Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

De ce simt unii nevoia sa se laude ?

Postări Recomandate

Nu sunt necesare explicatii despre topic. Titlul este auto-explicativ.

 

Deci ?

 

PS: Rog moderatorul sa introduca un "ce" dupa "de". Am omis. :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu simt nevoia, sa le dea Dumnezeu sanatate si viata vesnica la laudatorii mei.

 

Da poate altii nu mai au laudatori.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lauda asta e cu mai multe fete, unii se lauda ca sa impartaseasca cu tine succesul lor, altii se lauda ca sa ascunda insecuritati. Depinde cine si cum vede lauda.

Am intalnit oameni cu care stateam la masa si ii ascultam povestind si imi trecea prin cap 'wow, ce misto! vreau si eu!', ca apoi sa aflu (si nu o data mi s-a intamplat) ca era bullshit. Povesti inventate, povesti umflate ca sa capteze atentie, povesti menite exact sa aibe efectul asta de 'wow'. Mai mergem si noi ici si colo la petreceri si vedem cupluri de varsta noastra si stam de barfa cu ei, ii ascultam, zicem si noi una-alta, dar in general lasam pe ceilalti sa povesteasca. 'Am fost in Bora-Bora, am mancat la 3* restaurant, ma duc de 5-6 ori pe an la Londra la shopping, am X masina, nu port decat haine de firma', chestii care ma lasa rece la momentul ala, dar ajung acasa si il iau p-al meu la intrebari:'noi de ce nu mergem in bora-bora si de ce nu mancam la 4*restaurant?' Mereu imi primesc acelasi raspuns pe care deja il stiu, dar imi trebuie repetat ca sa nu ma mai simt atat de mica dupa intalniri cu oamenii de genul 'look at me'. Mereu zice blondul 'pai si noi putem in bora-bora, hai sa vindem casele, hai sa facem datorii cum au aia, hai sa stam cu chirie cum stau aia si ne iese si noua stilul ala de viata'. Nu mai zic 'noi de ce nu?' o perioada, pana intalnesc iar oamenii d-astia care dau p-afara de ei.

Lumea se lauda ca sa capete atentie, un om care deja are atentie nu se mai lauda. Indiferent daca este atentie de la familie, de la prieteni, de la partenerul de viata. Imi zicea cineva 'eu nu ma laud, eu doar impartasesc succesul meu cu altii'. Americanii in general au o cultura de a se lauda cand baga la inaintare nume de persoane cu care se 'cunosc'. Europenii se lauda cu ce au in gradina.

E ok sa te lauzi? este!...atata vreme cat nu treci limita aia a bunului simt unde fluturi steagul 'uita-te la mine ce fac eu si ce am eu!' este voie. Cand incepi sa faci asta esti deja naspa.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Destept baiat blondul tau, Ampero, sa-ti traiasca.

 

Scuzati off topicul

ii transmit, multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Variantele mai putin nocive:

 

Dintr-un instinct de supravietuire pe care nu il constientizeaza, ce ii impinge sa creada ca viata e o nesfarsita competitie;

Din teama de marginalizare si dorinta de a apartine unui grup aratand ca au aceleasi obiceiuri, aspiratii si preferinte (e inofensiv daca nu fac din asta un scop in viata);

Pentru ca se considera ei insisi disfunctionali (desi poate nu sunt) si simt nevoia de validare din partea altora;

Din dorinta ascunsa de a le da peste nas celor care le-au prezis ca vor esua in viata.

 

Variantele mai nocive:

 

Din grobianism si reducerea conceptului de om la cel de animal (vezi exemplarele care posteaza imagini cu membrul din pantaloni pe site-uri de socializare, crezand sincer ca asa isi vor atrage parteneri);

Din asumarea ideii ca viata e o jungla si o nesfarsita competitie si practicarea ei cu buna stiinta, pana la patologic (narcisistii de pilda); difera de prima situatie prin faptul ca unii oameni foarte inteligenti fac asta, spre deosebire de primii;

Pentru a isi impaca Parintele Critic (vocea interioara care le striga continuu ca sunt niste esecuri pe doua picioare);

Pentru ca sunt mincinosi patologici (in cazul in care mint);

Pentru ca au asimilat atat de multe clisee din cultura de larg consum incat se definesc in functie de ele;

Pentru ca le e rusine cu trecutul lor, in special cu originea (din snobism);

 

Si altele. Cel putin eu asta cred.

Editat de RisingPhoenix
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×