Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Cum sa scap de furnici?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

(In primul rând, habar nu am unde sa încadrez topicul...daca trebuie mutat, va rog sa o faceți)

Deci..locuiesc la etajul 4, intr-o clădire mai veche si de ceva vreme nu reușesc sa scap de furnici. Având in vedere ca stau la etajul 4, presupun ca toata clădirea e plină de furnici).

Am folosit tot felul de spray-URI, am dezinfectat tot, dar s-au dovedit a fi doar soluții de moment, adica o zi, maxim doua. Acuma apar din ce in ce mai multe si sunt peste tot..nu apar doar dintr-un loc anume si au început sa ma si muste :cry:

Daca aveți vreo soluție va rog sa o împărtășiți cu mine ca eu sunt depașită de situație...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sarea funcționează, doar ca eu stau la bloc, la etajul 4 si nu am reușit sa imi dau seama exact de unde vin..am impresia ca vin de peste tot.. :suicide:

 

Eu le mananc.

Tot ma chinui sa dau de regina, ca cica aia ar contine cele mai multe proteine.

In cazul asta te Invit sa le mănânci si pe ale mele :Doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai gauri pe undeva? Pot fi si foarte mici, greu de observat daca nu te uiti atent. Sau pot fi in locuri greu accesibile (sub chiuveta de exemplu). Daca n-ai plasa la ferestre, iarasi pot intra si pe acolo. Oare ce specie sunt? Nu stiu daca toate furnicile ciupesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am găsi găuri.. Sub chiuvete avem gresie, faianța.. In doua dintre camere avem parchet din ăla vechi, de lemn si sunt spații pe unde ar putea veni, dar chiar in cAmerele alea avem cele mai putine furnici. In Bucătărie avem bar.. Si cand am venit din vacanta am observat in jurul barului mici grămezi de nisip.. Am impresia ca o parte din ele vin de sub bar. In mod normal administratorul clădirii ar trebui sa rezolve problema..insa ea nu e de aceeași părere.

Sunt micuțe si maro si musca tare rau. Nu cu cunosc speciile de furnici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ioi... :swoon:

 

Nu era mai bine pe strada noastra?

 

Muta-te!

(In primul rând, habar nu am unde sa încadrez topicul...daca trebuie mutat, va rog sa o faceți)

Deci..locuiesc la etajul 4, intr-o clădire mai veche si de ceva vreme nu reușesc sa scap de furnici. Având in vedere ca stau la etajul 4, presupun ca toata clădirea e plină de furnici).

..

Mai mult ca sigur e plina. Stai pe langa Somes ori Canalul Morii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau furi un costum de furnica, precum in filmul ala, Ant Man si discuti frumos cu ele. In niciun caz n-am sa dau retete de exterminare a lor, atat timp cat sunt niste fiinte vii.


L.E.: Nu mananc furnici.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau furi un costum de furnica, precum in filmul ala, Ant Man si discuti frumos cu ele. In niciun caz n-am sa dau retete de exterminare a lor, atat timp cat sunt niste fiinte vii.

L.E.: Nu mananc furnici.

 

Mai ales zilele acestea cand lumea e sensibila la cuvantul "exterminare" si la toate sinonimele lui ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ioi... :swoon:

Nu era mai bine pe strada noastra?

Muta-te!

 

Mai mult ca sigur e plina. Stai pe langa Somes ori Canalul Morii?

NUP.. Pe eroilor stau

Acolo nu erau furnici, dar apartamentul asta e mai mare si mai adaptat nevoilor noastre :d

Am stat aici 2 ani..acuma mai avem un an, parca nu am energie sa ma mut

Sau furi un costum de furnica, precum in filmul ala, Ant Man si discuti frumos cu ele. In niciun caz n-am sa dau retete de exterminare a lor, atat timp cat sunt niste fiinte vii.

L.E.: Nu mananc furnici.

Nici eu nu am vrut sa se ajungă la o asemenea situație, dar cand deja urca in pat si te musca... Ti se baga in haine si te musca... Le gașesti in punga cu cereale sau orice altceva nu ai in frigider.. E prea mult. Sunt plină de mușcături de furnici. Nu pot sa trăiesc in condițiile astea, nu suntem in pădure :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×