Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Ce v-a invatat diaspora ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intrebare pusa atat celor care traiesc ori au trait in diaspora cat si celor care doar au calatorit in diaspora.

 

Deci e vorba de diaspora vazuta si traita in realitate, nu citita sau "cunoscuta" din mass media.

 

Expunerile pot fi in forma de critica, lauda, comparatie, lectii de viata, descoperiri (interne sau externe), perspective, etc.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a invatat ca intr-o tara civilizata e mai bine ca in Romania (deci nu o tara din lumea a treia, unde incepe sa intre si Romania de cativa ani).

 

Comunitatea romana din alte tari e foarte dezbinata, si se mananca intre ei romanii ca si in tara. Alte comunitati de imigranti sunt mai unite. Asa ca e bine intr-o tara bogata, si sa nu-ti fie dor de Romania, mai bine te uiti la un documentar cu spiritualitatea romaneasca si peisajele tarii daca ti-e dor. Si sa eviti romanii pe cat poti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa beau


tot ce am invatat 'afara' pot sa folosesc doar 'afara' pt ca 'inauntru' nu se poate aplica.

 

 

deci m-a invatat sa beau

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiectul.As putea scrie un roman.18 ani traiti in USA,4 In Germania,2 in Franta,2 in Italia si recent 4 in Mexico.

Greu de povestit in amanunt pt ca-s prea multe lucruri invatate si descoperite,traite efectiv incat daca ma uit inapoi(fara manie insa :) )mi se pare o mare salata cu de toate-n ea.

Cert este ca am dorit sa am experienta cat mai multor lucruri posibil,sa asimilez totul cat am putut si in consecinta am trait viata si clipa.Mai ales clipa!Am fost si sarac si plin de bani ,iar sarac iar cu bani garla,chestia e ca nu m-au interesat banii niciodata!Desigur ca mi-am dorit destule si in mare parte mi-am implinit tot ce-am dorit.Am cunoscut lume de diverse culori(si la propriu si la figurat)si nu am facut deosebire de statut social ori spiritual.Cu cat am cunoscut mai mult cu atat am invata si capatat o mai mare experienta de viata.Desigur ca poate multi dintre voi m-ar condamna si pune la zid ca am furat,am fost un betiv notoriu,am luat cam tot ce exista in materie de droguri,am facut sex in prostie si chiar si cu call girls,am fost casatorit de 3 ori,am cunoscut hoti si gangsteri drug dealers,am stat cu Hells Angels la party-uri ce deveneau orgii sexuale si de droguri si betii totale.Am vazut oameni langa mine cu pistoale la curea,dar ce NU am vazut!!!

 

Si totusi pe langa astea toate mi-am vazut si de arta si studii,de fapt daca vrei,m-as putea numi un fel de boem al sec XXI.

Am trait si alaturi de milionari,cunoscut staruri de film,lucrat cu ei si vazut si la ei destule!Fostul meu cumnat(a doua sotie) de ex era(inca este) multimilionar si avea ca vecin de casa pe Bruce Springsteen si ceva mai departe putin pe Bon Jovi.Nepoata-mea mergea la calarie cu sotia lui Bruce.Bon Jovi venea cand i se scula la cumnata-meu in vizite la o bauta si o marijuana.

Desigur ca am apucat sa-i vad si eu cand mergeam in vizite la diverse sarbatori anuale.

 

Dar daca as face o reala socoteala a vietii mele,as zice ca cea artistica m-a captivat mereu cel mai mult si daca stau sa ma gandesc bine,m-a salvat de la o viata altfel pierduta in iluziile ce mi le-am creat si cautat atatia ani.Azi dupa ce am trecut prin ciur si darmon,living on the fast lane,fast women and fast cars(da am avut si masini sport de viteza)m-am asezat in locul meu sa zic asa.Nu ca tara in timp si spatiu pt ca NU stiu cat voi sta si in Mexic!Mie cand mi se scoala sa plec,am plecat peste noapte!

Ma simt ca un gypsy,un nomad fara capatai dar nu ma deranjeaza deloc.

Desigur ca azi nu mai beau,nu mai fumez,nu mai consum droguri.Dar Nu regret absolut NIMIC din trecutul meu.Ma gandesc ca ce m-ar putea caracteriza f bine e ca nu imi fac griji.Vad paharu mereu pe jumate plin :) Serios!

Poate asta m-a ajutat sa trec peste multe care pt altii ar fi fost dezastru total.

 

Am luat viata asa cum mi-a venit in cale si n-am strambat din nas.Mi-am zis ca asa a fost menit sa fie si n-are sens sa ma plang sau sa ma consum aiurea ca nu ma ajuta cu nimic.M-am gandit cum sa fac sa trec pragul respectiv daca era ceva greu,si am facut ce am putut cu mijloacele de moment.daca real VREI ceva gasesti o solutie mereu.

NU am baut ca sa-mi inec amarul de ex :) Am baut pt ca mi-a placut bautura :) La fel si drogurile si sexul.Am zambit in orice situatii :) Unii m-au crezut nebun :) O perioada mi se spunea "the crazy romanian"!Haha.NU nu am ascuns originea mea niciodata.Altii fac asta de cum pun piciorul in tara straina.E o tampenie!NU poti ascunde ceea ce esti.Si CE DACA te-ai nascut in RO???Personal am gasit prieteni ori necunoscuti care erau fascinati si ma puneau sa le spun despre RO cum e tara ,oamenii etc etc.Pt ca ei NU STIU nimic!

Odata am stat de vorba cu Leonard Bernstein si era asa de fericit ca vorbea cu un roman ca nu pot sa descriu!!! Lauda pe Enescu si Brancusi si Eminescu.Un om fantastic!RIP...Dar cate celebritati nu m-au intrebat si vrut sa stie.Am facut mereu tot posibilul sa laud RO nu s-o critic.Orice tara isi are relele ei pe langa cele bune.Practic m-am straduit mereu sa fiu cat mai obiectiv posibil.

 

In fine,multe ar fi de spus dar orele e inaintate si uite ca v-am luat prea mult din timp.Asa ca sper sa gasesc iertare din partea voastra.2 lucruri mereu mi-au calauzit drumul si fara sa par a fi de cliseu sunt:

-ALL YOU NEED IS LOVE.Nu doar sa primesti dar sa si daruiesti.Cat poti,dar fi sincer.Si nu iti fie rusine sa recunosti cand gresesti(nimeni ne e perfect!Si vorba lui Dali"Have no fear of perfection-you'll never reach it!")si nu te sfii sa-ti ceri iertare,Lasa egoul deoparte si orgoliul.De ce e atat de greu sa spui"Iarta-ma te rog,am gresit".

-DON'T WORRY BE HAPPY"

 

 

Stay happy and wonderful! :) <3

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scrie un roman, why not?

 

ce viata palpitanta ai avut!

 

....deci esti tigan :D


ura, ura :party:

 

acum suntem 3 tigani pe ropo, tu, eu si Luc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-a invatat ca oamenii sunt la fel peste tot, de orice coloratura dpdv intelectual, emotional, spiritual, cultural etc. De la oameni extraordinari la unii de cea mai joasa speta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-a invatat sa am mai multi bani (ceea ce imi si doresc in viata)... nimic mai mult. Stiu si am stiut dintotdeauna sa ma educ de unul singur, indiferent de imprejurari.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-a invatat sa am mai multi bani (ceea ce imi si doresc in viata)... nimic mai mult. Stiu si am stiut dintotdeauna sa ma educ de unul singur, indiferent de imprejurari.

 

Imi inchipui un scenariu: unul gaseste lampa aia care se freaca si primeste 3 dorinte. Pe toate trei le foloseste sa-si doreasca bani. Se culca si se trezeste a doua zi cu contul plin de banet, cat nu poate cheltui in 10 vieti. Dupa vreo saptamana afla ca are o boala fatala si dupa cateva luni de chinuri prin spitale cheltuind din banetul ala pe cei mai buni doctori din lume, da coltul. Neavand pe nimeni in viata, nici macar un caine, banii intra in bugetul statului, din care-si taie politicienii bonusuri si sporuri.

Shit nigga' should have wished for health too. rotflmao.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×