Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

casatoria = dragoste? sau afacere?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum vedeti casatoria? Inseamna pt voi dragoste, sau o vedeti ca pe o afacere, ca pe ceva ce trebuie sa mearga, financiar, treburi in casa, viitori mostenitori, va concentrati pe relatia cu ceilalti membri ai familiei din partrea sotului, pe educatia copiilor etc etc??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Afacerea e prima parte si cea mai importanta ca nu te mariti sa rabzi de foame!!!  Dragostea nu se fierbe de cina!!!  Restul e Can-Can ... citez pe forumisti  :haha:

 

Este o institutie care trebuie sa mearga, ca-i menajat fals sau drept nu conteaza, ca-l minti pe el din prima clipa este OK ca deja te-ai obisnuit asa si nici tu nu mai sti care-i adevarul  :giggle: la milioane de familii asa a mers din cele mai vechi timpuri, regi si imparati ... si acest lant nu se va rupe.  

 

Sa nu se prinda cu cine-s copiii si n-ai treaba!!! ca de multe ori si asta e o problema. 

 

Daca au ce manca, barbatilor putin le pasa de altceva ... camasi calcate si din astea maruntisuri mai primeaza, dar n-au pretentii.  

 

Cat mai departe de restul familiei, cu atit mai bine!!!

 

Educatia copiiilor desigur este extrem de important si e obligatia mamei consider eu sa le dea instructie pentru viata, ca ce a zis taticu' ... s-a uitat imediat ca pana a formulat fraza la nivelul copiiilor, a uitat despre ce voia sa zica ceva ca era cu ochii pe TV si urechile pe cell phone, copiii erau doar poluatori de aer ...

 

Viata este un set de compromisiuni, un mare rol artistic, poetic visator, inventor  (de minciuni)  matematician cu finantele, doctor de multe ori, judecator si tot ce vrei va mai deveni o femeie/soti in anii de rabdat impreuna ... "peace keeper"  soldat/santinela, amanta sau executor de orice dorinta.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pina acum citeva zeci de ani casatoria a fost 100% o afacere si a functionat. Pe vremuri regulile erau clare: bogatii se casatoreau cu bogatii, iar saracii cu saracii. Atit bunicii din partea tatalui cit si cei din partea mamei au avut parte de casatorii aranjate si au functionat pentru ca au plecat la drum hotariti sa lupte pentru fericirea lor si pentru casnicia lor. Dragostea, respectul si toate celelalte au venit probabil in timp. Atunci se practicau casatoriile aranjate si rar divorta cineva, insa acum oamenii se casatoresc din dragoste si divorteaza in draci. De ce se intimpla asta e lesne de inteles: pasiunea, indragosteala dispare repede si oamenii (in loc sa lupte pentru casnicia lor) alearga dupa senzatii noi, vor sa se simta mereu indragostiti. Au impresia ca X (pe care abia l-au cunoscut) le poate oferi aceasta. Citisem undeva ca un contract prenuptial este benefic casatoriei deoarece fiecare stie ce pierde si ce cistiga in cazul divortului. Astfel, partenerii sint "nevoiti" sa lupte pentru a nu divorta.

 

Ultima parte a intrebarii tale mi se par cel putin amuzanta ... daca nu tragica. Pina si animalele isi ingrijesc puii si tu ne intrebi daca ne concentram pe educatia copiilor?


Sa nu se prinda cu cine-s copiii si n-ai treaba!!! ca de multe ori si asta e o problema. 

 

Da-mi voie sa-ti raspund la asta: tocmai datorita acestui mod de gindire, un barbat care nu face in ziua de astazi testul de paternitate al copiilor este cel putin naiv ;)

Editat de Gaslight
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica tu, daca sotia ta va ramane insarcinata, cand va naste vei face testul? Sau doar daca vei avea banuieli..? Caz in care.. de ce te-a mai prins nasterea cu ea. Gen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal chiar nu am de gind sa cresc copilul altuia, exceptind desigur cazul in care stiu dinainte ca este vorba de copilul altcuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era interzis sa dignostichezi bolile psihice pe forum? Ori regula asta se aplica doar in cazul barbatilor?

Presimt ca acest mesaj va fi sters curind :)

Editat de Gaslight

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Glumeam, nu diagnostichez pe nimeni, ca nu am pregatirea necesara. Dar mi-e mila de tine, sincer iti spun. In felul asta n-ai sa te bucuri de iubire in viata, daca nu esti in stare sa ai incredere nici macar in femeia ta. Nasol.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×