Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Daca stim ca e nesanatos, de ce mancam mult de Craciun?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nesanatos este ce nu ne place dar il mancam sa ne dam rotunzi cum ar fi Caviar,  Huitre sau Oyster si din astea rare si curiozitati din lumea mare, sint eu de parere.

 

Se mananca mult de sarbatori ca acele feluri nu se mananca des, si n-au acelas gust in vara pe caldura mare sau se gasesc dar mult mai scump cum este curcanul in State.

 

Doar pana Joi este ieftin totul din ce se prepara masa festiva, Vineri au pret normal de raft.  Curcanul de $13 devine $39 cel putin, iar dupa Craciun va fi si mai scump.

 

E clar ca dupa zile de munci grele se va manca pe saturate din toate alea chiar daca le asteapta targa la poarta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca dorinta de a se opera la Viena le impinge sa manance mult, cu bolile de pancreas mai repede se moare decat se vindeca.

Daca prin traditie, pe masa festiva de Craciun trebuie sa fie toate alea pe masa, asta esta prima cauza al imbolnavirii ca se gusta din fiecare.

In Ardeal n-am avut asa o traditie cand am crescut, nu stiu cum este azi.   

Pe o farfurie acoperita cu un servet se lasa felii de cozonac sau cornulete, dar pana nu intra cineva si trebuia servit, nu era nimic pe nici o masa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×