Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, sunt nou pe forum si in cazul in care am creat aceasta postare intr-o sectiune nepotrivita, atunci rog administratorii sa il mute deoarece data viitoare ma voi interesa mai atent.

Am nevoie de un sfat din partea voastra in privinta urmatoarei patanii:

Acum 2 saptamani am fost la Raiffeisen sa imi deschid un cont nou doarece aveam nevoie de un card Visa pentru a sustrage banii din contul PayPal. Totul a fost in regula, am fost instiintat de la biroul respectiv ca voi primi cardul saptamana urmatoare intre luni si miercuri.

A trecut si a doua saptamana iar ieri (inceputul celei de a treia saptamani) am fost la banca pentru a ma interesa in legatura cu cardul; contul este deschis, functioneaza, dar nu am primit inca acel card. Am primit instiintarea ca nu imi mai gasesc cardul; mai exact, cardul a ajuns la ei, dar nu il gasesc prin birou sau pe unde $%#& le tin. Pur si simplu nu il gasesc. In schimb, am fost indrumat sa fac o cerere pentru a elibera un nou card, si a ramas ca pana joi sa primesc un nou card.

Cu toate acestea spuse, ce vreau sa aflu: exista vreun pericol avand in vedere ca mi-au pierdut cardul? 

O a doua intrebare: a mai patit vreunul din voi asa ceva?

E prima data cand intampin asa ceva....


Am postat in sectiunea gresita.

Rog administratorul sa stearga acest topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista un pericol. Uite care e: eu am introdus un card BCR intr-un ATM al aceleiasi banci, si cardul a fost capturat fara niciun mesaj pe ecran. I-am sunat la call center si mi-au spus sa depun o cerere la orice agentie/sucursala si mi se restituie cardul sau imi fac altul. La Sucursala Amzei imi spune baiatul de la ghiseu ca trebuie sa completez o cerere ca oricum imi fac alt card. Imi da cererea, pe care ce sa vezi, scria "Cerere pentru inlocuire card furat/pierdut". Evident ca in asemenea caz banca te taxeaza cu un comision. Eu am taiat cu pixul "furat/pierdut" si am scris "capturat ATM BCR". Dupa ce mi-au adus cardul am constatat in extrasul de cont ca imi luasera exact comisionul pe care banuiam ca il vor lua. Asa ca tot pe call center le-a facut o reclamatie, in urma careia mi-au returnat suma retinuta "smechereste". Asa ca fi atent ce comisioane iti baga la operatia cu pricina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

declari pierdut cardul la Banca, Banca anuleaza cardul si fac altul nou.


imediat ce cardul e anulat de Banca nu e niciun pericol, nu poate sa fie fol nici macar daca cineva are pinul tau

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hoohooo.....sa vezi aici completare.

Femeia de la birou mi-a cerut buletinul imediat, mi-a cerut cateva date si mi-a completat ea imediat cererea, dupa care a cerut o semnatura. Din cauza grabei si a cozii incredibil de extinse in acea zi de luni, am semnat, am completat cu un nr de telefon si apoi "Pana pe joi veti primi cardul de la Bucuresti, o sa va instiintam noi".....pai bine. 

Joi sau cand va veni cardul voi trage o fuga pana acolo si ii voi intreba in legatura cu cardul pierdut ce masuri trebuie luate. Eu inteleg (mesajul a fost primit pe Facebook de catre un coleg care lucreaza ca voluntar acolo) ca au fost 2 carduri pierdute, printre care se afla al meu.

Citez:

"sa faci un drum pana la banca ca s-a pierdut impreuna cu un alt card(naiba stie unde au plecat amandoua la plimbare:)) ) si o sa il ceri, o sa ti se zica ca nu e si o sa completezi o cerere sa vina altul de la bucuresti asa ca daca ai nevoie cat mai rpd de el recomand sa ajungi azi"

Sa vad cand mai trec pe la ei. E o ciudatenie intradevar: nu e furat, ci pierdut de banca.

Editat de electrictranzistor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista un pericol.

 

 treaba asta e obisnuita in romania sau ai avut tu 'noroc'?

 

alftel..nu vad niciun pericol.

indiferent cine il pierde, il declari pierdut si faci unul nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

declari pierdut cardul la Banca, Banca anuleaza cardul si fac altul nou.

imediat ce cardul e anulat de Banca nu e niciun pericol, nu poate sa fie fol nici macar daca cineva are pinul tau

Cum sa declare pierdut un lucru pe care nu l-a primit inca?

indiferent cine il pierde, il declari pierdut si faci unul nou.

Pai nu e indiferent, pentru daca il pierzi tu e vina ta, ca ai fost neatent, iar ei trebuie sa emita un card nou. Pentru asta banca (in Romania cel putin) iti ia un comision. Daca e pierdut de banca, nu trebuie comisionat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simplu. Sa verifice daca Banca s-a autosesizat de pierderea cardului si sa ceara confirmare scrisa cu anularea nr de card pierdut de Banca.


poate ar trebui sa nu ma bag in regulile din ro, sorry :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

poate ar trebui sa nu ma bag in regulile din ro, sorry smile.png

 

Pai sa nu ne bagam, ca uite in Ro ia banca comision ca sa faca un card nou. Interesant. :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am abtinut dupa faza aia, mi se pare f ciudat sa platesc eu ca sa fiu clientul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×