Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

moartea...o necesitate?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mai copii, tot bantuind printre forumuri, iata ca in framantarile mele s/a nascut o nou intrebare.

...este moartea o necesitate?

...si daca da , care este scopul ei?

sigur, ne nastem,traim...insa daca moartea nu ar avea vreo finalizare ,atunci la ce bun...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de unde vin "framantarile" astea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de unde vin "framantarile" astea ?

daca vrei sa facem sto...spune/mi, insa nu/mi jigni inteligenta ,prin prostie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Academicianul Adrian Restian scrie in cartea "Patologia informationala", aparuta in 1997:

 

"A. Camus arata ca monologul precede moartea. P. Reynolds si G. A. Kaplan au aratat

ca indivizii care duc o viata izolata prezinta un risc crescut pentru aparitia cancerului,

deoarece omul are nevoie de comunicare. De aceea Ed. Nicolau sustine ce esenta

omului nu trebuie cautata in aspectul sau somatic, ci dincolo de aparente, esenta lui

trebuie cautata in capacitatea sa de selectionare si de prelucrare a informatiilor."

 

Problema e: de ce apare monologul interior. S-ar putea sa fie din cauza unei supra-estimari personale. Marea majoritate a oamenilor considera, la varste inainteta, ca nu mai au nimic de invatat, si-si petrec timpul traind din amintiri... Retrairea unor amintiri nu aduce nici un aflux informational.

 

rast

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai copii, tot bantuind printre forumuri, iata ca in framantarile mele s/a nascut o nou intrebare.

...este moartea o necesitate?

...si daca da , care este scopul ei?

sigur, ne nastem,traim...insa daca moartea nu ar avea vreo finalizare ,atunci la ce bun...

este vorba despre ritmul naturii

moartea reprezinta trecerea spre o alta etapa, este o usa

ne sperie si usa dentistului, pe care tot mai vedem venind inapoi pe cate cineva cu povesti despre cum a fost, si tot parca facem pasul cu o strangere de inima...

moartea este sansa mea de ajunge a in Dumnezeul pe care l-am experimentat traind

viata este pregatirea pentru aceasta intalnire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai copii, tot bantuind printre forumuri, iata ca in framantarile mele s/a nascut o nou intrebare.

...este moartea o necesitate?

...si daca da , care este scopul ei?

sigur, ne nastem,traim...insa daca moartea nu ar avea vreo finalizare ,atunci la ce bun...

Daca nu vrei sa mori, nu o fa... :friends: de parca avem de ales... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as spune "necesitate", mortii. E ceva normal in ciclul vietii. Te nasti..traiesti..dar ca orice organism, nici cel uman nu poate trai vesnic. Avem avantajul de a fi vanatori in lantul trofic.. Pe noi nu ne vaneaza nimeni, decat poate cei de aceeasi specie cu noi. Si din cauza asta traim mai mult. Dar o forma fizica nu poate trai vesnic, e supusa imbatranirii si mai la urma, mortii.

Nu cred ca are un scop anume. Murim de boala, de batranete..nu murim pentru ceva anume.

Finalizare, da. Dar nu scop.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-as spune "necesitate", mortii. E ceva normal in ciclul vietii. Te nasti..traiesti..dar ca orice organism, nici cel uman nu poate trai vesnic. Avem avantajul de a fi vanatori in lantul trofic.. Pe noi nu ne vaneaza nimeni, decat poate cei de aceeasi specie cu noi. Si din cauza asta traim mai mult. Dar o forma fizica nu poate trai vesnic, e supusa imbatranirii si mai la urma, mortii.

Nu cred ca are un scop anume. Murim de boala, de batranete..nu murim pentru ceva anume.

Finalizare, da. Dar nu scop.

...pai desigur, ca la necesitatea care fac referire , se refera si conceptul de finalizare!

...insa inrebarea ramane...finalizarea a ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atata filozofie aiurea.

Ne nastem si murim....lasam loc altora sa creasca si tot asa. Asta-i ciclul...ce-ar fi sa fim nemuritori...ne-am plictisi :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×