Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Mai are rost sa te casatorești ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avand in vedere ca suntem o civilatie destul de dezvoltata tehnologic dar si moral mai are rost in secolul 21 sa faci un legământ legal dar si formal(religios) in fața Domnului ca vei fii pe viață alături de persoana(indiferent de sex, ne referim la toate casatoriile) pentru care nutrești niște sentimente(care f posibil sunt temporare) de afectiune si atractie sexuală ?

 

Cum poti sa-i promiti cuiva ca-l vei iubi forever si ca nu-l vei insela niciodata ? e posibil asa ceva in secolul 21, intr-o era in care calatorim pe tot globul si intalnim o multime de oameni ?

 

In societatile occidentale rata de divort este aproape sau depaseste 50%, ceea ce e f. mult, zic eu. Adica e ca si cum ai da cu banul, vom ramane sau nu impreuna. Merita sa te risti ?

 

Avand in vedere ca jobul ocupa o buna parte din timpul fiecaruia si te duce in multe locuri(pe o durata de cateva luni sau mai mult) de ce te-ai lega de cineva pe viața ?

 

De ce e nevoie de o hârtie care să certifice sentimentele dintre oameni ?

Editat de Redondo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul dintre motivele pt. care oameni au nevoie de hartie este ca nu au suficienta incredere unul in celalalt si spera ca hartia il va determina pe partener sa fie fidel, cu tot ce decurge din asta, chestie imposibila. Un altul ar fi ca vor sa fie in randul lumii, sa nu fie nevoiti sa dea explicatii unuia si altuia, chiar daca ei constientizeaza ca hartia nu le e nefolositoare, iar un altul ar fi ca nu-si doresc ca in cazul in care au urmasi acestia sa fie priviti aiurea in societate, din cauza faptului ca parintii lor nu-s casatoriti legal, pt. ca societatea inca ii condamna pe cei care traiesc in concubinaj. Poate mai sunt si alte motive, dar nu-mi vin acum in minte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paralele, numeste-i Dolari, Euro, Lei sau Pula asa cum ii numesc cei din Botswana banii lor, este singurul motiv pentru care ne casatorim!!!   Ca asa cum zicie Redondo calatorim si vedem diferite persoane si am renunta usor la relatia anterioara pentru cea care abia ne suride si tot asa s-ar intimpla daca n-ar fi si o bucata de hartie care reglementeaza situatia civila al unei persoane.

Avand si copiii acasa  obligatia este mare fata de familie, ar fi chiar ridicol sa ai copiii fara acte si el mereu isi refacae viata si cei din urma sufera din lipsa banilor.  Numai din acest motiv se casatoresc oamenii si ca sa nu fie prezentata femeia de langa el ca prietena care-i spala carpele de ani de zile, rabda mofturile si altele, timpul trece, frumusetea se duce ca si dragostea si sa nu se trezeasca o femeie afara pe usa fara nici un suport.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca toata lumea ma intelege gresit ... si nu stiu de ce, ca doar din bani traim!!!   

 

A convietui cu cineva de placere sau in concubinaj este o forma de viata pentru multi, insa anii trec, si daca el nu te mai vrea, iti convine sa pleci fara nimic pentru timpul petrecut cu el si numai cu el dar fara acte legale sa pareti cool si din acest secol???

 

Astea pareri apar mai mult in fostele tari comuniste unde munca era propaganda clasei muncitoare, ca in restul lumii fetele se uita sa se marite bine daca nu bogat, in caz ca ceva nu merge bine macar sint rasplatiti pentru timpul irosit.

 

De ce este asa de greu de inteles asta???   Cu iubirea pana unde ajungi daca ala te da afara din casa doar cu ce te-ai dus la el???

 

Banii tai munciti s-au topit in acea relatie si tu pleci fara nimic, vrei sa-mi spui ca esti fericita si-ti cauti urmatoarea aventura ... de cate ori se poate face asta-n viata??  poate de 2-3 ori ca treci si mai ales in Romania dupa cum citesc vor doar siluete perfecte si tinere,  tu ramai pe dinafara ca ai o varsta oarecare, te multumesti ca ai stat cu ala fara obligatii fata de tine???

 

Eu asa gandesc si judec corect, insa nu oblig pe nimeni sa ma creada.  

 

Chestia cu acest secol si computere, stiinta etc., sint folositi de barbati ieftini sa orbeasca femeile sa tufa gratuit si fara obligatii!!!

 

Are un termen american dar ma abtin. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca suntem o civilatie destul de dezvoltata tehnologic dar si moral mai are rost in secolul 21 sa faci un legământ legal dar si formal(religios) in fața Domnului ca vei fii pe viață alături de persoana(indiferent de sex, ne referim la toate casatoriile) pentru care nutrești niște sentimente(care f posibil sunt temporare) de afectiune si atractie sexuală ?

 

Nu mi se pare deloc ca suntem dezvoltati din punct de vedere moral; chiar regresam si inca intr-un stil mare. Da.

 

 

Cum poti sa-i promiti cuiva ca-l vei iubi forever si ca nu-l vei insela niciodata ? e posibil asa ceva in secolul 21, intr-o era in care calatorim pe tot globul si intalnim o multime de oameni ?

 

Este posibil.

 

 

In societatile occidentale rata de divort este aproape sau depaseste 50%, ceea ce e f. mult, zic eu. Adica e ca si cum ai da cu banul, vom ramane sau nu impreuna. Merita sa te risti ?

 

Da.

 

 

Avand in vedere ca jobul ocupa o buna parte din timpul fiecaruia si te duce in multe locuri(pe o durata de cateva luni sau mai mult) de ce te-ai lega de cineva pe viața ?

 

Care e legatura? Atasamentul e atasament si serviciul/profesia/cariera e serviciu/profesie/cariera.

La ultima intrebare a raspuns Fiero. :)

Editat de King1
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traim din bani, dar nu oricum, Olga. Cel putin, cred ca exista multe persoane care nu isi doresc bani, indiferent de ceea ce prespune a-i avea. E adevarat ca dragostea aia de la inceput nu ramane la fel de exaltata pe tot parcursul relatiei, ca existe perioade de suisuri si coborasuri, dar ele sunt firesti, insa asta nu cred ca presupune sa mergi pe ideea ca mai bine-ti iei pe unul cu bani, pt. care nu simti nimic, decat sa te casatoresti cu cineva care nu are bani multi, insa simti pentru el atractie fizica si iti place ce caracter are.

Si unul cu bani te poate lasa, chiar daca poti profita de banii lui ca sa arati mai bine decat multe de varsta ta, aici trebuie sa te ajute si genele si bunul simt, pt. ca uneori operatiile de intinerire pot sa sluteasca o persoana sau sa o faca sa arate ridicol. Cum spuneam, te poate lasa pt. ca oricat de tanara ai fi, de frumoasa, de tatoasa, de desteapta etc., intotdeauna va exista una mai frumoasa, mai desteapta si mai tatoasa decat tine. Uneori nici macar nu trebuie sa existe vreun motiv anume pt. ca un barbat sa lase o femeie, pur si simplu se satura si vrea o alta. Nu zic ca lipsa banilor iti asigura o viata linistita, in niciun caz nu o sa sustin o asemenea aberatie, dar si viata alaturi de un om cu bani pt. care nu simti nimic poate fi resimtita ca un fel de tortura permanenta. Fiecare alege ce crede ca e mai bine pt. el, in functie si de ce poate suporta pt. binele ala.

Editat de Fiero
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta nu are rost. Dar presiunea sociala e prea mare asa ca o comitem, usor, usor, pe rand cam toti. 

Bravo cui rezista. Si numai el stie cu ce pret.

 

E comod sa fii casatorit, vei afla asta cu varsta, tinere. :)

Editat de Rodica`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×