Sari la conținut
Forum Roportal
Vlad007

Cadere par la 20 ani (barbat)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! Am 20 de ani si de un an sau doi observ o cadere destul de accelerata a parului. Cand ma spal si dau cu mana prin el raman cam cu aprox. 10 fire de par pe mana. Sau dimineata pe perna observ aprox. 5 fire sau cand e uscat si dau cu mana prin el imi raman aprox. 2 fire. Ma chinuie acest gand ca voi ramane in scurta vreme fara par plus ca am obervat o rarire a parului in zona frontala. Intreb si eu: e normala aceasta cadere a parului pt ca am auzit ce e ok sa iti cada intre 50-100 de fire de par zilnic ?. Am incercat numeroasa sampoane, am luat vitamine si am fost si la un medic dermatolog anul trecut si m-a diagnosticat cu alopecie, recomandandu-mi daca caderea parului persista minoxidil. Insa parca mi-e frica sa incep sa ma dau cu aceasta solutie deoarece am auzit ca odata ce incepi trebuie sa continui toata viata. In unele zile sunt asa de deprimat incat ma mir ca inca nu am cazut in depresie deoarece ma gandesc ca voi ramane singur toata viata (cine sa se casatoreasca cu un chelios :)) ) 

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, fara glume de prost gust daca se poate :).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Am 20 de ani si de un an sau doi observ o cadere destul de accelerata a parului. Cand ma spal si dau cu mana prin el raman cam cu aprox. 10 fire de par pe mana. Sau dimineata pe perna observ aprox. 5 fire sau cand e uscat si dau cu mana prin el imi raman aprox. 2 fire. Ma chinuie acest gand ca voi ramane in scurta vreme fara par plus ca am obervat o rarire a parului in zona frontala. Intreb si eu: e normala aceasta cadere a parului pt ca am auzit ce e ok sa iti cada intre 50-100 de fire de par zilnic ?. Am incercat numeroasa sampoane, am luat vitamine si am fost si la un medic dermatolog anul trecut si m-a diagnosticat cu alopecie, recomandandu-mi daca caderea parului persista minoxidil. Insa parca mi-e frica sa incep sa ma dau cu aceasta solutie deoarece am auzit ca odata ce incepi trebuie sa continui toata viata. In unele zile sunt asa de deprimat incat ma mir ca inca nu am cazut in depresie deoarece ma gandesc ca voi ramane singur toata viata (cine sa se casatoreasca cu un chelios :)) ) 

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, fara glume de prost gust daca se poate :).

La ora actuala nu se stie cu precizie cauza alopeciei. Deci, nestiind cauza , si tratamentele sunt " la ghici". Insa, minoxidilul este f OK. Sa iti spun istoria minoxidilului. Initial, era folosit la tratarea hipertensiunii arteriale. Cardiologii au remarcat la pacientii care aveau acest tratament, ca efect secundar ,o crestere a pilozitatii capilare. In consecinta, s-a luat in calcul efectul de stimulare al cresterii foliculilor pilosi, si s-a elaborat solutia cunoscuta azi, in conc de 2 sau 5% , utilizata in dermatologie( cu succes f mare) in cazuri de alopecie.

Efectul lui, printre altele, este vasodilatator...in acest fel ajutand nutrientii sa ajunga in cantitate mai mare la nivelul firelor de par si stimuland cresterea si regenerarea.

Sfatul meu este sa faci aceasta terapie, pentru ca, daca genetic ai aceasta predispozitie, de chelie nu scapi, poti tu sa primesti oricate sfaturi care mai de care geniale, sau sa dai oricate acatiste la biserica.

In acest fel insa, iti cresti macar sansele de a nu face chelie in tinerete. La batranete, chiar si daca ai par bogat, si asa nu mai conteaza...pentru ca pana atunci te vei obisnui cu tine si figura ta....si, cine stie? Poate la vremea cand vei fi tu batran, industria pharma va descoperi un tratament eficient pentru inhibarea exprimarii genei cheliei.

Si inca o chestie...desi fizicul conteaza, daca ai tu multe alte atu-uri in afara de o bogata podoaba capilara, cu siguranta nu vei avea probleme in relationarea cu reprezentantele sexului care prezinta mult mai rar alopecie.

Bafta !

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă as ajunge cu ceva par la 40 de ani as fi fericit pt ca atunci nu cred ca te mai interesează aspectul tău, mai ales după ce ești la casa ta cu familia ta.

Oare ai încercat acest minoxidil? Sau cunoști pe cineva care l-a folosit? Pt ca sunt curios dacă isi va face efectul și după 2-3 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, repetir...alopecia este cu amprenta genetica. Ca atare, de ea nu scapi.

Minoxidilul este un paleativ, in sensul ca el nu trateaza cauza alopeciei, ci efectul.

Oricum insa cresterea parului, in cazul persoanelor predispuse la chelie , este mai lenta decat caderea lui.

Da, am vazut mai multe persoane care au folosit minoxidil in caz de alopecie de stres si firele de par au crescut cam 4 cm in 6 luni.  Efectele se vad din prima luna daca il utilizezi zilnic. Cel mai usor se vede in zonele mai putin piloase ale scalpului. Am vazut si un chelios care l-a utilizat, si dupa 2 luni deja se vedeau fire noi cum cresc, Insa se obisnuise asa mult timp cu "capul gol", ca i-a fost lene sa il mai utilizeze....basca ca implica un cost permanent.

2. De ce te interseaza daca mai functioneaza si dupa 2-3 ani? Poate pana atunci apar si alte remedii. Sau esti calic?...ca stii, minoxidilul nu e pt oricine, e un spray scump pentru un pusti. Si daca genetic ai predispozitie, o sa te freci cu el pe cap toata viata, pentru ca efectul tine atata timp cat il utilizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma vorba ta sunt eu un puști, dar când am întrebat dacă va funcționa și peste 2-3 ani mă gândeam doar la faptul ca s-ar putea ca parul sau scalpul sa se obișnuiască cu el și sa nu-și mai facă efectul. Grea povara mai am și eu :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un vasodilatator e un vasodilatator. Adica are acelasi efect mereu. Ca, in timp, daca ai predispozitie genetica in acest sens, tie o sa iti cada parul in ritm mai alert decat stimularea cresterii, asta nu inseamna ca "s-a obisnuit organismul cu el". Asta e o chestie de simplu bun simt si  logica.

Acum, daca tot ai doar 20 ani, ti-ar folosi sa fii  ceva mai educat ...ma refer la educatia pentru viata, care o implica inevitabil si pe cea pentru sanatate.

Dar, nu, medicament minune pentru chelie nu exista. Daca ar fi existat,  nu ai mai fi vazut asa multi rasi in cap, sub pretextul "vai, mon cher, ce caldura ! Asa ras in cap mi-e mai simplu. Si apoi e mai sexy asa."

Si barbatii isi iubesc podoaba capilara aproape cat si femeile, nu te lasa inselat de aparente. N-ai sa vezi niciun barbat cu par bogat, ca prefera sa stea mereu chelios.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm fiind un microbist și uitandu-mă la meciul de aseară l-am observat pe Pepe care mereu e ras în cap deși pare sa aibă un par destul de bogat. Sau un alt exemplu tot din lumea fotbalului e Bourceanu care e mereu ras însă are par destul. Deci e relativa problema rasului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ihi, dar si predispozitia aia de alopecie(chelie) in forma de "3" pe care le au ambii, crezi ca nu cantareste deloc?..macar si pe principiul ca "rasul in cap indeseste parul".

In plus, daca ti se pare cool, rade-te si tu in cap, si ai rezolvat problema Minoxidil-ului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×