Sari la conținut
Forum Roportal
Motorină

Situatie 'cu virgula'

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iarna asta am cunoscut o tipa, prin intermediul prietenilor comuni. Am facut cunostinta intr-un local, iar ziua urmatoare m-a cautat ea pe facebook, a intrat in vorba cu mine, mi-a cerut numarul si m-a "invitat" (obligat dragut) sa mai ies cu ea.

Ca sa scurtez putin, am iesit 3 zile mai tarziu cu ea, si de atunci aproape zilnic o perioada, in care am ajuns de la sucuri inocente la shot-uri, plimbari prin parc si complimente.

Intr-una din seri mi-a spus ca are de fapt un prieten plecat afara, dar vai de el... Fiind orasul mic, mi-am dat seama ca-l stiu din vedere pe fraier, fata lui pierduta ii descrie perfect viata. Explicatia ei fiind ca e prinsa in relatie pentru ca s-a mutat cu el si face facultate aici (nu e din oras), dar nu vrea sa o mai lungeasca prea mult cu el.

Am stabilit (degeaba) ca nu vom fi impreuna, si am inceput sa facem exact contrariul: mesaje si telefoane dimineata la trezire si noaptea la culcare, 6-12 ore pe zi petrecute impreuna, comportament tandru nonstop.

Dupa asta s-a intamplat inevitabilul, si-a dat seama ala ca sta degeaba pe afara, si s-a intors acasa, perioada in care am avut parte de un "sut in oua", la figurat. In timp ce eu ii simteam lipsa fetei, ea "si-a dat seama" ca relatia lor merge.

O perioada m-am simtit de rahat, bineinteles, ea se racise cu mine insa tot ieseam, dar ieseam de fraier, ca ma bagase in friendzone.

M-am racit si eu treptat, ne-am certat din cauza unor dovezi de nesimtire din partea ei, de la care ma aprindeam eu si faceam mai urat. Am ajutat-o ca prieten cu cateva lucruri (de exemplu o recuperam la 3 dimineata de ziua ei, dintr-o crasma in care a abandonat-o CAP-istul ei), si mi-am dat seama ca o fac degeaba, asa ca m-am desteptat, si am inceput sa o indepartez tot mai mult.

Acum vine partea ciudata, cand m-a vazut transformat din baiatul atent, care facea orice ca sa se simta ok in preajma mea, in 'amicul' care conduce agresiv si vorbeste putin (asa eram inainte sa o cunosc), a facut o chestie ciudata: a pretins ca ar vrea sa doarma putin la mine, am acceptat, cand s-a pus in pat m-a chemat sa stau langa ea... Am acceptat si asta, si dupa un pui de somn, mi-a oferit o partida cum nu pupasem nici pe vremea cand nu era CAP-istul ei in tara. La final, printre altele, mi-a spus ca ma iubeste.

Am zis in sinea mea un "multumesc", si mi-am vazut de treburi.

Zilele trecute am iesit cu o fata pe care o cunosteam amandoi, iar fata respectiva pare sa fie atrasa de mine.

M-am trezit cu un telefon de la prima, in care mi-a aratat ce inseamna o criza de gelozie. Azi am iesit cu geloasa, am ras de ea ca e indragostita de mine, am luat-o in brate si ma strangea, ca pe "al ei".

Eu nu stiu ce sa mai zic, cred ca ideal ar fi sa ma rup cu totul de ea, insa intervine si prostia, sau dragostea (tot una): ma potrivesc cu ea in multe privinte, o inteleg mult mai bine decat oricine altcineva, tine la mine, deci poate n-ar fi rau sa lupt pentru ea.

Astept niste pareri, nu sunt panicat, am depasit aproape de tot starea de depresie in care ma afundasem cand mi-am dat seama ca nu e a mea, dar mi-e frica si sa nu-mi dau cu pumnii in cap mai tarziu, pentru ca pana acum, cu ea m-am potrivit cel mai bine.

Precizez ca ambii avem 23 de ani, eu Capricorn, ea Rac...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:giggle:  nu cred ca zodia conteaza in aceste "nopti furtunoase" ... hormonii sint devina la varsta voastra, zice tot 1 capricorn feminin, dar si alta lume cred ca este de parere ca in tinerete se experimenteaza si se exploreaza mai multe ... dintr-o planeta pe cealalta si inapoi, cred ca este un lucru absolut normal in activitatea asta plin de tandrete.

 

Intr-un oras mic de provincie poate crea tot feluri de neplacei si incurcaturi, e timp careva sa paraseasca macar temporar teritoriul si nu te mai incurca cu femei care au viata deja aranjata, opreste-te la una libera si te vei simti ca zbori de fericire.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa gasesti pe cineva cucare sa te potrivesti. Am inteles ca tu o intelegi, dar am o dilema.

Ea te intelege?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E geloasa pt ca vrea sa te aiba si pe tine, e chestie de orgoliu. A avut tupeu sa iti dea flit cand i s-a intors.. iubi, acum are tupeu sa faca crize de gelozie..  te-a prostit.

Mai intai a zis ca nu o mai lungeste mult cu el, apoi ca le merge relatia.. L-a ales pe el.

Eu zic sa-ti vezi in continuare de treaba si s-o lasi sa se hotarasca ce vrea de la viata. Cu crizele te descurci tu, o sa fie convingatoare pentru tine cand o sa renunte la ala. Deocamdata o impartiti.

Compatibilitate o sa mai gasesti, ai abia 23 de ani, ce naiba.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa gasesti pe cineva cucare sa te potrivesti. Am inteles ca tu o intelegi, dar am o dilema.

Ea te intelege?

 

Ar putea sa o faca, dar orgoliul e mai mare. Abia cand ii dau cu flit, accepta ca aveam dreptate, si face cate ceva pentru mine. La inceput se comporta superb.

 

E geloasa pt ca vrea sa te aiba si pe tine, e chestie de orgoliu. A avut tupeu sa iti dea flit cand i s-a intors.. iubi, acum are tupeu sa faca crize de gelozie..  te-a prostit.

Mai intai a zis ca nu o mai lungeste mult cu el, apoi ca le merge relatia.. L-a ales pe el.

Eu zic sa-ti vezi in continuare de treaba si s-o lasi sa se hotarasca ce vrea de la viata. Cu crizele te descurci tu, o sa fie convingatoare pentru tine cand o sa renunte la ala. Deocamdata o impartiti.

Compatibilitate o sa mai gasesti, ai abia 23 de ani, ce naiba.

 

Perfect de acord.

In ultima vreme ne-am vazut ceva mai rar, si nu am mai fost atat de deschis cu ea, in sensul ca nu stie ce fac cat timp nu ne vedem, lucru ce pare sa o roada. O sa continui asa, si inevitabil o sa-i mai dau motive de gelozie.

Pana la urma, decizia ii apartine.

Crizele nu sunt o problema, pe mine chiar ma amuza, imi umfla si mie orgoliul.

 

Ar mai fi si o mica dilema, sa-i 'compostez' prietena asta pe care e geloasa, sau nu? :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu vad in asta o problema, daca si respectiva vrea, numai sa nu te trezesti cu ea de gat sau cu porcule, magarule... Daca vrei doar atat, spune-i. Sa nu se simta folosita, stii tu.

Cat despre cealalta, chiar sa se desparta de ala, mai  tine-o putin in sah, sa nu creada ca esti..  prada usoara. Si sa ii dau ocazia sa se razgandeasca, poate o sa  vrea sa se intoarca la el si iar te trezesti cu ochii in soare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ghiocel, ea nu vrea sa aiba o relatie cu tine, dar nici nu vrea sa te piarda. Cind simte ca te indepartezi de ea va face orice sa-ti capteze atentia, si cind simte ca esti al ei nici macar nu se uita la tine. Impresia mea este ca iti ofera exact cit trebuie sa te tina linga ea. Sfatul meu este sa nu te intereseze absolut deloc ce face sau ce spune si sa-ti vezi de viata ta. Fata asta miroase de la o posta a pericol.

 

In ceea ce priveste compatibilitatea, intuitia imi spune ca nu te intelegi cu ea in multe privinte si in nici un caz NU o intelegi mai bine decit altcineva, ci doar iti lasa ea impresia asta. Parerea mea este ca e un cameleon care se transforma dupa cum este nevoie. Poate te ajuta acest articol: http://gaslight.ro/semnale-de-alarma-relatie/

Editat de Gaslight
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne intelegem bine cand suntem impreuna. Mai exact, ne plac cam aceleasi lucruri. Inainte sa vina CAP-istul, iesea de la cursuri, venea in atelier si s-a intamplat chiar sa lucreze cot la cot cu mine, ca sa termin mai repede, sa putem iesi. Alegem aceleasi tipuri de localuri, isi ia muzica de la mine, ne-am apucat de sport impreuna, etc.

Spun ca o inteleg mai bine, comparandu-ma cu CAP-istul, care habar n-are sa o calmeze, iese cu ea in oras, se uita in gol si se gandeste la masini. A zis de mai multe ori, ca are ce face cu mine in oras, fata de iesirile rare si proaste, cu ala.

Nu prea o regasesc in acel link... Mai ales ca noi nu avem o relatie oficiala, eu ii sunt amant, ea mi-e... "amica".

O vreme ma transformase in taxiul ei gratuit, dar i-am taiat avantajul asta pe fata, dupa ce s-a comportat nasol. Nu prea mai are ce scoate de la mine, si deocamdata se comporta mai ok.

Oricum, nu mai vad nici un viitor in treaba asta, a cunoscut deja inca unul, la ea in oras, si vorbeste cu orele cu el... Cu toate ca imi place de ea, e ramasa pe la 16 ani, in materie de relatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu stii doar ce iti spune ea despre CAP-ist, dar te-ai gindit vreodata ca te minte? Cu siguranta are ceva care o atrage, altfel n-ar fi stat linga el. Probabil ca nu-i acorda destula atentie, si foarte bine face. E clar ca fata nu are nici un pic de integritate si doar ea stie citi barbati are in "harem". Chiar daca nu ai o relatie cu ea si chiar daca in viitor nu o sa te mai culci cu ea, daca ramineti prieteni va avea ea grija sa suferi. Mi se pare genul careia nu-i pasa de nimeni si de nimic si care foloseste sexul ca pe un mijloc de a te controla si de a te manipula. Cu asta te tine aproape si cind a vazut ca te-ai racit ti-a oferit o partida memorabila. E posibil sa ma insel, desi nu cred (am avut o relatie cu o asemenea tipa si acum recunosc imediat genul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×