Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut tuturor!

 

Un subiect care ma fascineaza de mult timp, ce parere aveti despre silvicultura din Romania? Am impresia ca acest subiect se pierde de multe ori prin altele care sunt vazute ca fiind mai importante si urgente, dar fapt e, ca ies foarte multi bani din paduri...

 

Credeti ca suprafata padurilor creste, sau mai degraba descreste la noi in tara? VAzand destul de multe zone despadurite, plus diversele scandaluri cu firme straine, retrocedari de paduri si defrisari de care am mai aflat de la tv, am avut impresia ca ne cam pierdem padurile, dar am vazut un grafic/animatie ceva recent unde se arata ca de fapt padurile cresc in suprafata...

 

Deci, ce se intampla de fapt?! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Padurile sunt taiate de smecheri afaceristi in cardasie cu politicieni si sunt vandute pe bani putini la straini pentru ca acestia sa aiba materie prima pentru industrie fara sa fie nevoiti sa-si taie padurile lor.

Daca termini silvicultura si nu intri in mafia silvica nu ai nicio sansa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania in vreo 20-30 de ani...

 

121704864-glaciated-valley-and-lake-scot

158995196-barren-landscape-afghanistan-g

 

Hai, cu drujba inainte baieti...spor la defrisat...

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica si taranii din zonele montane s-au naravit la epilari de munti, si dau iama in paduri cand nu sunt pe acolo camioanele mafiei silvice, aia care trimite lemn a-ntaia unde trebuie, la x sef la si y stab la.

 

Asa ca taranii montani prospera si de criza nu stiu, si vand lemn ieftin si rezista tranzitiei. Apoi se pomenesc cu torenti care le iau casele pe sus, sau ca vine panta peste casele lor, cu pamant cu tot.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carpatii Cheliosi ... ii numesc eu muntii din romaniei ca nu seamana deja nici cu munti doar dealuri mediocri si va ajunge ca India sau Saud Arabia in orasele mari in foarte scurt timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

India are munti superbi cu paduri destule , in nord, regiunea Kashmir, statele Himachal Pradesh si Uttarrakhand, Madhya Pradesh, Maharashtra, Darjeeling in West Bengal, samd.

Cauta pe google images si o sa ramai masca la ce natura muntoasa are India.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muntii din nordul indiei sau pakistanului sint mai putin locuiti decat orasele mari dinspre sudul tarii despre care am scris mai sus.

Eu masca nu raman ca sint de la munte inalt, de langa glaciar in Harghita care nu se topeste niciodata, cu veri scurte si ierni lungi iar noi aveam o bucata mare de padure cu brazi si fagi, o cabana din logs si acolo petreceam o mare parte din vacanta de vara.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, mosieri ... lumea avea pamanturi si animale in acele zile, pe urma au vandut pentru un TV in culori sau computer.  

Dar daca as spune din partea tatalui de mosii ... poate altadata, acolo am mai include si cresterea animalelor cu sutele

plus alte ramuri al agriculturii si prelucrarea produselor obtinute.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica si taranii din zonele montane s-au naravit la epilari de munti, si dau iama in paduri cand nu sunt pe acolo camioanele mafiei silvice, aia care trimite lemn a-ntaia unde trebuie, la x sef la si y stab la.

 

Asa ca taranii montani prospera si de criza nu stiu, si vand lemn ieftin si rezista tranzitiei. Apoi se pomenesc cu torenti care le iau casele pe sus, sau ca vine panta peste casele lor, cu pamant cu tot.

 

Bun, deci nici ai nostri nu sunt... cum sa zic... mai breji? Mai responsabili? Apropo responsabil, mai replanteaza cineva padurile? Sau doar se taie din ele? Dra banuiesc ca si gaterele astea mai mici sunt factor de poluare, nu? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×