Sari la conținut
Forum Roportal
ady70

Cum poti sa ai o viata de familie fericita ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine nu s-a certat cu partenerul ?! In urma  acestor discutii aprinse apar ,evident resentimente....Nu poţi uita lucrurile urâte pe care le-a făcut sau le-a spus partenerul tău; nu reuşeşti cu niciun chip să ştergi din minte cuvintele lui aspre şi acţiunile lui lipsite de consideraţie. În inima ta, afecţiunii pe care o simţeai odinioară faţă de el i-au luat locul resentimentele. Se pare că nu ai de ales decât să trăieşti într-o căsnicie lipsită de iubire, un motiv în plus pentru care nutreşti resentimente faţă de partener.

Resentimentele pot distruge o căsnicie. De ce? Deoarece subminează tocmai calităţile pe care ar trebui să fie clădită căsnicia, şi anume iubirea, încrederea şi loialitatea. Într-un anumit sens, resentimentele nu sunt consecinţa unei probleme conjugale, ci sunt problema în sine. Pe bună dreptate afirmă Biblia: ‘Orice amărăciune răutăcioasă să fie înlăturată de la voi’...

Tu alegi să nutreşti sau nu resentimente. Unii ar putea pune la îndoială această afirmaţie spunând: „Din cauza partenerului am resentimente”. Totuşi, un asemenea mod de gândire pune accentul pe ceva ce nu poate fi controlat: acţiunile celuilalt. Biblia oferă o alternativă: „Fiecare să dovedească ce este lucrarea lui” (Galateni 6:4). Nu putem controla acţiunile sau vorbele altora; ceea ce putem însă controla este modul în care reacţionăm noi la acestea. Resentimentele nu sunt singura opţiune.

Nu te lăsa cuprins de resentimente. E adevărat, e uşor să dai vina pe partener. Nu uita însă că faptul de a nutri resentimente e o chestiune de alegere.

Meditează la semnificaţia termenului „a ierta”. În Biblie, cuvântul „a ierta” traduce uneori un termen care în limba originală transmite ideea de a trece cu vederea ceva. Aşadar, a ierta nu presupune să minimalizezi o greşeală ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat, ci ar putea însemna uneori să o treci cu vederea, ţinând cont de faptul că resentimentele îţi pot afecta mult mai mult sănătatea şi căsnicia decât greşeala în sine.

T-32_M.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia oferă o alternativă: „Fiecare să dovedească ce este lucrarea lui” (Galateni 6:4). 

Epistola catre Gălăţeni? Ăia ştiu să-şi dovedească lucrarea

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu de ajuns la capat cu pocaitii ca ei fac propaganda la familia fericita doar la suprafata ca acasa ce se intampla, nu-i treaba nimanui.

Ca si mormonii sau poate se copiaza, inventeaza reguli la viata de familie si vrei-nu-vrei trebuie sa fi fericita si teatru mereu de jucat de fata cu lumea.  Nu vor sa auda de divort ca sa nu ramana pe drum acei barbati lasati de neveste, uriti de multe ori cu care au fost fortati fetele sa se marite.

Cele care s-au pocait doar sa ajunga in America sau altundeva, e vai de mama lor ca au crezut in divort odata ce primesc cetatenie pe numele lor.

Gashca pocaitilor le ameninta cu lucruri de speriat daca divorteaza si de aceea umbla cu cine vor si nici nu se feresc multe ca nu le pasa.

Ca sa fie acoperita si asta, apare texte ca cel mai sus, sfoara cu miere doar sa mai treaca timp ca spera in renuntare la cele trupesti ca sa ajunga cu sufletul in Rai si povesti din astea, aproape ca la musulmani.   Am prieteni jehovisti si vin pe la mine doar pentru sarmale ca sint evrei convertiti in jehovisti si-mi povestesc multe ce aud prin case unde sint trimisi sa lectureze/predice  ... noi avem un timp bun de cateva ori pe an.  Am avut destule cunostinte el pocait, ea femeie libera dar au divortat si au plecat din oras, si de la ele stiam multe, dar mai sint si pocaite nascute in credinta si vin cateodata sa se planaga de amaraciunea lor.   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fericirea este un eveniment scurt trait in oricare relatie, ca apar zile cand abia se suporta unu pe altu si nu se poate masca situatia.

Daca nu se intelege firea umana de socri, rude, prieteni, e treaba lor, ca noi cu toti sintem foarte diferiti si reactionam altfel la ploaie,

zapada, foc sau ger dar si la oamenii de langa noi.   Asa am fost creati, conceputi si nu se poate schimba doar ca sa fim pe placul 

cuiva sa jucam o scena de dragoste cand sufletul nu este acolo.

Viata este/consta din/despre convietuire mai mult decat dragoste si iubire, dar asta e greu de inteles dar si mai greu de acceptat de

multi care cred in dragostea eterna citita din cartile de scriitori francezi unde totul a evoluat mai repede decat in estul europei, ca au 

eliminat religia din viata cotidiana si sint fericiti si fara o conditie de care trebuie sa depinda activitatea zilnica.

Daca apar probleme in casnicie, se divorteaza la fel de simplu cat ai completa o cerere tip.  Viata continua langa altu.

Femeia nu trebuie sa-si piarda identitatea in favoarea unui barbat, trebuie sa fie libera la opiniile ei si la egal cu totul in familie ca sa

se pastreze integritatea, altfel se merge iar pe doua cai separate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa fie acoperita si asta, apare texte ca cel mai sus, sfoara cu miere doar sa mai treaca timp ca spera in renuntare la cele trupesti ca sa ajunga cu sufletul in Rai si povesti din astea, aproape ca la musulmani.   

 

Nu stiu la ce povesti aproape ca la musulmani te referi. :roll:

Olga, pentru unii religia este foarte importanta in toate aspectele vietii, inclusiv viata de familie si daca acei oameni nu deranjeaza pe nimeni, cine suntem noi sa criticam sau sa judecam ? Pentru multi oameni viata spirituala este mai importanta si asta e treaba lor si viata lor, daca astfel vor sa traiasca. Nu toate exemplele care se pot da sunt negative si nu absolut tot ce se practica in occident trebuie urmat ca exemplu de cum trebuie traita viata.

Cu ce te deranjeaza pe tine spre exemplu daca o pocaita sau musulmanca se acopera ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista pareri si pareri.Totusi ,dincolo de comentarii , Biblia ofera foarte multe sfaturi cu privire la viata de familie.Prejudecatile nu ajuta la rezolvarea problemelor care apar.


Nici eu nu inteleg discutia. Religie sau relatie sau relatia conform religiei ?

Apreciez intrebarea dv.Nu cred ca se poate face o distinctie intre familie si cel care a instituit familia ,Dumnezeu.


Fericirea este un eveniment scurt trait in oricare relatie, ca apar zile cand abia se suporta unu pe altu si nu se poate masca situatia.

Daca nu se intelege firea umana de socri, rude, prieteni, e treaba lor, ca noi cu toti sintem foarte diferiti si reactionam altfel la ploaie,

zapada, foc sau ger dar si la oamenii de langa noi.   Asa am fost creati, conceputi si nu se poate schimba doar ca sa fim pe placul 

cuiva sa jucam o scena de dragoste cand sufletul nu este acolo.

Viata este/consta din/despre convietuire mai mult decat dragoste si iubire, dar asta e greu de inteles dar si mai greu de acceptat de

multi care cred in dragostea eterna citita din cartile de scriitori francezi unde totul a evoluat mai repede decat in estul europei, ca au 

eliminat religia din viata cotidiana si sint fericiti si fara o conditie de care trebuie sa depinda activitatea zilnica.

Daca apar probleme in casnicie, se divorteaza la fel de simplu cat ai completa o cerere tip.  Viata continua langa altu.

Femeia nu trebuie sa-si piarda identitatea in favoarea unui barbat, trebuie sa fie libera la opiniile ei si la egal cu totul in familie ca sa

se pastreze integritatea, altfel se merge iar pe doua cai separate.

Depinde ce numiti dv. fericire. Daca ar fi usor de gasit ,toti oamenii ar fi fericiti.Insa Biblia poate ajuta sa fii fericit in viata de familie.


Desigur, daca barbata-miu imi crapa freza cu lopata, io ar trebui sa trec cu vederea, ca sa nu-mi afecteze casnicia. :doh:

Mah, ma lasi?

E...Sunt sigur ca ati inteles mesajul...Daca partenerul dv. foloseste lopata ,e deilcata situatia....Dar sunt sigur ca nu e asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia poate ajuta sa fii fericit in viata de familie.

 

Nu in cazul meu!!!   Eu n-am nevoie de "reteta" altora, stiu ce vreau si cu ce vreau sa-mi petrec vremea, n-am nevoie de sugestii biblice.

De la varsta de 6 ani NU cred in religii sau dumnezei ... biblii si scripturi sfinte, sfinti si popi, fecioare si basmale, etc.   

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×