dependenta, care va afecta realatia negativ...

 

pro si contra?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am venit in Canada la 18 ani si nu prea am fost obisnuita sa aud multe de sex...am ajuns aici si am aflat ca barbatii se masturbeaza foarte mult...chiar si cei care au partenere.

Eu stiu ca si in Romania se masturbeaza lumea ;) .....nu exista limita de varsta :o:

 

Ca femeie, mi-ar fi rusine de mine sa fac asa des...cu toate ca dac-as simti nevoia, nu cred ca m-as mai gandi la rusine...

Why? Tragi jaluzea, inchizi lumina si nu te vede nimeni :o:

 

Dar considerati ca e un act de infidelitate? Daca esti cuplat...in mintea mea e ceva ce faci de nevoie, pana una alta..dar cand ai disponibil...de ce sa nu astepti?

Nu e act de infidelitate ca atunci cand te masturbezi esti cu gandul la partener :flowers:

Si daca nu o faci tu sa fii sigura ca si-o face el.

 

Si cat de daunator poate fi unei relatii, mai ales cand barbatul abuza actul(de masturbare)...se poate developa o dependenta, care va afecta realatia negativ...

Ehe...eu mi-as pune semne de intrebare daca eu stau sa-l astept intr-un compleu super sexi si el la baie isi face una mica ;)

pro si contra?!

PRO - democratie 8)

Editat de mirelutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu de trei, patru ori pe zi in fiecare zi suna a caz patologic... Da' nu e infidelitate. O inseala cu .. mana dreapta/stanga.. ? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar considerati ca e un act de infidelitate? Daca esti cuplat...in mintea mea e ceva ce faci de nevoie, pana una alta..dar cand ai disponibil...de ce sa nu astepti?

 

Mastrurbarea este recomandata de sexologi in cazurile de diferenta de libidou...

Este un caz de care imi aduc aminte din cartea celebrei Dr. Ruth

El prieten foarte bun cu Ea1... se casatoresc pana la urma... intervine si sexul DAR el vroia cam macar de 2-3 ori pe saptamana, ea considera ca odata pe luna e destul. Pana la urma au ajuns la certuri urate si au dat divort. Dupa ceva vreme El o gaseste pe Ea2... atractie maxima, sex la greu si se casatoresc... acum Ea2 voia sex in fiecare noapte si prefera partide lungi... Omul nostru cand a vazut asta a zis ca l-a prins pe Dumnezeu de un picior. Prima luna a fost ok, si a doua, dupa a treia deja omul nostru era rupt... era obosit tot timpul, nu mai dadea randament la servici... A incercat sa vorbeasca cu sotia sa o mai rareasca... dar avea si ea nevoile ei... pana la urma au apelat la Dr. Ruth si solutia a fost masturbarea... sex de 3-4 ori pe saptamana... in rest ea se putea masturba, singurica sau ajutata de el.

 

Personal urasc respectiva activitate. O mai fac si eu din cand in cand, mai ales daca sunt singur, dar ma cam deprima...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maturbarea este pomenita si in biblie - Onanis - de unde ii vine si numele de onanie. Ceea ce ne duce la asa ceva este instinctul sau dorinta sexuala neimplinita. Biserica o condamna, fiind un act imoral si pervers. Asa o fi, dar e placut. Destui spun ca obtin placeri mult mai intense singuri. Mai intervine si epuizarea fizica. Practicarea prea des a acestui sport consuma destula energie si substanta din organism. Dar cu masura se dovedeste un foarte bun calmant si factor de echilibru pentru ca arde energiile primare.

Totul este sa nu degenereze in viciu si sa nu duca la decadere spirituala. Pentru multi intervine sentimentul de vina si de aici apar o serie de disfunctii si probleme in actul sexual cu un partener.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maturbarea este pomenita si in biblie - Onanis - de unde ii vine si numele de onanie. Ceea ce ne duce la asa ceva este instinctul sau dorinta sexuala neimplinita. Biserica o condamna, fiind un act imoral si pervers. Asa o fi, dar e placut. Destui spun ca obtin placeri mult mai intense singuri. Mai intervine si epuizarea fizica. Practicarea prea des a acestui sport consuma destula energie si substanta din organism. Dar cu masura se dovedeste un foarte bun calmant si factor de echilibru pentru ca arde energiile primare.

Totul este sa nu degenereze in viciu si sa nu duca la decadere spirituala. Pentru multi intervine sentimentul de vina si de aici apar o serie de disfunctii si probleme in actul sexual cu un partener.

;) :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maturbarea este pomenita si in biblie - Onanis - de unde ii vine si numele de onanie.

 

Una din cele mai celebre erori... Onanis nu practica masturbarea... ci mai degraba coitus intreruptus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur...cu toti o facem, insa cati avem curajul sa si recunoastem?

99% sigur o fac, din cei 99% , 90% neaga acest lucru iar 9 % sunt doar ingrati!

intrebare este de ce o facem? cand o facem? ce ne imaginam, cand...?

si nu in ultimul rand cam cum o facem?

este masturbarea o necesitate, poate fi privita d.p.d.v. crestin ca un pacat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este masturbarea o necesitate, poate fi privita d.p.d.v. crestin ca un pacat?

:flowers: ...e pacat sa-ti atingi organele sexuale? ;) ........face parte tot din noi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebare este de ce o facem? cand o facem? ce ne imaginam, cand...?

si nu in ultimul rand cam cum o facem?

este masturbarea o necesitate, poate fi privita d.p.d.v. crestin ca un pacat?

daca fiecare isi va exprima parerea, vei concluziona ca difera de la caz la caz. fiecare are alte necesitati, alte moduri de a se simti bine. si orice om are nevoie de sex sau inlocuitor, chiar daca in cantitati si calitati diferite. de la asta fac exceptie doar frigidele si impotentii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×