Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Relaxarea regimului de vize pentru romanii care calatoresc in Canada

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am fost de multe ori in Canada ... am vazut destule.


Pozele reflecta viata de toate zilele oriunde, ca-s perne ca in Turcia sau un apartament ars, se intampla peste tot, chiar si mai rau.

Lucruri ieftine la fel se vand ... pentru diferite buzunare ... marfuri potrivite!!!   Multi cred altceva despre civilizatie si west, lucruri

care n-au fost clarificate in comunism, doar o speranta la ceva mult mai bun decat in Romania a fost in propaganda.

Surprize vor fi destule vizitand tari din departari ... 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici realitatea despre emigrarea in Canada

 

http://emigrarecanada.wikidot.com/

Realitatea cui?

 

Eu am fost de multe ori in Canada ... am vazut destule.

Pozele reflecta viata de toate zilele oriunde, ca-s perne ca in Turcia sau un apartament ars, se intampla peste tot, chiar si mai rau.

Lucruri ieftine la fel se vand ... pentru diferite buzunare ... marfuri potrivite!!!   Multi cred altceva despre civilizatie si west, lucruri

care n-au fost clarificate in comunism, doar o speranta la ceva mult mai bun decat in Romania a fost in propaganda.

Surprize vor fi destule vizitand tari din departari ... 

Bravo, domnita. Exact asta am vrut sa zic si eu, doar ca eu as fi fost mai coerent si as fi consumat mai multa energie. Mi-ai salvat energia. 

 

Save the wooorld

Make it a better placeeeee

For me and for me and for entire human riceeeee...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa scriu cat vrei despre orice dar am considerat ca e vorba de vize nu de povestit din cele vazute care ar putea sa fie si considerat off topic.

Realitatea despre o tara va fi vazut prin prisma banului ce-l ai la dispozitie de cheltuit, de aici se face mai frumos peisajul si mai clar ziua dupa ploaie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se face reclama in ziarele romanesti ca romanii sa emigreze in Canada, de parca ar fi Taramul Fagaduintei.

Romanii naivi se duc. Nu toti isi gasesc de lucru.

Ce interes au canadienii sa atraga forta de munca din tari sarace daca tot nu au locuri de munca pentru toti?

Ei bine, acestia trebuie sa plateasca chirii in perioada in care isi cauta de lucru.

Multi romani isi vand apartamentele din tara ca sa poata sa ajunga in Canada.

Iar acolo nu isi gasesc de lucru si cheltuie banii.

Am mai multe cunostinte care au patit asta, dar cea mai dramatica poveste este a unei familii de romani de treaba, ambii cu facultate, care si-au vandut apartamentul ca sa mearga in Canada cu copil micut. Acolo au cheltuit banii si nu au aflat de lucru. Au revenit in tara, iar ea a murit de cancer, din supararea ca a ramas fara casa si toti o cainau sau o acuzau. El a ramas cu copil mic. Ea avea cam 35 cand a murit.

 

Asta e realitatea!


Desigur stiu si romani care au reusit sa se descurce in Canada, dar ei erau rechini financiari si in tara, s-ar fi descurcat si in Marte sau in infern. 

Altii someaza, mai prind de lucru ici si colo, cand si cand, si nu stiu ce sa faca, sa se intoarca sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa scriu cat vrei despre orice dar am considerat ca e vorba de vize nu de povestit din cele vazute care ar putea sa fie si considerat off topic.

Realitatea despre o tara va fi vazut prin prisma banului ce-l ai la dispozitie de cheltuit, de aici se face mai frumos peisajul si mai clar ziua dupa ploaie.

De acord cu tine, si eu sunt bogat, asa ca stiu despre ce vorbesti.

O data am avut chiar o mie de lei!!!11

Se face reclama in ziarele romanesti ca romanii sa emigreze in Canada, de parca ar fi Taramul Fagaduintei.

Romanii naivi se duc. Nu toti isi gasesc de lucru.

Ce interes au canadienii sa atraga forta de munca din tari sarace daca tot nu au locuri de munca pentru toti?

Ei bine, acestia trebuie sa plateasca chirii in perioada in care isi cauta de lucru.

Multi romani isi vand apartamentele din tara ca sa poata sa ajunga in Canada.

Iar acolo nu isi gasesc de lucru si cheltuie banii.

Am mai multe cunostinte care au patit asta, dar cea mai dramatica poveste este a unei familii de romani de treaba, ambii cu facultate, care si-au vandut apartamentul ca sa mearga in Canada cu copil micut. Acolo au cheltuit banii si nu au aflat de lucru. Au revenit in tara, iar ea a murit de cancer, din supararea ca a ramas fara casa si toti o cainau sau o acuzau. El a ramas cu copil mic. Ea avea cam 35 cand a murit.

 

Asta e realitatea!

Desigur stiu si romani care au reusit sa se descurce in Canada, dar ei erau rechini financiari si in tara, s-ar fi descurcat si in Marte sau in infern. 

Altii someaza, mai prind de lucru ici si colo, cand si cand, si nu stiu ce sa faca, sa se intoarca sau nu.

Rechini financiari?! Whatever...

Esti subiectiv, cred. Eu am cativa prieteni in Canada care o duc excelent, fara sa fie rechini, nici financiari, nici de alt fel. Nici unul nu mi-a zis ca i-a fost usor, dar si-au urmat scopul si au reusit. Vorbesc de Edmonton-Alberta - 2 si Vancouver-British Columbia - 6. Prieteni, that is.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O data am avut chiar o mie de lei!!!11

 

Bani din aia cat cearceaful cand 1 milion nu valora nimic??? adica am platit o mamaliga intr-un local la sosea in 1994 ca ne-a adus cu puiul la ceaun desi nici nu ne-am atins de ea ca nu l-am cerut, copiii au pus in rama nota de plata in multe milioane ...  :haha:   iar poseta mea s-a rupt de la greutatea banilor carati prin Bucuresti.    Cand vine un turist oarecare cu banii bine calculati si o cafea nu este inclus in cheltuiala la Montreal pe centrul sau portul vechi unde te simti chiar bine si flamand ca raul St Lawrence ti-a facut o pofta de mancare de ai manca un urs ... dar ai de mers acasa la conserva de peste adus de acasa ... e cam amar viata in Canada.   

 

Eu n-am zis ca-s bogata, doar ca turist peisajele se vede mai frumoase daca-ti permiti mai multe!!!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur stiu si romani care au reusit sa se descurce in Canada, dar ei erau rechini financiari si in tara, s-ar fi descurcat si in Marte sau in infern. 

Altii someaza, mai prind de lucru ici si colo, cand si cand, si nu stiu ce sa faca, sa se intoarca sau nu.

 

Ce vorbesti ... rechini financiari ... nici nu stiu ce se chema Credit pe aici, acolo se tineau tari aici sint pierduti.

 

Nu toata lumea este destinat emigrarii, degeaba vin in America, degeaba pleaca de acolo.

 

Calcule nu se fac de acolo, ce si cum va fi.   Daca n-ai o meserie ceruta si nu esti flexibil sa faci orice, ramai acolo unde esti ca lumea din west nu se modeleaza dupa idei est europene, de aici incepe emigrarea.   Cine nu se descurca in Canada, mai are si alte probleme decat acomodarea la nou.   

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×