Sari la conținut
Forum Roportal
meganitro24

Harta Revolutie Solara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut la toti :) as vrea sa va intreb ce parere ati avea cu 2 harti de RS cu niste aspecte cam urate pe casa 8 si in general nu prea bune as spune eu.Daca se poate imi puteti spune daca ar fii ceva "urat" in urmatoarea RS? multumesc

 

desen_harta_1_clasic_php.png

desen_harta_2_clasic_php.png

Lordul Ascendentului din Radix în conjuncție cu Lordul Casei VIII dintr-o Revoluție, în Casa VIII, este foarte periculos pentru viața nativului.(img 2)

Un mic exemplu de aforism,mai sus si mai jos

Lordul Asc radix:Marte

Lordul Asc RS:Saturn

Un alt aforism ceva mai complicat:

 

Prima dată, vezi cum harta Revoluției se înțelege cu nativitatea, dacă este în sextil, trigon sau opoziție cu harta natală. Deasemenea vezi ce planete se reîntorc în locurile proprii din radix, sau în locurile altor planete din radix.

Pe urmă fii atent dacă Soarele sau Luna sunt afectați de benefice sau afectați de malefice, sau de Lordul Casei VI, VIII sau XII din radix.
Pe urmă observă dacă Saturn sau Marte afectează Soarele, Luna sau Ascendentul din radix, și dacă nu apare o eclipsă, în special de Soare, peste sau aproape de locurile radicale ale acestor trei puncte hylegice.
Dacă se întâmplă unele din aceste evenimente, nativul va suferi o afecțiune a sănătății, sau dacă Mijlocul Cerului ori Punctul Norocului este afectat, va suferi în onoare și avere, și aceasta cu atât mai mult cu cât harta natală promite efecte rele. Dar dacă nimic din acestea nu se întâmplă, nativul va trebui să se aștepte la schimbări foarte mici sau deloc, în viața și problemele sale.
 
 
Reintoarceri
Luna conjuncție Soare (4°19)
Către locul Soarelui, arată multe pericole și întâmplări, nativul este nevoit să plece dintr-un loc în altul, probleme la ochi.
Jupiter conjuncție Mercur (4°53)
Către locul lui Mercur, indică dorință de studiu, aplecare către religie, către a fi modest, și a avea relații cu oameni buni.
Marte conjuncție Soare (8°46)
Către locul Soarelui, arată captivitate, sau amenință cu furia unui bărbat de calitate, multă umoare colerică și necazuri din cauza bărbaților războinici.
Mercur conjuncție Soare (9°27)
Către locul Soarelui, indică multe conversații, onoare din partea clericilor.
Editat de meganitro24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conjunctia planetelor cu Soarele in ascendent de cometa arata ca viata va suferi schimbari in onoare si prestigiu, mici, mari sau deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@heidy in prima img saturn retrograd face aspect cu jupiter de pe 8

@choronzon e cam urata treaba :) daca stii despre ce vorbesc,toate planetele de pe 7 fiind combuste si o luna combusta nu prea e de bine zic eu :)

@heidy in a 2 harta soare natal face aspect rau cu jupiter natal 

Editat de meganitro24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@heidy in prima img saturn retrograd face aspect cu jupiter de pe 8

@heidy in a 2 harta soare natal face aspect rau cu jupiter natal 

Da, dar nimic nu are legatura cu descrierea data mai jos [probabil preluata de pe site].

In prima img, lordul casei 8 nu este Jupiter [chiar daca face aspect cu Saturn, care este lordul AS].

In a doua imag, Daca soarele natal face cuadratura cu Jupiter natal, n-are nicio legatura cu SR. Sunt multe posibilitati in care poti interpreta acest aspect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@heidy da,teoretic preluata de pe site dar destul de des interpretez si manual astrograma :) eu vroiam doar o parere dat fiind aspectele putin urate de pe 8 :) siteul este mai mult inspirational fiindca nu poti face ceva fara informatii,este ? :)

Editat de meganitro24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@heidy da,teoretic preluata de pe site dar destul de des interpretez si manual astrograma :) eu vroiam doar o parere dat fiind aspectele putin urate de pe 8 :) siteul este mai mult inspirational fiindca nu poti face ceva fara informatii,este ? :)

Banuiesc ca deja stii ca ceea ce implica AS, 8, 4,  P fortunae semnifica sfarsitul, altfel nu deschideai topicul. :P

E foarte greu sa determini moartea in harta cuiva, pentru ca se indica probabilitatea si nu certitudinea. Ceea ce interpretezi tu poate fi eronat sau adevarat, dar nu o certitudine [mai ales cand vorbim de progresii].

Ce mi se pare curios in img 2 este ca lordul casei 8 este in casa 4 [demnitate accidentala de aspectul cu Jupiter, lordul AS], iar lordul casei 4 este in casa 8[cadere]. Iar in SR, Luna si Marte fac conjunctie in casa 8, unde Luna este in exalt, iar Marte este in cadere.

Marte guverneaza armele de foc, bolile inflamatorii, arsurile. Luna guverneaza emotiile, gandurile, apa. Jupiter este amplificatorul si lordul AS.

Casa 8 este moarte, transformare, casa 4 reprezinta domiciliul, familie, rude, sfarsitul materiei.

Pentru ca Luna este exalt in SR, si amplificata in harta natala, in aspectul pe care-l face cu Marte, are intaietate. Avand in vedere ca este in Rac, putem sa vorbim despre o posibila depresie cauzata de impulsivitate, cu accente de agresivitate, indreptata/cauzata de probleme/relatia cu familie, prieteni apropiati, caminul propriu, probabil o cearta, un scandal care va crea tensiune in emotiile si gandurile nativului.

Daca vrei neaparat sa prevezi moartea, sinucidere cu arme de foc. :)

 

Pentru ca Luna este exalt in SR, si amplificata in harta natala,

Edit: am vrut sa zic ca luna este in domiciliu. :o:

Editat de heidy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si sa mai zic si ca in Directi primare apare Marte in careu cu MC care stii ce semnifica,nu ? :)


Apoii am avut sa zicem din octombrie pana prin decembrie o boala de piele severa :( care ma facea sa ma scarpin si mi se incingea pielea si eram numai sange,intr-o zii mi-au facut 10 injectii ca sa imi extraga sange :| si eram plin de urme de ace.Sa spunem ca totul va avea o buna incheiere datorita faptului ca urmeaza si perioada Venus-Soare/firdaria.Tinand cont ca Luna este guvernatorul principal si planeta inceputului,si Luna mai este si andromeda! Si tinand cont de faptul guvernatorului SECUNDAR(MARTE)/AS 29'59 Scorpion/decada 1 sagetator,care Marte este planeta sfarsitului(Planeta guvernatoare a AC) si Jupiter care natal este pe 4 dar extrem de bine fortificat.Deci,marte si jupiter natal(guvernatori AC determinatori ai sfarsitului) care jupiter isi are rostul fiind pe 4 si in a 3 statie de stationare inainte de retrogradare.Aaaa da si sa nu il uitam nici pe Pluton fiind retrograd in natala dar bine aspectat si pe 1(L-am luat in calcul fiind planeta guvernatoare a scorpionului la fel ca marte).O alta chestie iarasi urata ? Harta mea nu are HYLEG,si ALCOCODEN fiind Mercur 


Uneori ma gandesc ca Luna il aspecteaza pe Marte pentru a evita posibile accidente fiindca este si pe 8,pentru a il impiedica sa faca rau,la fel cum este Marte in sextil cu Saturn,maleficii se aspecteaza.Apoi ma gandesc ca venus poate incearca sa impiedice sfarsitul fiind in careu cu Jupiter natal.


Si mai rau? Luna,Soarele si Pluton fiind peregrini(nedemnitati)/natala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si sa mai zic si ca in Directi primare apare Marte in careu cu MC care stii ce semnifica,nu ? :)

Apoii am avut sa zicem din octombrie pana prin decembrie o boala de piele severa :( care ma facea sa ma scarpin si mi se incingea pielea si eram numai sange,intr-o zii mi-au facut 10 injectii ca sa imi extraga sange :| si eram plin de urme de ace.Sa spunem ca totul va avea o buna incheiere datorita faptului ca urmeaza si perioada Venus-Soare/firdaria.Tinand cont ca Luna este guvernatorul principal si planeta inceputului,si Luna mai este si andromeda! Si tinand cont de faptul guvernatorului SECUNDAR(MARTE)/AS 29'59 Scorpion/decada 1 sagetator,care Marte este planeta sfarsitului(Planeta guvernatoare a AC) si Jupiter care natal este pe 4 dar extrem de bine fortificat.Deci,marte si jupiter natal(guvernatori AC determinatori ai sfarsitului) care jupiter isi are rostul fiind pe 4 si in a 3 statie de stationare inainte de retrogradare.Aaaa da si sa nu il uitam nici pe Pluton fiind retrograd in natala dar bine aspectat si pe 1(L-am luat in calcul fiind planeta guvernatoare a scorpionului la fel ca marte).O alta chestie iarasi urata ? Harta mea nu are HYLEG,si ALCOCODEN fiind Mercur 

Uneori ma gandesc ca Luna il aspecteaza pe Marte pentru a evita posibile accidente fiindca este si pe 8,pentru a il impiedica sa faca rau,la fel cum este Marte in sextil cu Saturn,maleficii se aspecteaza.Apoi ma gandesc ca venus poate incearca sa impiedice sfarsitul fiind in careu cu Jupiter natal.

Si mai rau? Luna,Soarele si Pluton fiind peregrini(nedemnitati)/natala

Marte in careu cu MC nu inseamna nimic in asta....Marte in careu/op cu IC inseamna probleme domestice.

Dar casa 1 este in Sagetator... ce sistem ai folosit pentru harta de aici ? Placidus ?

Jupiter in Casa 4 este in domicilu si face aspect cu Saturn prog in 12, marele benefic cu marele malefic. I se cam anuleaza efectul. :)

Luna prog fiind in dom in casa 8, trimite energia bine in toate aspectele, dar de Marte este primita prost, pentru ca Marte este in cadere. Oricum Luna in casa 8 reprezinta moartea si transformarea emotiilor, batalia la tine se da pe taramul emotiilor, nu cred ca trebuie sa interpretezi altfel lucrurile.

La mine Soarele,si Marte sunt in cadere, iar Luna peregrina in natal. Asa ca nu iti face probleme. E ok. :)

Editat de heidy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×