Sari la conținut
Forum Roportal
klauss82

Biserica , biblia inventii , adunaturi de povesti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut ,

 

De ceva timp incerc sa-mi explic pentru mine , cum se face ca toata lumea accepta ideea de a crede fara sa intrebi sau sa iei drept adevarat o carte care este de fapt o adunatura de povesti , transmise pe cale orala mai bine de cateva secole pana cand cineva s-a gandit sa faca o poveste si sa inventeze un Dumnezeu.

Nu ma declar ateu dar cel putin nu cred ca Dumnezeu este cel prezentat in biblie deoarece El te iubeste dar daca gresesti ajungi in iad pe vecie....deja e ceva gresit aici.

Biblia din ce am citit eu desi recunosc ca nu am citit-o pe toata , daca te uiti in istoria antica gasesti sursele de unde cel ce a adunat povestioarele respective au fost preluate mai mult sau mai putin.

Stau si ma gandesc la acuratetea faptelor prezentate in biblie ca poate fi total eronate sau exagerate , ca niste fapte deosebite sa fie prezentate ca fapte extraordinare , stiind ca transmiterea orala a unui fapt nu reflecta realitatedeoarece intervine natura umana care altereaza .

Vroiam sa intreb un cunoscator despre biblia vece a evreilor in care scrie ca ei sunt alesii iar restul lumii sunt neimportanti ...sau ceva de genu si mai e ceva mai grav dar poate cineva stie despre ce vorbesc.

Faptul ca un popor vine cu o carte si spune ca Dumnezeul lui este cel adevarat ca i-a vorbit si l-a indrumat si ca sa vezi si sa faci blah blah.... mie unu mi se pare suspect.

Nu zic ca nu exista Dumnezeu dar nu cred ca un creator care este la un nivel al intelectului inimaginabil din punctul nostru de vedere , odata ce te creeaza cu un anumit scot odata ce gresesti ajungi automat in iad...sau ceva de genul deoarece el ne-a creat asa si automat anticipeaza ca vei gresi.

Eu unu cred in reincarnare , cred ca dumnezeu exista dar nu este cum credem noi un mosulica undeva in cer ...

Cred ca ne-a creat dar nu cred ca avem chipul si asemanarea lui deoarece , o entitate de magnitudinea asta poate sa fie orice oriunde si oricand..... nu cred ca are forma si varsta cred ca este o inteligenta universala din care facem parte , eu cred ca suntem unu si acelasi cu Dumnezeu .

In biblie scrie ca odata ce adam si eva au mancat din pomul oprit  au ales sa cunoasca viata si moartea , dar nu poti sa zici ca ajungi sa cunosti sau sa dobandesti o invatatura pentru tine ca identitate ca persoana odata ce mori pentru ca aceste cunostinte dispar , in cazul reincarnarii , o iei de la capat ca alta persoana , deci nu existi ca o viata de om este o nimica toata deci care este sensul vietii din ce spune biblia ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu unu cred in reincarnare , cred ca dumnezeu exista dar nu este cum credem noi un mosulica undeva in cer ...

 

 

Asa cred si eu. Oamenii interpreteaza lucrurile raportand totul la nivelul lor de intelegere si acceptare. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

klauss82

 

 

Toate religiile si toate cartile religioase,precum si BIBLIA ,sunt istorii si inventii ale catorva oameni un pic mai destepti care au gasit slabiciunea omului: d-zeu.

La om cand ii spui sa nu faca rau ca la bate d-zeu sau ca il vede ,I se face frica si este zmerit ,sau ramane jos,doar acolo la acel ''cai pacat'' a face una si alta.

Biblia se contrazice in foarte multe.Chiar cu inceputul vietii omenesti in gradina EDEN.

Condamna razboiu dar in trecut pe cei cel slujeau si adorau  d-zeu ii ajuta sa devina invingatori?

El este iubire(dupa cum spune BIBLIA) si atunci ne-ar fi condamnat pe toti la moarte prin pacatu a doi simpli oameni?Se poate condamna la moarte atatea suflete ptr doi pacatosi?

Un d-zeu iubitor nu cred ca ne-a lasat sa venim pe pamant ca sa traim un scurt film (ani) ..de 50..80 sau nici atati ani.

E prea frumos tot ce traim si prea urat tot cat suferim.Ca pana la urma sa se termine tot intr-un corp ce se descompune si sa nu mai existe nimic.

Religiile ne scurteaza orizontul ne blocheaza.Ne fac sa vedem decat ff putin din cata capacitate avem.

Scopu vietii atunci care ar fi ?:)

sensul?

am ajuns la aceeas intrebare ce-si pune klauss82..si multi din lumea asta

 

 

Conform istoriei biblice noi toti am fi frati..iar?

acum e pacat sa stau nemaritata dar in trecut fratii si surorile erau intre ei iar barbatul avea 7=10 femei?nu aveau acte si erau fericiti viata lor mergea mai departe

acum,totul e gresit,nimic din ce faci nu e bine, tot e pacat

acum trebuie sa-ti spuna altii ce sa faci si cum

in loc sa fim liberi suntem tot mai sclavi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum,totul e gresit,nimic din ce faci nu e bine, tot e pacat

acum trebuie sa-ti spuna altii ce sa faci si cum

in loc sa fim liberi suntem tot mai sclavi

Eu nu inteleg totusi cine crezi tu ca este de vina pentru asta.

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...] deci care este sensul vietii din ce spune biblia ??

 

Geneza 1. 28. Viețuitoarele pămîntului.

‹‹Dumnezeu i-a binecuvîntat, și Dumnezeu le-a zis: „Creșteți*, înmulțiți-vă, umpleți pămîntul, și supuneți-l; și stăpîniți peste peștii mării, peste păsările cerului, și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pămînt”.

* Cap. 9. 1, 7. Lev. 26. 9. Ps. 127. 3; 128. 3, 4.››

 

Geneza 2. 5. Facerea omului.

‹‹... și nu era nici un om ca să lucreze pămîntul. ››

 

Geneza 2. 15. Facerea omului.

‹‹Domnul Dumnezeu a luat pe om și l-a așezat* în grădina Edenului, ca s’o lucreze și s’o păzească.

* Vers. 8››

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Geneza 1. 28. Viețuitoarele pămîntului.

‹‹Dumnezeu i-a binecuvîntat, și Dumnezeu le-a zis: „Creșteți*, înmulțiți-vă, umpleți pămîntul, și supuneți-l; și stăpîniți peste peștii mării, peste păsările cerului, și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pămînt”.

* Cap. 9. 1, 7. Lev. 26. 9. Ps. 127. 3; 128. 3, 4.››

 

Geneza 2. 5. Facerea omului.

‹‹... și nu era nici un om ca să lucreze pămîntul. ››

 

Geneza 2. 15. Facerea omului.

‹‹Domnul Dumnezeu a luat pe om și l-a așezat* în grădina Edenului, ca s’o lucreze și s’o păzească.

* Vers. 8››

Ne explici, te rog, ce este cu aceste citate?

O mica opinie personala, macar doua trei cuvinte acolo.

Doar daca nu cumva ai scris tu Biblia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

klauss82 a întrebat:

 

 deci care este sensul vietii din ce spune biblia ??

 

Eu i-am arătat versetele din Biblie, care conțin răspunsul întrebării lui.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

De ceva timp incerc sa-mi explic pentru mine , cum se face ca toata lumea accepta ideea de a crede fara sa intrebi sau sa iei drept adevarat o carte care este de fapt o adunatura de povesti , transmise pe cale orala mai bine de cateva secole pana cand cineva s-a gandit sa faca o poveste si sa inventeze un Dumnezeu.

Nu ma declar ateu dar cel putin nu cred ca Dumnezeu este cel prezentat in biblie deoarece El te iubeste dar daca gresesti ajungi in iad pe vecie....deja e ceva gresit aici.

 

Biblia din ce am citit eu desi recunosc ca nu am citit-o pe toata , daca te uiti in istoria antica gasesti sursele de unde cel ce a adunat povestioarele respective au fost preluate mai mult sau mai putin.

 

De unde stii ca sunt niste povesti transmise pe cale orala si mai apoi puse pe foaie? Despre unele poti afirma asta, dar spre exemplu cum dovedesti faptul ca Ezechiel nu si-a scris propria carte de unul singur?

Ce intelegi prin greseala? Spui ca ti se pare ciudat faptul ca daca gresesti ajungi in iad. Dar la ce greseli ne referim?

Cat priveste ultima afirmatie citata, destule intamplari biblice s-au intamplat si inca se mai intampla dupa momentul la care se considera ca au fost scrise.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu cred in reincarnare , cred ca dumnezeu exista dar nu este cum credem noi un mosulica undeva in cer ...

Dar Dumnezeu nu este un mosulica undeva in cer!! El a venit personal la noi pe pamant sa moara pentru noi pentru ca ii pasa de viata noastra.

In plus, El ne-a promis ca este mereu cu noi, ne sprijina, ne ajuta, si indeamna sa alegem sa traim practic ceea ce El ne-a lasat ca model..... El ne sfatuieste sa alegem binele ca sa traim, insa la urma nu ne-a creat niste roboti, ci cu minunatul dar de a alege!

      Iar din pacate unii aleg moartea, si pentru pacat trebuie sa existe odata si odata un sfarsit. Nu poate exista la nesfarsit raul si crima in lume. De aceea va fi un sfarsit al lumii si un asa zis iad, care apropo, nu va fi vesnic, cum spune Biblia.

       Ce faci daca Dumnezeul Bibliei chiar este adevarat? Sa zicem asa. Daca faci ce scrie in Biblie, si acel Dumnezeu al ei nu exista, nu ai pierdut nimic (pentru ca te invata sa fii moral, bun, iubitor, smerit etc), insa daca acel Dumnezeu chiar exista...............ai pierdut totul.......................

Apropo, sunteti siguri 100% ca reancarnarea funcioneaza??  Multe lucruri se spune ca ar fi bune, dar la urma se vede ca nu au nici un rost. De aceea vreau sa postez un mic videoclip sugestiv cu privide la adevaratul crestinism :

Biblia din ce am citit eu desi recunosc ca nu am citit-o pe toata , daca te uiti in istoria antica gasesti sursele de unde cel ce a adunat povestioarele respective au fost preluate mai mult sau mai putin.

Stau si ma gandesc la acuratetea faptelor prezentate in biblie ca poate fi total eronate sau exagerate , ca niste fapte deosebite sa fie prezentate ca fapte extraordinare , stiind ca transmiterea orala a unui fapt nu reflecta realitatedeoarece intervine natura umana care altereaza .

Iata de ce cred eu ca Biblia este adevarata!: Ce mai ziceti la aceste 2 clipuri??: https://www.youtube.com/watch?v=UNs7mGDT7Gg

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×