Sari la conținut
Forum Roportal
Cezara6

Automobile electrice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citeam in seara asta dintr-un cotidian francez, La-Croix, mi se pare, despre introducerea pe teritoriul francez a 1600 de puncte de incarcare pentru masinile electrice. Eu, troglodita de Romania, locuitoare a unui asa zis munincipiu, nu am mai auzit niciodata de astfel de masini,si mi se par destul de interesante. Nu stiu mai nimic despre ele, nu am chef sa scormonesc tot internetul cand stiu ca pe aici sunt multi cunoscatori ai tehnicii si tehnologiei, emigranti care cel mai probabil au vazut sau chiar detin astfel de masini, etc. Asadar,vreau detalii despre masinile astea si as vrea sa stiu daca exista si in Romania asa ceva, macar in Bucuresti, care ar fi avantajele si dezavantajele utilizarii unui astfel de vehicul.

Editat de Infinie tristesse

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am info tehnice despre masinile astea, am info despre avantajele economice: nu platesti taxa anuala care se plateste in mod normal pt celelalte masini, parchezi gratuit, ai statii de incarcare gratuite si se gasesc peste tot, poti circula pe orice banda a soselei (banda speciala pt autobuz si taxi care altfel nu e accesata de masinile diesel/benzina), nu platesti roviniera. nu stiu daca exista in ro

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am info tehnice despre masinile astea, am info despre avantajele economice: nu platesti taxa anuala care se plateste in mod normal pt celelalte masini, parchezi gratuit, ai statii de incarcare gratuite si se gasesc peste tot, poti circula pe orice banda a soselei (banda speciala pt autobuz si taxi care altfel nu e accesata de masinile diesel/benzina), nu platesti roviniera. nu stiu daca exista in ro

Interesant...

Cam in cat timp se incarca o masina de asta?

Si de unde provin avantajele astea? Ca sunt ecologice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

variaza de la masina la masina. unele au incarcatoare 'de viteza' si in 30  min esti incarcat suficient sa conduci mai departe, altele au nevoie de cateva ore. iarna ai capacitate mai mica la baterie pt ca e frig si bateria nu tine f bine la frig.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Adevarat.

 

2. Cat se poate de fals. Nu au niciun drept in plus fata de celelalte masini, se plateste inclusiv parcarea si curentul unde incarca. Sora-mea are Toyota Prius hybrid si nu are nimic gratis si nici drepturi mai multe fata de mine, care am masina pe benzina. Nici ceilalti din familie, care au Opel Ampera.

Ma gandeam eu, nu as intelege de ce ar avea atatea beneficii o astfel de masina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

blues, tot ce am spus mai sus este adevarat si se aplica in Norvegia.

 

ca doar nu dau exemple de cum e la tine sau la altii :P


guvernul stabileste ce avantaje au asemenea masini. guvernul de aici respecta ce am spus eu mai sus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

blues, tot ce am spus mai sus este adevarat si se aplica in Norvegia.

 

ca doar nu dau exemple de cum e la tine sau la altii :P

Cum naiba? Si cum se justifica asta ca poti circula pe orice banda, de exemplu?

Blues, tu locuiesti in Olanda?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum naiba, ce?

 

guvernul incurajeaza cumpararea de masini electrice, ca atare ofera avantaje celor care cumpara masinile electrice. bugetul de stat ofera mari avantaje financiare celor care au masini electrice...asa se justifica


asa a fost din momentul cand au inceput cu masinile electrice, dar nu cred ca o sa dureze la nesfarsit. masinile sunt accesibile la pret, iar daca in 5 ani un sfert de populatie o sa aibe asemenea masini, o sa fie imposibil de oferit in continuare asemenea avantaje pt toti.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costa si aici daca o incarci acasa, dar f rar ajungi sa faci asta atata vreme cat ai incarcatoare oriunde. la benzinarii ai incarcatoare gratis, la parcarile din malluri ai, pe strazi ai incarcatoare, la job ai...Daca iesi la cumparaturi si o incarci, ce nevoie ai sa o incarci acasa? Si la drum lung ai benzinaria, te orpesti si bei o cafea 30min si gata.

 

 

nu te enerva pe Norvegia 'mea', nu uita ca au ceva mai multe lovele decat Olanda, d-aia isi permit asemenea 'lux'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 ... vreau detalii despre masinile astea ...

 

Lucid Motors to build $700M manufacturing plant in Casa Grande, Arizona

 

KNXV%20Lucid%20Motors_1480450820489_5058

Lucid Motors, a luxury mobility company, will build a manufacturing plant in Casa Grande and bring with it 2,000 jobs ... it expects to begin production on its luxury electric car in 2018 and have a staff of 2,000 by 2022 ... the company made a commitment to hire veterans.

 

 

Vezi ce stire pe masura ta!!!  parca stiau ca esti interesata sa afli noutati despre masinile electrice.   Acum 3 ore se intampla evenimentul, marele anunt oficial ca incep lucrarile unei uzine de construit masinute electrice luxoase in oraselul Casa Grande, la sud de Phoenix unde-i loc flat destul pentru inca o constructie imensa si parcare pentru cei 2000 de angajati cel putin plus conducerea si vizitori, pompieri si alte urgente.   Poza este facuta in Phoenix azi, intr-o zi splendida de toamna tarzie, se justifica si cei 22*C.   Ma bucur ca angajeaza veteranii, o sa trec pe acolo de Anul Nou sa ma plimb, trec pe langa o ferma de struti, un cimitir de avioane vechi, o plantatie de nuci Pecan, un Penitenciar, o manastire grec ortodoxa, un Monument National, ruinele din secolul al 13lea al unei case mari, de unde vine si numele orasului am impresia. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×