Sari la conținut
Forum Roportal
Maria Gheorghe

Cum incearca 3 oameni din guvern dezbinarea poporului roman si a credintei sale ortodoxe bazandu-se pe comoditatea romanilor .

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa ce abia s-a reusit reintroducerea in scoli a orelor de religie ,duap cum stim scoase de catre ceausescu din orar in scoli ,mai nou se incearca iarasi eliminarea orelor de religie din scoli ,guvernul mizand pe comodutatea romanilor.
Nu creau sa-l judec pe ceausesc toata lumea stie ca a facut multe fapte bune ,cel putin pe vremea acea nu murea nimeni de foame si a ridicat constructii in 25 de ani ,cei dupa 90 nu au reusit sa faca nici 10 % , mai mult au distrus,dar un lucru sigur nu a facut bine ,a daramat biserici si nu prea a fost de acord cu crestinismul , asta din cate srtiu eu  , desigur poate ma insel .Toata lumea stie cum a sfarsit saracul , si nu prea iti e mirarea ca a pati asa ceva cand te gandesti ca nu prea a intragit bisericile , nu stiu cat  creditnta dar stiu ca nu prea foarte mult  cladirile .Dupa 90 preotii au reusit sa impuna oaraecum credinta orrtodoxa in scoli , intruducand ore de religie ,pe care eu unu am fost bucuros de a le face.In ultimii ani cei care nu vruiau sa faca religie , puteau semna o cerere cum ca nu au nimic de-a face sau nu vor sa aiba de-a face cu religia si nu-i obliga nimeni sa ia parte la orele de religie. Toate bune pana aici .Problema e , ca mai nou ca sa faci religie , trebuie sa depui o cerere cum ca vrei religie (e chair adevarat cu taote ca prima data cand am auzit treaba asta m-a bufnit rasul ) .Pentru elevii minori trebuie sa depuna cererea unu din parintii,iar cei majori pot face singuri cererea.EI bien treaba asta am auzit=o si eu din intampalre , de la un preot ,la o biserica din oras, din bucuresti ,nu prea m-a duc eu des la biserica dar stiu ca preotii nu fac gliume , deci e adevarata treaba asta.
Preotul la sfarsitul frumoasei slujbe la care am luat parte a tinut neaparat sa informeze oamenii destrea treaba asta si se plangea cum ca patriarhia simte ca este o adevara lupta dusa impotriva cresitinismului a , poporului roman , a independentei tarii si a uniiunii noastre ca popor. Singurul ajutor pe care il paote avea este din partea poporului .El are dreptate si asta e usor de inteles.Guvernul se bazaeasa ca romanii vor f comozi si nu vor face nici o cerere cum ca vor sa faca copii lor religie , si uite asa incet incet copii vor creste fara sa aiba habar si sa creascsa intru-n spirit crestin . SI uite as incet incet o sa vina alte secte , baptsti protestanti etc mai stiu eu , care vor lua catedre si se vor pomenii copii nostri ca se dun in loc la o biserica ordoxa , una nu situ eu de care , asa fiind ei indrumati in scoli , si acolo nu situ ce bani li se vor cere ca vor umple nu stiu ce buzunare. Ca pana la urma toate au un interes. Ce e foarte grav e ca cei din guvern isi bat joc de toata istoria si lupta stramosilor nostri care au luptat si si-au dat viata pentru credinta si pentru pamantul romanesc ca noi , urmasii lor sa avem o tara ,un oamant si o religie.Stefan cel Mare a luptat si dupa fiecare batalie construia o manastire si spera sa lase urmasilor lui un pamant liber si acestia sa traiasca in adevarata credinta ortodoxa , acum guvermu icnearca sa faca uitata religia ,prin incercarea de-a o scoate din programu elevilor sperand ca icnert icnet acestia vor uita  si nu-i va mai interesa de credinta.,Constantin Brancoveau si-a dat viata ,refuzand sa renunte la cresrtinism.Ideea e ca streamosii nostri au luptat pentru ca noi sa avem o tara , cu numele lu dumnezeu pe buze inainte de orice lupa , si multumind lui dumezeu dupa ce au castigat aceaste lupte, iar guvernu acum ocnearca sa faca tot uitat.Parintele la biserica mai zicea o treaba , cand ajungi la poarta raiului u te intreaba cata matematica stii , te intreaba cum stai cu cele sufletesti si ce fapte bune rele ai facut etc.Nu stiu sa reprudc cuvintele lui , daer asta e ideea.Ei bine , un copil care nu face religie in scoala , avand paritnti destul de ocupati sa-i mai zica una si alta , ne ducandu-se mai tarizu la biserica ,de udne sa msi tiue el ce e bien ce e rau , ne luan aminte din pildele care te invata la orele de religie nimic ,nici nu vreau sa ma gandesc cum vor creste acesti copii.Dar aici e vorba de interese.Un popor nu paote fi unit daca nu are o credinta puternica .SI uite asa icnet incet ei spera ca vor debina credinta si poporul roman.Pana la urma , ce ne uneste mai mult decat faptul ca suntem crestini?Daca copii nostri nu vor mai stii multe treburi care se invata la orele de religie , icnet incet vor renunta la a se duce la biserica si cu asta la religie .Si ce-i va mai unii atunci?
Daca vreti sa aratati ca stramosii nostri nu au murit degeaba ,ca nu suntem prostii , si nu suntem lenesi si nu ne pot prostii asa usor 3 oamenii din guvern care au schimbat treaba cu religia in scoala , atuni VA ROG nu fiti comozi si duce-tiva unu dintre dumneavoasta carea aveti copii minori in scoala si faceti o cerere cum ca copilul dumneavoastra sa invete religie in scaola , iar cei care sunteti majori , faceti dumneavoastra personal cererea , nu trebuie sa vina parintii daca sunteti majori.Daca nu veti face cererea pana in martie , nu veti beneficia de orele de religie.

O zi buna tuturor si Doamne Ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu câți ani aveți, dar v-ar fi prins bine mai multă gramatică, la școală. Ah, îmi cer scuze, asta nu se întreabă la poarta raiului.

Duceți-vă copiii la biserică, puneți-le dumneavoastră o biblie în mână și n-o să uite de dumnezeu, vă garantez.

Decât să aud că dacă nu fac cruce, ma calcă mașina (asta scrie într-un manual de religie) mai bine fac o oră de matematică în plus.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit se reuseste un pas inainte, renuntandu-se la invataturile biblice, atat de arhaice, misogine si pline de pilde infantile.

Cine vrea copii evlaviosi, dogmatizati, pregatiti oricand sa voteze cum vrea patriarhul, prin popimea aservita, sa si-i trimita la orele de religie, la manastire, in scoli teologice.

Cine vrea copii care sa se dezvolte intelectual in armonie cu evolutia tehnica, dar si cunoscand istoria de toate felurile (a popoarelor, a religiilor, a evolutiei...), sa nu fie nevoit sa explice mereu copiilor ca ce debiteaza profu' de religie, sunt doar speculatii menite sa-i infraneze cultura si educatia.

Sunt deacord cu orele de religie obligatorii, introduse in anul terminal al facultatilor. Sa se mai distreze si studentii putin.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa aratati ca stramosii nostri nu au murit degeaba ,ca nu suntem prostii , si nu suntem lenesi si nu ne pot prostii asa usor 3 oamenii din guvern care au schimbat treaba cu religia in scoala , atuni VA ROG nu fiti comozi si duce-tiva unu dintre dumneavoasta carea aveti copii minori in scoala si faceti o cerere cum ca copilul dumneavoastra sa invete religie in scaola , iar cei care sunteti majori , faceti dumneavoastra personal cererea , nu trebuie sa vina parintii daca sunteti majori.Daca nu veti face cererea pana in martie , nu veti beneficia de orele de religie.

O zi buna tuturor si Doamne Ajuta!

 

A facut asta doamna diriginta. Ne-a trimis cererea acasa sa o completam.

Ca si profa de religie e om si-ar manca o pita.... :doh:

Editat de Rodica`
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 ... duap cum stim scoase de catre ceausescu din orar in scoli ,mai nou se incearca iarasi eliminarea orelor de religie din scoli 

 

Wrong ... nici pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu-Dej NU era ora de religie in scoli, dimpotriva, erau contra bisericii si contra dogmelor religioase toti care voiau sa fie educatori in scolile din Romania de la gradinita la doctorat.   Chiar sa elimine DEFINITIV acest program de langa institutiile de educare al copiilor, n-au nevoie de ele deloc.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi eu am primit cererea azi. Că solicit ca fiii mei să ia parte la orele de religie (nu aveam opţiunea de a refuza) ale cultului ............ (de completat)

Daca aş fi scris spre exemplu  BAPTIST, îmi venea un baptist să predea religie copiilor? Mei? Ce e aiureala asta de cerere?!

Pe de altă parte, nu au în clasă nici un copil din alt cult. Să spui acolo ca aparţii altui cult e sinucidere curată. Asta aşa, ca idee.. Aş alege si Bahai, dacă tot le bagă obiectul religie pe gât, măcar să fie orice, numai ortodoxie nu.

 

Ce dracu poţi să faci  ca să trăieşti în linişte in ţara asta de căpiaţi, mă întreb...

 

Am semnat şi am solicitat. Dar  copiii mei ştiu foarte bine că ce fac ei la şcoală e o lăbăreală. În secolul ăsta încă ne mai uităm în gura popilor... România n-o să iasă din troaca asta cât îi veacu!

Editat de Amarena
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am fost azi la scoala, prin consecinta nu am semnat nimic. Oricum nu as fi semnat. In plus putin imi mai pasa de religie, mai am cateva luni si scap de prosteala lor. Problema era in clasa a 10-a, cand aveam religia de la 14-15 si eram moarta de obosita iar popa care preda religia e un om cu care nu ai avea sa ai niciun fel de tangenta.


Am vrut sa ma retrag insa eram minora si nu prea depindea de vointa mea. Asta este o mare prostie

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am maine "sedinta cu parintii". Trebuie sa am buletinul cu mine si ca instiintare mi-a fost transmis:Prezenta OBLIGATORIE. O sa-i spun doamnei invatatoare ca as fi venit obligatoriu daca ar avea ceva impresionant, cu care sa-mi capteze starea de obligativitate. Dar n-are, si voi merge la terminarea sedintei sa-i explic ca si ea, si BOR consuma din banii nostri, nicidecum invers. Si ca respectul respectul si l-ar putea castiga prin rezultatele elevilor la invatatura, nu prin servitudine ecleziastica.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce in locul religiei nu se introduce o ora de istorie a religiilor. Asa populatia ar deveni mai toleranta din punct de vedere religios

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×