Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Da, eu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu credeam c-o sa deschid un topic de genul asta pe Ropo, ca de obicei imi rezolv singur problemele, dar acum mi-ar prinde bine alte puncte de vedere.

Ma cunosc cu o tipa de mult timp, am fost prieteni ani de zile. Dupa un timp ea a devenit atrasa de mine, asa ca am facut o calatorie pana la mama dracu si ne-am vazut. Doar ca eram terci de oboseala (program 12 cu 12). A fost ok, dar dupa plecare liniste si pauza din partea ei. Dupa ce am vrut sa renunt la ea de tot, a revenit foarte convinsa ca doreste sa fim intr-o relatie. Ok. Au trecut vreo 2 saptamani, lapte si miere (online, ca distanta), plus vise despre viitoarea noastra excursie (care trebuia sa fie in curand). De vreo cateva zile, pauza (oboseala fiind motivul principal si oficial). Am semnalizat ca oboseala nu inseamna sa-ti ignori partenerul, dar degeaba. De la semnalizare am trecut inapoi la despartire. Tot nimic. Asa ca pana sa iau vreo decizie clara, am intrebat doar daca ma iubeste. Raspuns in final ca eu sunt impulsiv, ca e obositoare o relatie cu mine, ca eu ma enervez si arunc cu cuvinte daca nu-mi convine ceva si-s oricand gata sa inchei relatia daca nu-s bagat in seama. I-am spus ce simt eu si apoi discutia s-a terminat. Concluzia ? Cred ca suntem despartiti, ca nu mai mergem nicaieri si ca nici prieteni n-o sa mai fim... doar ca nu asta si simt. La fel cum cred ca am exagerat poate, dar nu ma simt vinovat ca mi se pare aiurea sa iti ignori partenerul si sa spui ca de la oboseala nici buna dimineata nu mai dai, intr-o relatie la distanta, unde fara comunicare... nu prea exista relatie.

In mod normal mi-as baga piciorul, dar in mod ciudat, nu pot. Si nu vreau. Dar nu vreau nici sa insist in a repara ceva ce nu vad ca eu as fi stricat, sau sa ma scuz in ceva ce imi pare ca, desi am exagerat, am dreptate. Cu ea nu pot purta un dialog, ca nu vorbeste. De la vorbit zilnic, indiferent daca eram ocupat/obosit/whatever, am trecut intai la vorbit mai nimic, apoi la vorbit doar daca unul (eu) nu poate raspunde (ca doarme sau i s-a impiedicat netul).

Pareri, opinii ?

Editat de S.R.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am facut o calatorie pana la mama dracu si ne-am vazut. Doar ca eram terci de oboseala (program 12 cu 12).

 

Ok. Au trecut vreo 2 saptamani, ...viitoarea noastra excursie (care trebuia sa fie in curand). De vreo cateva zile, pauza (oboseala fiind motivul principal si oficial). Am semnalizat ca oboseala nu inseamna sa-ti ignori partenerul, dar degeaba. De la semnalizare am trecut inapoi la despartire. 

 

 

Ok, din prima propopzitie reiese clar ca tu ai fost cel obosit dar din a doua fraza nu prea am inteles. Cine era obosit tu, din nou, sau de data asta ea ? 

N-am inteles faza cu semnalizarea, daca tu erai cel obositul. Te-ai semnalizat singur ? I-ai semnalizat ei ca nu e ok sa o ignori daca esti obosit sau ai semnalizat ca nu e ok sa te ignore ea daca e obosita ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, din prima propopzitie reiese clar ca tu ai fost cel obosit dar din a doua fraza nu prea am inteles. Cine era obosit tu, din nou, sau de data asta ea ? 

N-am inteles faza cu semnalizarea, daca tu erai cel obositul. Te-ai semnalizat singur ? I-ai semnalizat ei ca nu e ok sa o ignori daca esti obosit sau ai semnalizat ca nu e ok sa te ignore ea daca e obosita ?

Asta: "ai semnalizat ca nu e ok sa te ignore ea daca e obosita"

Daca un om iti tot semnalizeaza ca I se rupe, nu te mai agata si respecta-i decizia. Vrei sa iti deseneze?

Nu-s obisnuit ca oamenii sa faca asta de pe o zi pe alta. Mai ales nu oameni pe care nu-i cunosc asa, ca nu e cineva intalnit ieri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci ai semnalizat corect si mie una nu mi se pare deloc ca ai exagerat. Si eu as fi facut la fel. Cand e omul obosit e de inteles oarecum in sens ca nu se avanta la o noapte nebuna in oras pana in zori de ziua, urmata de prestatie la pat demna de Cirque du Soleil, dar sa ignori pe cineva complet pe motiv ca esti obosit dupa ce totusi te-ai intalnit cu el, nu e ok. 

 

Si eu zic sa nu insisti. Daca ea nu realizeaza ca a fost nesimtitoare cu tine, atunci bafta ei in continuare. Pentru ce sa insisti ? 

Trust me, cand esti la inceput de relatie, in special cand nu ai prilej sa vezi des si cand iti place mult de cineva, nici mama oboselii nu te face sa ignori persoana, ba din contra, vrei sa interactionezi cu acea persoana pana iti cad ochii in gura de somn.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesul poarta fesul. Eu zic sa nu insisti.

Ce interes ? Suntem in doua tari separate (niciuna Romania), fiecare pe picioarele lui. Deci nu avem interese necurate unul de la altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pareri, opinii ?

De la vorbit zilnic, indiferent daca eram ocupat/obosit/whatever, am trecut intai la vorbit mai nimic, apoi la vorbit doar daca unul (eu) nu poate raspunde (ca doarme sau i s-a impiedicat netul)

Adica ea iti scrie doar cand esti offline?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×