Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Pervy McPervert

Fumatul în zilele noastre, cu restricțiile și etichetarile aferente.

Postări Recomandate

Sunt fumător, am încercat de nenumărate ori să mă las și nu a funcționat, evident.

Am trecut prin toate etapele, de la iluzia că îmi place să fumez, că mă liniștește, mă ajută să mă concentrez, până la un fel de resemnare sinistră, conform căreia nu depinde de mine și că țigara mă controlează.

Știu absolut toate riscurile, mă sperie, iar faptul că citesc și că sunt la curent cu ele, câteodată mă face să fumez mai mult.

Un comportament idiotic, fără loc pentru rațiune, sunt conștient și de asta și de faptul că dependența psihica e cauza.

Fizică nu e, de asta sunt sigur.

Nu aș vrea să dezbatem viciul ăsta dpdv medical, presupun că majoritatea fumătorilor știu riscurile acum, în timpul nostru.

În loc de dezbatere dpdv medical, poate am putea sa vorbim despre cum s-a schimbat răspunsul societății în ceea ce privește fumatul.

Dacă acum 50 de ani, era un viciu acceptabil dpdv social, uneori chiar încurajat, lucrurile s-au schimbat radical.

Felul în care e privit fumatul acum, din punctul meu de vedere, chiar dacă sunt fumător, este unul corect.

Pe partea cealaltă, am protestat în gând când s-a interzis fumatul în locuri publice, vedeam discriminare chiar dacă common sense îmi spunea că nu e nimeni dator să fumeze o dată cu mine, fără să aibă altă opțiune.

Scumpitul țigărilor nu a funcționat, nu cred că o să functioneze vreodată, la fel cum nici scoaterea în afara legii nu cred că ar funcționa pentru mulți.

Având toate datele astea, unde credeți că începe semnalul de alarmă sau grija față de tot ce implica fumatul și unde intervine controlul sau discriminarea (dacă vedeți discriminare).

Desigur, mă refer la legi și restricții din ce în ce mai frecvente.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt fumatoare imi place sa fumez nu vreau sa ma las.

urasc fumul in locurile in care se mananca. sustin interzicerea lui in astfel de locuri.

nu sustin interzicerea fumatului in baruri. acolo merg sa beau si sa fumez. sa se deschida baruri pentru nefumatori. asocierea alcoolui cu tigarile mi se pare atat de fireasca incat toleranta pentru nefumatori dispare. nu vreau sa ies cu paharul in fata crasmei in miezul iernii ca sa fumez.

Editat de -olivia-
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I feel u sister !

cand plec din tara ma enervez non stop pe tema asta. ce vacanta mai e aia cand nu poti fuma cu berea in fata la o masa ?

si mai sunt si sclifositii care se stramba la tine si se tin de nas cand ei se afla la cativa metri distanta de tigara ta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ajunsesem de multe ori in punctul in care mi-as fi dorit sa fie ilegale.
Daca o luam logic, fara sa punem emotii sau propria adictie in fata, fumatul este mai periculos decat unele droguri ilegale.
Numarul unu cand vine vorba de morti, etc, etc.
Motivul meu era unul egoist, ma gandeam ca fiind ilegal, asa o sa reusesc sa ma las, ca nu ar fi meritat inchisoare doar ca sa trag un fum.
Pentru mine, sunt aproape sigur ca ar fi functionat, pentru multi altii sunt sigur ca nu, la fel cum se intampla si cu alte droguri ilegale.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... ma enerveaza acum, este ca idiotii astia vor sa interzica fumatul si la terase, pentru ca nefumatorii iar au sarit de cur in sus. Bun, o sa sarim si noi in sus, sa ne faca baruri unde sa fumam, la fel cum exista baruri unde poti fuma alte d-alea. Pai ce mama dreac!

 

In Phoenix nici pe terasele de la Starbucks nu se fumeaza, doar in localuri la marginea judetului unde cowboys merg la distractie cu mexicani si rezolva cate-o

 

neintelegere cu arma ... cu cine a dansat gringo si din astea de gelozie de la capatul ogorului ca sint muncitori de ferme.  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu pot sa ma las. nu ma doare capul nu intru in sevraj nu-s nervoasa.

dar nu vreau.

cred ca eu sunt mai bolnava decat tine la cap !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io ii cam dispretuiesc p-astia de militeaza agresiv impotriva fumatului - ii consider extrem de prosti intrucat devin anti-fumatori si nu anti-fumat.

Aici ar trebui trasa linia - daca esti anti-fumat, atunci interzici fumatul doar in locurile inchise in care au acces si copiii. Daca esti anti-fumatori interzici peste tot.

 

Ipocrizia astora de nu fumeaza iese la suprafata atunci cand sunt cu halba de bere in mana la terasa. Pai daca pe mine ma vede copilu tau cand fumez, pe tine nu te vede al meu cand bei? Idiotule, cum e alcoolul mai bun decat tigara? Sau sustii ca fumul de la tigara mea iti omoara copilul? Nu de alta, dar masina ta ce face atunci cand treci cu ea pe langa al meu?


Ma duc sa fumez o tigara.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista sevraj la tutun, daca exista, nu puteai sa dormi 9 ore neintrerupt.
Exista adictie psihica, care poate sa semene cu un sevraj, dar nu e.
Eu nu eram nervos, dar stii ce faceam, ca un dependent de droguri (tutunul e un drog) care se respecta, atunci cand incercam sa ma las, dupa un timp, cautam sa ma cert cu cineva drag, doar ca sa am pe cine sa dau vina ca bag iar tigara in gura.
Sa spun ca din cauza lor, nu a slabiciunii mele.
Si nu le-am recunoscut asta niciodata.

Nu tin minte alta tigara in afara de aia de dimineata si eventual alea dupa masa, de aia ma gandesc ca daca imi placea, le tineam minte pe toate din timpul zilei, asa cum tin minte si alte activitati care imi plac.
Adevarul e ca de multe ori ma trezesc cu tigara in gura si nu imi aduc aminte cand am aprins-o, se intampla robotic.
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

agresivii sunt de obicei cei care s-au lasat de fumat

cei mai agresivi sunt cei care s-au lasat de fumat recent :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×