Sari la conținut
Forum Roportal
Alex.Andra24

Gelozia, o problema

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor. Va urma un text lung, imi cer scuze, dar trebuie sa-mi detaliez putin problema. Apelez la voi pentru ca nu stiu exact ce mi se intampla. Am o relatie de 4 ani de zile cu un baiat ok. Eu am 25 de ani, prietenul meu la fel. Relatia noastra a avut multe suisuri si coborasuri, dar nu a fost problema niciodata de infidelitate. Erau copilareli si tot felul de probleme de familie, tatal meu nu a fost de acord cu relatia, asta pentru ca el nu lucra si nu avea un tel bine stabilit. In timp, s-au resemnat ai mei cu ideea, eu m-am mutat impreuna cu el, stam impreuna de aproximativ 3 ani de zile. Niciodata nu mi-a dat motive sa cred ca ma insala, nu m-a inselat, am fost mereu uniti, facem multe activitati impreuna, nu au fost probleme cu telefoane sau facebook, mereu vedem unul la celalalt, nu se pune rpoblea de inselat, sau, cel putin, nu s-a pus pana acum. La inceput ma deranja foarte mult ca nu-si cauta de lucru, se juca toata ziua pe calculator,dar nu mergea sa caute un job, desi eu lucram. Nu-i pasa. Licenta si-o amanse cu un an, pentru ca i-a fost lene sa o redacteze si apareau, asa, tot felul de probleme. 

Ei bine, certurile noastre, multe dintre ele erau si nefondate, din diverse tampenii. La un moment dat viata noastra sexuala a inceput sa scartaie. Nu mai mergea ok, asta pentru ca avusesem eu o problema medicala. Eu nu mai simteam nevoia sa fac, el voia si ma tot presa cu asta, pana m-am saturat sa tot aud aceleasi lucruri si sa bata apropouri aiurea. Nu-l mai suportasem. I-am spus ca m-am schimbat fata de el pentru ca nu era la asteptarile mele, nu facea, practic, nimic cu viata lui. Acum, de 3 luni, s-a angajat. M-am bucurat ca si-a gasit de lucru si ca e ok, dar am ajuns sa fiu foarte sceptica in ce-l priveste. Nu se poarta urat cu mine, nu e rece, dar imi fac tot felul de ganduri aiurea mereu cand iese la fotbal noaptea la 11 cu colegii sau de multe ori sta de povesti cu fetele cu care lucreaza. Ieri, de exemplu, nu stiu ce m-a apucat, nu e ok, dar am mers sa-i fac o surpriza la job, pe cand urma sa iasa si am tot asteptat vreo 15 minute, dar nu aparea. Apoi m-a sunat sa vada ce fac si i-am spus ca venisem in calea lui,doar ca el zicea ca a iesit pe alta iesire. Bun, ce-i drept, m-am enervat putin pe moment, dar mi-a trecut repde. Apoi a zis sa mergem la mall sa mancam si apoi in parc. Pe drum ne-am intalnit cu o colega de-a lui, care parea sa-i fie foarte apropiata. Il strigase pe un ton foarte dulcegarit,asa, l-a atins pe umar, iar el zambind, a inceput sa povesteasca cu ea. A tinut cont ca sunt acolo si nu ii raspundea foarte apropiat, dar totusi, m-a deranjat modul in care l-a abordat si modul in care decurgea discutia intre ei, m-a facut sa cred ca intre ei exista mai mult decat o relatie de colegi care se rezuma la a discuta despre job. Nu stiu daca par paranoica sau nu, dar m-a indispus atat de tare siutatia,incat am facut dintr-o zi frumoasa, o zi de scandal si si-a dat seama ca m-a deranjat si ne-am certat urat. Mi-a zis apoi ca nu am motive sa fiu geloasa dar daca eu caut motive, imi da si i-am zis atunci ca daca tot vrea sa faca ceva,sa faca, Si a zis ca va face, ca sa am motive cu adevarat ca o sa o cheme la suc si atunci macar certurile o sa fie fondate, nu vor fi inutile. Si de multe ori ma deranjeaza modul in care se poarta cu fetele si modul in care le ia apararea si se simte prost (vezi-doamne) sa nu pice prost in fata lor sau sa-l fac de rusine. Si inca o situatie cand a absolvit facultatea, a venit la el o colega si l-a luat in brate, l-a strans in brate si el era asa,vesel. Apoi am reactionat aiurea, pentru ca, totusi, erau niste gesturi destul de aiurea care nu mi-au cnvenit si a zis ca ce tot fac fatza aia, ca-l fac de ras in fata colegei sale. NU mi-a venit sa cred ca a contat mai mult ca-l fac de ras, decat starea mea in sine. Credeti ca exagerez? Nu stiu, nu am discutat cu nimeni despre asta, dar chiar am nevoie de niste sfaturi din exterior. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint copilareli toate astea?  

 

Nu inteleg la tineretul de azi disperarea de a parasi pe unu care nu-i de ea si a gasi un alt barbat decat cu cine s-a incurcat aiurea de dragul sexului.   

 

Insecuritatea de sine, carte deschisa pentru oricine, schimb de parole, urmariri pe FB, etc., nu sint de acord cu aceasta atitudine, n-a ramas nimic dintr-o fata/femeie sa fie interesanta sau atractiva pentru un necunoscut.   Si ceea ce deloc nu-mi place, de ce n-are si un alt barbat cel putin undeva in lista lunga de "things to do" ...???

 

Parca vietile tinere ar fi dirijate de vrajitoare ca n-ai incotro, paianjenul te-a infasurat in plasa-i mortala!!!  

 

Calea-i deschisa spre lume si tu-ti faci probleme ca ala nu te mai vrea si te umileste ... daca era un regim de viata controlat ca in comunism , voiai precis sa parasesti tara, acum nu este o solutie ca esti comfortabila sa te invarti in hora bine cunoscuta.   

 

Ce ar fi sa-i intorci spatele si sa nu te mai uiti inapoi???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint copilareli toate astea?  

 

Nu inteleg la tineretul de azi disperarea de a parasi pe unu care nu-i de ea si a gasi un alt barbat decat cu cine s-a incurcat aiurea de dragul sexului.   

 

Insecuritatea de sine, carte deschisa pentru oricine, schimb de parole, urmariri pe FB, etc., nu sint de acord cu aceasta atitudine, n-a ramas nimic dintr-o fata/femeie sa fie interesanta sau atractiva pentru un necunoscut.   Si ceea ce deloc nu-mi place, de ce n-are si un alt barbat cel putin undeva in lista lunga de "things to do" ...???

 

Parca vietile tinere ar fi dirijate de vrajitoare ca n-ai incotro, paianjenul te-a infasurat in plasa-i mortala!!!  

 

Calea-i deschisa spre lume si tu-ti faci probleme ca ala nu te mai vrea si te umileste ... daca era un regim de viata controlat ca in comunism , voiai precis sa parasesti tara, acum nu este o solutie ca esti comfortabila sa te invarti in hora bine cunoscuta.   

 

Ce ar fi sa-i intorci spatele si sa nu te mai uiti inapoi???

M-am atasat de el foarte mult de 4 ani. Nu m-a inselat, nu mi-a dat motive, nu ma gandeam sa-l parasesc pentru asta sau sa-i intorc spatele, dar voiam sa inteleg daca chiar am gresit eu sau el in situatiile de ieri si de la absolvirea lui.  Mi se pare ca am devenit eu geloasa de o vreme incoace, nu stiu de ce. Nu vreau sa par paranoica sau posesiva, pentru ca sincer, nu sunt. Dar am unele izbucniri care si pe mine ma uimesc, trebuie sa recunosc. E aiurea ca am reactionat asa, agresiv? ca m-a deranjat? Sau e firesc? A gresit el cu ceva la cele doua faze sau eu am fost cea care si-a facut filme prostesti? Acum inteleg ca e normal sa socializeze cu fetele, cu colegele, dar modul in care fata a venit la el si l-a abordat m-a pus pe ganduri, pur si simplu. Adica, ce fata, careia nu-i permiti, vine si te dulcegareste asa, plus ca intra-n diverse subiecte, el o intreaba la randul lui altceva si tot asa... Exagerez? Sunt doar filme de-ale mele sau am dreptate? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai dreptate ca-ti creezi motive parc-ar fi singurul barbat pe planeta care s-ar uita la tine.  

Te poti atasa de cineva care are grija de tine financiar si pe restul aspectelor din viata dar tu joci cu creierii, ce crede el despre ce crezi tu si asta e rau de tot.

Vezi unde ajungi si dupa ce alergi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai cam agitat degeaba. In loc sa fii fericita ca e multumit la locul de munca si se intelege cu colegii de munca, tu te superi pe el. Inainte de a acuza pe cineva, trebuie sa ai dovezi clare


Poate ca tipa il place dar asta nu inseamna ca se culca cu ea. 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai cam agitat degeaba. In loc sa fii fericita ca e multumit la locul de munca si se intelege cu colegii de munca, tu te superi pe el. Inainte de a acuza pe cineva, trebuie sa ai dovezi clare

Poate ca tipa il place dar asta nu inseamna ca se culca cu ea. 

Nu ca se culca, dar ma deranja si faptul ca vorbeste cu ea(initial, am judecat modul in care l-a abordat ea si de aceea mi-a sarit tandara, apoi,modul in care a continuat el discutia). Stiu, e stupid, dar nu stiu de ce m-a deranjat atat de tare, ca mi-am schimbat starea complet. Si l-am enervat si pe el. Ma gandeam daca e normal sau nu sa reactionez in felul asta. Poate am exagerat. Dar, sincer, asa ma simt de fel cand il vad vorbind cu fete sau chestii de genul asta. Ceea ce nu mi se intampla inainte. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca se culca, dar ma deranja si faptul ca vorbeste cu ea(initial, am judecat modul in care l-a abordat ea si de aceea mi-a sarit tandara, apoi,modul in care a continuat el discutia). Stiu, e stupid, dar nu stiu de ce m-a deranjat atat de tare, ca mi-am schimbat starea complet. Si l-am enervat si pe el. Ma gandeam daca e normal sau nu sa reactionez in felul asta. Poate am exagerat. Dar, sincer, asa ma simt de fel cand il vad vorbind cu fete sau chestii de genul asta. Ceea ce nu mi se intampla inainte. 

 

Of, am o colega cu aceeasi problema ca si tine. L-a stresat pe ala pana s-au despartit. Asa ca ai grija cum controlezi gelozia

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca am devenit eu geloasa de o vreme incoace, nu stiu de ce. Nu vreau sa par paranoica sau posesiva, pentru ca sincer, nu sunt. Dar am unele izbucniri care si pe mine ma uimesc, trebuie sa recunosc. E aiurea ca am reactionat asa, agresiv? ca m-a deranjat? Sau e firesc? A gresit el cu ceva la cele doua faze sau eu am fost cea care si-a facut filme prostesti?

Tu ai ramas linga el tocmai pentru ca inconstient ti-a convenit aceasta relatie. Ti-a convenit ca el nu avea serviciu deoarece ca simteai ca ii esti superioara si aveai pe cine cicali (a se citi abuza). Acum, ca s-a angajat, iar nu-ti convine deoarece ai senzatia ca-i esti inferioara, de aceea si crizele de gelozie, desi ne-ai spus de mai multe ori ca nu te inseala. Tu vrei ca el sa munceasca, insa, in acelasi timp, realizezi ca daca se duce la munca nu-l vei mai putea controla :)

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar am unele izbucniri care si pe mine ma uimesc, trebuie sa recunosc. E aiurea ca am reactionat asa, agresiv? ca m-a deranjat? Sau e firesc?

Te incriminez singura, iti gasesti cusururi negative sa para ca meriti tratamentul pe care ti-l administreaza acel tanar, ca ai avea nevoie de pedepse sper sa nu te gandesti ca meriti si fizice, sa suferi ca sa fi aceptata!!!   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate intuitia iti spune ceva, eu sugerez sa nu ii mai arati ca esti geloasa, dar sa fii atenta la ce se intampla, ca atunci cand il confrunti sa ai si argumente, dovezi sau poate ai sa descoperi ca este un partener fidel, cine stie?

Editat de Toniva
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×