Sari la conținut
Forum Roportal
ocean

Fanatism- legatura sau departare de Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ei bine, cred ca fiecare am auzit, vazut sau cunoastem un fanatic. parerea mea este ca fanaticul reprezinta ruptura suprema de Dumnezeu. el crede dar nu stie in ce crede, nu intelege. pentru mine nu e valabila ipoteza"crede si nu cerceta", si pentru multi altii, chiar daca ei nu recunosc acest lucru. prin cercetare se poate deduce si intelegerea lucrurilor ce le spune Dumnezeu. o data un lucru spus de El nu e neaparat si inteles de catre oameni, astfel, prin necercetare predicam lucruri false. sunt foarte curios sa "aud" parerile celorlalti forumisti, si sper sa avem o discutie aprinsa.

 

parerea mea

Editat de ocean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"crede si nu cerceta" nu trebuie interpretata mot-a-mot, adica mergi ca boul fara sa cauti sa vezi dc e adevarat sau nu. Si chiar biblia poate fi interpretata in mai multe feluri, si un mormon iti poate aduce argumente cum ca el are dreptate, cu biblia ta in mana.

Eu din experienta zic ca mai bine nu ma pun cu un fanatic....am avut un prieten care a refuzat sa mai ma bage in seama pt ca ascult rock :) si daca mai aveam in playlist si o melodie mai putin "ortodoxa"..... :)

unde te poate duce si fanatismul...mi se pare absurd; l fanaticii sunt barbari

George Santayana spunea ca fanatismul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"crede si nu cerceta" nu trebuie interpretata mot-a-mot, adica mergi ca boul fara sa cauti sa vezi dc e adevarat sau nu. Si chiar biblia poate fi interpretata in mai multe feluri, si un mormon iti poate aduce argumente cum ca el are dreptate, cu biblia ta in mana.

Eu din experienta zic ca mai bine nu ma pun cu un fanatic....am avut un prieten care a refuzat sa mai ma bage in seama pt ca ascult rock :doh: si daca mai aveam in playlist si o melodie mai putin "ortodoxa"..... :)

unde te poate duce si fanatismul...mi se pare absurd; l fanaticii sunt barbari

George Santayana spunea ca fanatismul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei bine, cred ca fiecare am auzit, vazut sau cunoastem un fanatic. parerea mea este ca fanaticul reprezinta ruptura suprema de Dumnezeu. el crede dar nu stie in ce crede, nu intelege.

ba crede si stie foarte bine in ce crede, dar vrea cu tot dinadinsul ca toata lumea sa creada ca el, iar toti cei care se incapataneaza sa fie contra ii sunt dusmani.

fanaticul este cel care spune "daca nu esti cu mine atunci esti impotriva mea". este omul convins ca detine adevarul suprem. este omul care la demonstratii striga "moarte extremistilor".

fanaticul religios este o speta care crede orbeste si aplica religia excesiv in viata de zi cu zi.

 

pentru mine nu e valabila ipoteza"crede si nu cerceta"...

nu e ipoteza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e ipoteza.

ok, nu e ipoteza, e un cred, multumit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba crede si stie foarte bine in ce crede, dar vrea cu tot dinadinsul ca toata lumea sa creada ca el, iar toti cei care se incapataneaza sa fie contra ii sunt dusmani.

fanaticul este cel care spune "daca nu esti cu mine atunci esti impotriva mea". este omul convins ca detine adevarul suprem. este omul care la demonstratii striga "moarte extremistilor".

fanaticul religios este o speta care crede orbeste si aplica religia excesiv in viata de zi cu zi.

cred ca ai dreptate,da, fanaticul e convins ca detine adevarul suprem,care doreste moartea extremistilor,care crede orbeste si aplica ceea ce crede in mod excesiv in fieacre zi.Dar spunemi...daca ar avea ocazia sa vada ca e gresit,nu s-ar schimba?Stie in ce crede,dar nu vrea sa cerceteze.nu vrea sa inteleaga ca extremismul e fanatism.Sa iti dau un exemplu...

Musulmanii aia(nu toti) care fac acte teroriste si isi sacrifica viata in numele lui Allah...sunt fanatici,pentru ca au fost invatati sa fie asa de niste miscari extremiste.Faptul ca mor sute de oameni pentru ei nu e nimic,daca e in numele religiei.

Daca stii ce presupune credinta,daca stii ce anume iti cere Dzeu,si daca stii ce vrea Dzeu de la tine,nu esti fanatic.Daca cercetezi,nu esti fanatic.

Deci cred ca totusi fanatismul este ruptura de Dzeu.Pentru ca Dzeu vrea sa iti arate calea,dar daca nu o vezi...nu o cauti,devii rupt de realitate,si faci ce te pune capul.

Crezi ca fariseii din vremea Lui Isus,care Il judecau ca face minuni in ziua de sabat erau fanatici?Oare nu isi uitasera scopul?Oare nu puneau legea mai presus de dragoste sa conduca viata oamenilor?

Fanaticii sunt legalisti,dar nu practica legea dupa modelul Cristic ci dupa slova!

Cam asta cred eu ca e fanatism! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca stii ce presupune credinta,daca stii ce anume iti cere Dzeu,si daca stii ce vrea Dzeu de la tine,nu esti fanatic.Daca cercetezi,nu esti fanatic.

asta presupune ca pentru cel mai mic si banal sughit sa cauti explicatie in Legea Domnului ? sau sa aplici aceasta Lege in permanenta si toata viata ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta presupune ca pentru cel mai mic si banal sughit sa cauti explicatie in Legea Domnului ?

Pai tu cam ce crezi? :)

Ce treaba ar trebui sa aiba un banal sughit cu legea dnului,hai sa fim seriosi.se prea poate ca daca sughit la 4 fix sa ma iubeasca cineva :) ,dar nici pe departe ca legea Dnului ar vrea sa imi zica ceva!!!

 

sau sa aplici aceasta Lege in permanenta si toata viata ?

depinde la ce te referi...Daca presupui(nu tu personal) ca si un simplu sughit are treaba cu legea Dnului...atunci ...sa avem pardon! :stars:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tu cam ce crezi?

nu sunt in masura sa spun ceva, pentru ca nu fac parte dintre cei care mananca credinta pe paine.

 

depinde la ce te referi...Daca presupui(nu tu personal) ca si un simplu sughit are treaba cu legea Dnului...atunci ...sa avem pardon!

sunt oameni care aplica strict normele credintei in viata de zi cu zi. la acestia ma refeream. cu alte cuvinte nu mai poti nici sughita, ca gestul este imediat vazut prin prisma religiei si catalogat in consecinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×