Sari la conținut
Forum Roportal
nimeni altu'

Am fost banat pe Softpedia si pe Computer Games. Ce ma fac? Mai exista un forum de gaming serios?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe CG am fost user 5 ani. Ba chiar am fost moderator vreo 5 luni, dar numai din cauza unei postari, am fost revocat. Ca apoi, cativa useri s-au apucat sa faca misto de mine incat m-am enervat pe ei si m-au banat permanent. Incerc tot sa intru acolo: ba imi baneaza IP-ul, ba imi sterg conturile si comentariile dupa ce am petrecut o gramada de timp sa le postez. Nu mi se pare corect pentru ca pe altii care au fost banati permanent sa fie reprimiti.  Am cativa amici cu care ma inteleg pe acolo, dar nu pot sa mai intru, adminii sunt prea bulangii (nici macar nu-mi zic nimic, le-am cerut de multe ori iertare)

 

Pe Softpedia n-am rezistat mai mult de 7 luni, e o mocirla, moderatori partinitori, jignirile nu mai sunt demult sanctionate, regulamentul nu se aplica deloc ca la carte, dar sunt mai permisivi in privinta clonelor. Se discuta numai pe Politica , Scandaluri si Sex   (de Hardware si Software nu se mai discuta demult). Cand am cerut sfaturi, mereu s-a lasat cu bascalie. 

 

 

Ce ma fac in concluzie? Sunt pasionat de gaming, vreau sa activez pe un forum de gaming serios cu o comunitate mare. 

Editat de nimeni altu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As fi vrut sa fac propriul meu forum/blog, dar nu am resurse financiare,  nu le am cu publicitatea,    abilitati  bune de comunicare, de a convinge sau de a atrage .

Vechile forumuri detin deja monopol.  Orice forum/blog  nou aparut nu are viata lunga, nu poate capta mai mult de  1000 de useri  si nici  n-au sanse de progres. 

Daca nu sunt bogat  ca Silviu Stroe  in tara sau Gamarcea, nu am ce cauta pe piata forumurilor, sau cineva care sa aiba talent si un nivel crescut de cunostinte despre gaming ca  unacomn ori Andrei Ene de la Zona IT.

 

Daca nu am un site , un cont pe YT ,   concursuri  care sa-mi sustina forumul (toate acestea necesita resurse financiare mari, relatii), nu are niciun rost sa-mi pierd timpul cu crearea unui nou forum. 

Editat de nimeni altu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate suna aiurea intrebarea, dar din cate imaginez eu acest gaming, tu joci cu un remote in mana si un monitor, de ce ai nevoie sa fi in forum???

Vedeam copiii cum jucau cand au aparut Mario Brothers, dar jucau individual, daca venea prieteni radeau si urlau dar unu manevra jocul, poate 2 mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate suna aiurea intrebarea, dar din cate imaginez eu acest gaming, tu joci cu un remote in mana si un monitor, de ce ai nevoie sa fi in forum???

Vedeam copiii cum jucau cand au aparut Mario Brothers, dar jucau individual, daca venea prieteni radeau si urlau dar unu manevra jocul, poate 2 mai tarziu.

Asa m-am obisnuit eu in ultimii 5 ani. Si ca mine sunt multi.

Problema e ca am fost exclus si ma simt trist. 

Apoi, trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca doar prin retelele de socializare sau forumuri ne mai putem face prietenii sau comunica. Vremurile alea cand comunicarea era face to face s-au dus demult. 

 

Userii ma mai ajutau apoi cu sfaturi (desi, bine, nu mi-e greu sa dau search pe Google sa caut solutii pentru anumite probleme), dar....asa m-am obisnuit. 

 

Un exemplu despre cum se discuta pe CG despre gaming: 

http://forum.computergames.ro/1-jocuri-pc/502853-grand-theft-auto-5-a.html

 

Vorbim despre sisteme de configuratie, despre cum va fi jocul, impartasim poze, idei, informatii, trailere etc.   si asta dinainte sa le publice site-ul.

A devenit ceva banal si de ceva timp, numai pe scandaluri se tin, dar prin 2000' era ceva frumos sa postezi pe un forum, altfel era lumea. 

Editat de nimeni altu'
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa insisti cu forumuri, incearca pe diverse grupuri pe facebook de gaming. Eu, personal, stiu unul pe care se posteaza numai de gaming, userii sunt pasionati de asta si nu e bascalia care e pe forumuri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inteles, este un topic mai mult, despre jocuri, decat doar de jucat.   In cazul asta nu stiu care ar fi solutia dar sper sa existe una macar.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu faptul ca forumul Softpedia este un mare rahat (desi tu nu ai zis-o asa, lasa ca o zic eu), cretineii Roportalului banati aici isi fac veacul pe acolo. Trebuie sa fii prost ca sa stai acolo.

A, cat despre gaming...nu stiu, omule, cum sa te ajut. Cu alte cuvinte nu am adus nicio contributie acestui topic, am venit sa arunc cu rahat in Softpedia. Shame on me.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca eu m-am desteptat? :lol:

Lasand gluma la o parte, pe SP intalnesti si useri ok, oameni carora nu ai ce le reprosa, si lepre, ca in orice loc. Valabil si pt. moderatori.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu faptul ca forumul Softpedia este un mare rahat (desi tu nu ai zis-o asa, lasa ca o zic eu), cretineii Roportalului banati aici isi fac veacul pe acolo. Trebuie sa fii prost ca sa stai acolo.

A, cat despre gaming...nu stiu, omule, cum sa te ajut. Cu alte cuvinte nu am adus nicio contributie acestui topic, am venit sa arunc cu rahat in Softpedia. Shame on me.

Pai, Softpedia are toleranta mai mare pentru clone pentru ca sunt  vreo 700 000 membri , din care vreo cateva zeci de mii activi, iar adminii si moderatorii  de acolo (in numar de  50)  nu prea isi fac treaba si nu sanctioneaza jignirile/atacurile la persoana. Se poarta ca niste politai din aia incompetenti, care au primit functii de moderatori pe pile. E birocratie curata. 

http://forum.softpedia.com/index.php?app=forums&module=extras&section=stats&do=leaders

 

 

Poate de aia   este  politica foarte restrictiva pe CG in privinta clonelor, ca nu vor sa ajunga ca mocirla de Softpedia. Totusi, ma oftic, doar pentru ca am avut niste momente, e tare aiurea sa nu mai intru si sa postez in veci pe CG.

Pe Softpedia n-am ce discuta despre gaming, 90% din postari sunt fie despre politica,  sex,   fotbal sau mistocareala/bascalie/jigniri/atacuri la persoana. 

Pe cand pe CG se discuta despre gaming, ...bine, sa fiu sincer, mai activeaza acolo doar vreo 2-3 hateri si 2  fanboy  care se cearta frecvent, fie se lauda cu rachetele lor de PC-uri de NASA, pe cate fps-uri ruleaza jocul X, cat de naspa e jocul Y, ca jocul Z e cel mai tare, ca jocul A o suge.  Dar macar se discuta....

 

 

 

Pe Nivelul 2 (fostul Level) se posteaza din ani in pasti si am presimtirea ca si asta o sa se inchida in curand (revista nu prea pare sa aiba succes la vanzari)

 

 

 

Pur si simplu am vaga impresie ca nu mai exista un forum romanesc de gaming serios. 

O sa incerc sa caut pe FB un grup mare de gaming...

Editat de nimeni altu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×