Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu nevoie de sfaturi si indrumari privind situatia in care ma aflu:

Eu m-am cunoscut cu prietena mea in noiembrie 2011 si pot sa zic ca a fost dragoste la prima vedere din partea amandurora. Ne-am cunoscut intr-o circumstanta nu tocmai de basm deoarece eu am fost diagnosticat cu o boala incurabila si m-am prezentat la clinica unde ea lucra pentru a face recuperare si ea a fost repartizata sa preia cazul meu. Tin sa mentionez ca eu provin dintr-o familie instarita material si cu o anume reputatie si un anume statut in orasul in care locuiesc, insa ea provine dintr-o familie cu dintr-o alta clasa sociala... La inceput mi s-a atras un pic atentia in legatura cu starea ei materiala si rangul social de catre unul dintre parinti, adica pe scurt nu prea le convenea ideea de cine m-am indragostit eu, dar le-am spus ca ea ma implineste din toate punctele de vedere, tinand cont ca la momentul respectiv si pot sa zic ca si actualmente fetele ma privesc "ciudat" datorita dizabilitatii pe care o am, iar ea fara sa stie starea mea materiala si rangul social al familiei mi-a spus ca s-a indragostit de sufletul meu si nu o intereseaza o simpla dizabilitate (din punctul ei de vedere, nu si al meu). Odata cu trecerea timpului ne-am atasat si mai mult unul de celalalt si ea s-a mutat la mine pentru ca asa mi-am dorit si asta am simtit. Mutarea a avut loc treptat, nefiind privita cu ochi buni la inceput, dar cu timpul situatia s-a schimbat in mai bine, insa mama profitand de aceasta mutare a inceput-o sa o puna la treburi (sa faca niste mancare, sa faca cumparaturi, curatenie, sa se duca incolo si-ncoace, etc...). Ea nu spunea nimic si am observat ca in casa toata lumea era fericita, adica chiar statea de vorba zilnic cu mama despre diferite chestiuni ale vietii, insa trecand pe langa bucatarie am inceput sa aud anumite discutii despre situatia financiara a familiei sale. Mama a inceput sa-mi atraga atentia din ce in ce mai des din ce familie provine si ei la fel si eu am vazut-o pe ea ca incepe sa se simta din ce in ce mai inferioara in casa si stiam ca daca "nu dansezi dupa cum canta maicamea" lucrurile incep sa se schimbe, devenind "flegmatica" cu persoanele de care nu-i convin... In fine, timpul a trecut, ea si-a pierdut serviciul din cauza restructurarilor, situatia a devenit din ce in ce mai agitata prin casa si am ajuns pe la finalul anului 2013, cand am aflat (sarind peste anumite detalii) ca ea a furat de la mine din casa bijuterii pe care le-a vandut de-a lungul a cateva luni pentru a nu o vedea eu sau maicamea ca nu are bani si ar fi inferioara familiei mele (precizez ca marea parte a banilor au fost bagati tot in casa, in sensul ca ea imi cumpara prajituri, cumpara mancare pentru casa cat si pentru gratarele pe care le faceam cu parintii ei, si-a cumparat si ea haine sa arate bine pentru mine si produse de infrumusetare, imi cumpara si mie cadouri, adica nicidecum nu ma gandeam de unde ar avea ea atatia bani si nici nu m-am gandit sa-i intreb parintii daca o furnizeaza, pentru ca nu folosea sume colosale in decurs de o saptamana sa zicem...). Au vrut sa o dea pe mana politiei dar eu am fost mediator si am reusit sa-i conving sa nu faca asta pentru ca prejudiciul tot se va recupera intr-un fel sau altul, eu stiind ca tracasarea psihica prin care a trecut la mine in casa si dezamagirile ca nu se ridica la asteptarile lui maicamea si ca tot incerca sa se angajeze si nu reusea au determinat-o sa recurga la fapta pe care a savarsit-o. Plus ca si eu am avut cateva scapari sa-i spun ca nu stiu daca o mai pot sustine financiar, cuvinte spuse la GLUMA, dar neluand in seama starea ei psihica din acele momente. Si asa ajungem in anul 2014, situatia prezenta, timp in care noi am continuat o iubire interzisa de catre familia mea, ea trecand prin foarte multe la fel ca si mine, insa ea la un moment dat a facut pana si videochat (cu acordul prealabil al meu si stiind ce face in fiecare moment in fata camerei pentru ca eu administram conturile) pentru a castiga bani pentru a recupera prejudiciul, dar nu a fost adevarat cum canta pe internet ca faci zeci de mii de LEI pe luna, asa ca actualmente a reusit sa plece sa lucreze in afara prin intermediul unei firme cu care eu am pus-o in contact si eu am supervizat toata medierea si plecarea din Romania. In fine, banii se vor recupera intru totul pentru ca unde lucreaza castiga foarte bine (si ma determina si pe mine sa plec din RO). Ideea e in felul urmator, ca familia mea nu o va mai accepta niciodata, asta o stiu din capu' locului, dar eu am tinut de relatia asta pentru ca am iubit-o si o voi iubi mereu, o simt ca imi este sufletul meu pereche, si sunt de parere ca a fost o greseala a tineretii si ca se poate reabilita dupa ce a fost supusa unei mari presiuni psihice din cauza societatii in care traim si se fac aceste diferente care nu mai lasa oamenii sa traiasca o viata linistita si plina de iubire. Eu mi-am propus sa ma insor cu ea si mereu, de cand am cunoscut-o, mi-am dorit un copil cu ea si asa voi vrea sa se si intample pentru ca amandoi ne dorim acelasi lucru de cand ne-am cunoscut.

Ce-mi ramane de facut atata timp cat eu voi fi, viitoarea mea familie va fi renegata de parintii mei? si credeti-ma ca am realizat ca BANII NU ADUC FERICIREA !!!

Ce-mi ramane de facut atata timp cat mi s-a spus ca daca ma insor cu ea ei nu vor veni la nunta mea?

Ce-mi ramane de facut atata timp cat sa stiu ca orice sarbatoare nu va mai putea fi sarbatorita alaturi de intreaga familie la masa?

Credeti-ma chiar am nevoie de pareri si sfaturi obiective, pentru ca nu stiu ce sa mai fac avand in vedere ca in prezent nici eu nu mai am servici si nu gasesc de munca in domeniul meu, si peste tot mi se spune ca posturile sunt blocate. Ma termina psihica toate aceste ganduri adunate, si cateodata am ganduri oribile, care ma macina zilnic si nu stiu cum sa le mai fac fata.

 

Acesta este povestea vietii mele de acum. Astept o dezbatere obiectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca cel mai interesant in relatia asta este tocmai faptul ca ea nu este acceptata de familie! Si cel mai incitant! Se pare ca tu nu esti suficient de matur sa iti impui alegerile pe care le faci in fata mamei si sa iti asumi consecintele. Mama va fi mama todeauna. Exista riscul chiar sa te renege. O iubesti suficient pentru a va face o viata impreuna? O mama daca isi vede copilul fericit, va fi si ea fericita si va accepta in timp. De obicei mamale simt cand ceva nu este in regula si incearca sa te tima departe de situatii neplacute,chiar intorcand spatele propriului copil,pentru a nu lua parte la suferintele create de propriile alegeri!

Este doar o parere...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Ce-mi ramane de facut atata timp cat eu voi fi, viitoarea mea familie va fi renegata de parintii mei? ...

 

Cui plm ii pasa ce crede familia de origine la chestii d-astea daca tu te simti bine cu ea si ea nu te-a tradat in niciun fel ?

 

Familia de origine este alcatuita din 2 oameni, un barbat si o femeie, care au alte varste, au trait in alte perioade, au alte conceptii s.a.m.d. Si-au facut datoria fata de tine si te-au crescut... iar tu ti-ai facut "datoria" si te-ai dezvoltat. Cam aici se termina datoriile. Mai departe parintii te pot sustine in ce vrei sa faci sau se pot pune contra, dar asta e problema lor, nu a ta.

 

Mi se pare jignitor si retrograd sa judeci pe cineva in functie de cati bani are familia din care provine. Banuiesc ca traiti la tara.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici socrii mei  nu au venit la nunta, nu m-au acceptat, nu am  facut sarbatorile cu ei si totusi casnicia mea n-a avut de suferit din cauza asta.

AI tai au banii, asta e problema ta.

 

Daca vrei sa pleci din RO, de ce-ti mai faci griji?

Familia ta, daca vrei sa te insori, va fi ea. Prioritatea ta va trebui sa fie ea, nu parintii tai. Va trebui sa iti treci parintii pe locul doi, daca vrei sa fii fericit cu ea.

Cand veti avea si un copil, va trebui sa ii treci pe locul trei.

Crezi ca i-ai putea face asa ceva lu' mami?

Ia vezi cum supervizezi asta ..

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca scopul meu este sa fiu fericit, pot face asa ceva pentru ca si eu trebuie sa-mi fac o familie si sa am o viata. 

Familia mea imi vorbeste incontinuu despre:

"Daca a furat de la noi din casa a mai furat si din alte case, avand in vedere cat teatru a jucat si a ras cu noi la masa"

"Daca a furat odata, o va mai face"

"Daca vrei sa traiesti cu ea, o vei intretine o viata intreaga fara ca ea sa munceasca, pentru ca nu este in stare de nimic"

"Daca locuiesti cu ea sa nu te mire daca te fura si pe tine si ramai fara bani si fara amintiri"

"Fata asta are probleme cu capul, si nu este pentru tine, iar din cauza ei nu te vei afirma profesional"

"Fata asta te tine pe loc si nu vei ajunge nicaieri alaturi de ea pentru nu este pentru tine"

 

Cam acestea sunt o parte din afirmatiile care se fac la mine in casa si ma darama psihic, ma macina pentru ca se aduna cu stresul pe care il am si in legatura cu dizabilitatea mea si stresul cu serviciul care nu il mai am, s.a. Din aceasta cauza m-am adresat aici pe forum pentru a ma mai elibera si a purta discutii civilizate si constructive si cu alti oameni care sunt trecuti prin viata, prin bune si prin rele, si care pot sa ma asculte si sa imi vorbeasca direct, fara subintelesuri gandurile si experientele lor care m-ar putea ajuta pe viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum singurele detalii pe care le-ai dat despre ea, nu o pun intr-o lumina foarte buna.

Nu exista niciun motiv plauzibil pentru care ai fura din casa cuiva, mai ales cand te lasa sa locuiesti acolo.

Desigur, deciziile care tin de viata ta personala, ti le iei singur, fie ca sunt bune sau nu, e normal sa nu permiti nimanui sa intervina.

Dar ai luat vreodata in calcul varianta ca tu esti orb si nu ai cum sa ii vezi defectele, tocmai din cauza ca o pui pe ea pe un piedestal si ii gasesti scuze in orice ar face? ( vezi prima postare, fac trimitere la faptul ca esti recunoscator ca ea se uita la tine, chiar daca ai un handicap si la faptul ca a furat bijuterii)

Motivezi ca banii i-a bagat tot in casa, that's not the point!

De ce a furat de la tine din casa si nu din alte parti?

Iti zic eu : pentru ca deja stie ca esti dependent de ea, ca stie ca ai fi acoperit-o si pentru ca are un caracter infect.

Trezeste-te.

Despre o fiinta asa mirifica, asemeni unui unicorn, care fura din casa cuiva, apoi face videochat ca sa acopere paguba, ce se poate zice?

Si nu, n-am prejudicii, nu vad persoanele care fac videochat intr-un fel anume, dar semnalele la care inchizi tu ochii, sunt mai mari decat China.

Dpmdv, nu are nicio importanta daca ai tai sunt parveniti sau snobi, nu comportamentul lor determina caracterul ei.

Caracterul ei era format cu mult timp inainte sa te cunoasca pe tine sau sa intre in contact cu ai tai.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi Kasyere, spune-le alor tai sa-mi dea si mie numarul lor de telefon ca sa vorbesc cu ei. Vreau sa-i intreb despre niste pariuri pe care vreau sa le pun pe un cal de curse saptamana care vine. Se pare ca ei se indeletnicesc cu prezicerea viitorului. rolleyes.gif

Cat despre relatia ta cu domnisoara respectiva, nu ma pronunt ca precis nu-ti va place opinia mea si nu vreau sa te fac sa suferi mai mult decat suferi deja.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi Kasyere, spune-le alor tai sa-mi dea si mie numarul lor de telefon ca sa vorbesc cu ei. Vreau sa-i intreb despre niste pariuri pe care vreau sa le pun pe un cal de curse saptamana care vine. Se pare ca ei se indeletnicesc cu prezicerea viitorului. rolleyes.gif

 

Buna asta, mi-ai facut ziua smile.png

Pana acum singurele detalii pe care le-ai dat despre ea, nu o pun intr-o lumina foarte buna.

Nu exista niciun motiv plauzibil pentru care ai fura din casa cuiva, mai ales cand te lasa sa locuiesti acolo.

Desigur, deciziile care tin de viata ta personala, ti le iei singur, fie ca sunt bune sau nu, e normal sa nu permiti nimanui sa intervina.

Dar ai luat vreodata in calcul varianta ca tu esti orb si nu ai cum sa ii vezi defectele, tocmai din cauza ca o pui pe ea pe un piedestal si ii gasesti scuze in orice ar face? ( vezi prima postare, fac trimitere la faptul ca esti recunoscator ca ea se uita la tine, chiar daca ai un handicap si la faptul ca a furat bijuterii)

Motivezi ca banii i-a bagat tot in casa, that's not the point!

De ce a furat de la tine din casa si nu din alte parti?

Iti zic eu : pentru ca deja stie ca esti dependent de ea, ca stie ca ai fi acoperit-o si pentru ca are un caracter infect.

Trezeste-te.

Despre o fiinta asa mirifica, asemeni unui unicorn, care fura din casa cuiva, apoi face videochat ca sa acopere paguba, ce se poate zice?

Si nu, n-am prejudicii, nu vad persoanele care fac videochat intr-un fel anume, dar semnalele la care inchizi tu ochii, sunt mai mari decat China.

Dpmdv, nu are nicio importanta daca ai tai sunt parveniti sau snobi, nu comportamentul lor determina caracterul ei.

Caracterul ei era format cu mult timp inainte sa te cunoasca pe tine sau sa intre in contact cu ai tai.

 

Ca sa punctez anumite lucruri ca nu am putut sa le subliniez pe toate de la inceput. Ea a stat la mine in casa 1 an si 8 luni si inceput sa fure dupa 1 an si 4 luni, cam asa, dar problema este una interesanta ca stia unde sunt sumele importante de bani, dar nu s-a atins deloc de ei, ci numai de bijuterii. Ea cand s-a mutat la mine a avut grija de mine si de casa la fel pe tot parcursul timpului. Si ca sa raspund si unei afirmatii de mai sus in aceeasi citare, eu provin de la oras iar ea a stat la oras o perioada, in copilarie, insa s-a mutat la tara unde a petrecut mai bine de 7 ani acolo in sat. Ea a stiut ce e munca de cand avea 16 ani, fiind angajata inca de la acea varsta, dar a stiut ce sunt si muncile dintr-o livada-gradina, spre deosebire de bine care am dus o dolce-vita, nepasandu-mi de ideea de servici sau sa duc diferite greutati...Tin sa precizez, dar nu cu lux de amanunte ca amandoi avem varstele cuprinse intre 24-29 de ani.

 

O sa mai fac paranteze cand va fi necesar sau cand observ ca am omis sa spun anumite lucruri

Editat de kasyeru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

furtul nu se justifica... daca lucrurile erau nasoale in casa aia, trebuia sa plece

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×