Sari la conținut
Forum Roportal
Pierre D. Vara

Glumeste in iubire, dar nu iubi in gluma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vara trecuta am trimis o studenta vorbitoare de limba franceza sa ma inlocuiasca intr-un proiect frumos in parteneriat cu niste francezi. Trebuia sa ma duc eu, insa nu am putut si m-am gandit ca ar fi incantata sa isi ezerseze abilitatile sociale si de limba. L-am anuntat pe colegul meu cu privire la inlocuire si totul parea ok. Era proaspat logodita. La intoarcerea ei, am avut o scurta intalnire cu ea pentru feedback si i-am remarcat schimbarea radicala. Nu isi mai dorea sa se casatoreasca. Am sfatuit-o sa reflecteze suficient si sa ia o decizie astfel incat sa fie fericita. Ma gandeam ca proiectul a fost solicitant si e confuza, am pus-o pe seama asta. Long story short: aflu intre timp ca a lasat tot si a plecat cu acest coleg al meu in alta tara, lasand in urma familie si logodnic care ma invinuia si ma vedea responsabila pentru ce s-a intamplat. L-am sunat pe colegul meu sa ii reprosez incurcatura si lipsa de profesionalism, mi s-a spus ca iubirea e mare si o noua viata incepe pentru amandoi in alta tara.

Visul frumos a durat vreo 4 luni, el s-a intors la fosta lui si dragostea vietii sale, lasand-o pe domnisoara mea cu ochii in soare, fiind nevoita sa revina in tara si sa o ia de la capat. Logodnicul ei suferise enorm de mult...

Curaj sau prostie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce situatie tampita. Prostie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah. Ti amintesti de ala cu masteru ..

Amicu meu etc... mi ati dat sfaturi bune sa mi vad de treaba...ca si eu ramaneam in aer...

 

 

Situatii de plecat cu altu cand ai deja pe cineva?

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Curaj sau prostie?

 

Imaturitate. Sau, ca sa traduc ce zice Bydy - nu s-a maturizat destul cat sa nu se lase in voia atractiei sexuale si sa isi asume responsabilitatile pe care le presupune sa fii o femeie adulta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg termenul asta. Ce e iubit in gluma? Atractie care se doreste dragoste si la final e doar o toana?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prostie din partea ei? :o:

Ideea este sa impartasiti situatii sau intamplari asemanatoare, ale voastre sau nu.

Poti sa "te joci", dar din joaca unul sau altul sau amandoi o dau in serios.

Ideea ar fi ca e bine sa termini ceva pana te apuci de altceva.

Protagonista povestirii tale nu era pregatita de o relatie matura, cu obligatiile pe care le presupune o asemenea relatie (inclusiv sa nu te lasi in voia atractiei pasagere pentru o alta persoana).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×