Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cand a aparut dezvoltarea personala, prin 2000 si ceva cand a devenit(putin) populara in Romania doar cativa oameni stiau de ea, pot zic ca 'cunosc' acei cativa oameni( nu personal, virtual ) si multi au ajuns foarte bine, s-au dezvoltat foarte mult si au evoluat cu totul la un alt nivel.

 

De ce pentru "GENERATIA NOUA" este mai greu? 

 

Incep sa apara din ce in ce mai multe bloguri si materiale de dezvoltare personala, stiu ca eu cand aveam 17 ani aveam chiar vreo 3 blog-uri de dezvoltare personala ( de-alea gratuite ) ... scriam numa cacaturi inauntru.

 

 

Idea e ca dezvoltarea personala a devenit supra-populata si supra-evoluata si gasesti in foarte multe articole un mesaj indirect: "Fii arogant cat mai mult!" 

 

Crede-ti sau nu in multe articole de dezvoltare personala se scrie cat de multe meriti si cat de multe poti realizal, iar cand te dai cu capu de realitate intri in depresie.

 

Va recomand articolul asta despre aroganta -> http://www.mayra.ro/relatii/single/7-pasi-pentru-a-evita-aroganta/

 

Eu foarte mult timp am fost arogant, adevarul e ca tre sa fii la mijloc sa fii constient de ambele laturi, cea puternica si cea vulnerabila, dar sa nu te axezi prea pe tine, ci pe lucrurile din exteriorul tau, cele din interior trebuie vazute rar ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa devi un om, nu cu aroganta incepi si nici de prin bloguri sa-ti cauti identitatea sau sa te dezvolti ... in nu inteleg ce ...

 

Din moment ce nu te ocupi de tine doar prin prisma acestori resurse extreme, reusita in viata nu prea este "garantat".    

 

Nu aroganta iti deschide poarta ci cunostintele generale, etica de comportare, manierele in societate, talentul de a te exprima!!!   


De ce pentru "GENERATIA NOUA" este mai greu? 

 

Pentru ca au vazut un film de actiune si a ridicat un pumn de condoms din usa bisericii sau unde se impart gratuit pentru tineret si se cred zmei!!!


De multe ori nici la coada lopetii n-ajungi cu aroganta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place notiunea asta de "dezvoltare personala", pentru ca prinde bine la prosti. Coaie, in momentul in care citesti chestii scrise de altii, nu mai e dezvoltare personala. E dezvoltare si atat.

 

Si daca vrei sa te dezvolti in vreun fel, nu mai citi carti scrise de toti prostanii care se dau psihologi. Citeste carti din care poti afla informatii reale si utile care chiar te ajuta la ceva.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pseudo-stiinta prinde pentru ca momentan este epidemie de nefericire. Prea multa lume obsedata de atingerea unei vieti ideale si frustrata cand (evident) nu reuseste, orice ar incerca.

 

De vina, in parte, e cultura consumului prostesc, care creeaza idealuri de neatins - te invata de mic ca le poti avea pe toate daca te straduiesti suficient. Ori asta nu e adevarat. Poti fugi toata viata ca un caine dupa coada, urmarind echilibrul perfect pe toate planurile.

 

Imbunatatirea confortului psihic (o parere personala, nimic mai mult) pleaca in primul rand de la acceptare (a ceea ce poti si nu poti face, ce esti si ce nu poti fi niciodata etc). Asa nu iti mai pierzi timpul scurt pe aceasta planeta incercand sa iti dregi toate defectele, slabiciunile etc, crezand ca iti vei valorifica la maximum potentialul prin asta (cand de fapt oricum nu ii pasa nimanui ce reusesti sau nu sa faci :lol:).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bruce lee a zis : "Cunostinte noi in orice domeniu duce la cunoasterea de sine" 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand a zis asta Bruce Lee si in America era alta forma de viata.   Si precum nu traim in trecut, ne luam doar dupa maxime bine experimentate:

 - Invatati ... Invatati ... Invatati ... Lenin, Vladimir Ilici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concentrandu-te prea mult pe interior te face sa devii frustrat in timp fara o pregatire mentala foarte puternica ( Meditatia sau maturizarea ).

 

Pana dobandesti anumite abilitati psihice si-ti definesti+dezvolti personalitatea cel mai bine e sa te concentrezi 70% pe lumea exterioara si 30% pe lumea interioara.

 

Un citat care mentioneaza subiectul:

 

“Self-conciousness is the enemy of all creativity.”

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa fiu aroganta si o sa te intreb daca esti roman. Ai facut niste greseli care imi zgarie retina.

Nuuu, sunt portughez, unde am facut greseli?

 

Edit: aa, da am vazut.

 

Dar am sa fiu si eu arogant ca sa te-ntreb ceva? Esti Romanca? Ca prea simti nevoia sa iesi in evidenta cu desteptaciunea ta facandui pe altii sa para 'mici' in fata masei de oameni, probabil ca da... 

 

 

Idea  subiectului nu era despre gramatica sau despre cat de buna e gramatica mea ci despre evolutie, daca ai o atitudine deschisa inveti ceva din asta, daca nu intri sa comentezi ca un hater, no problem for me , i don't care...

Editat de Fuffy99

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×