Sari la conținut
Forum Roportal
iskender

Hristos a inviat !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ieri (Sambata Mare) Lumina Sfanta s-a coborat din ceruri aprinzand facliile ortodocsilor in biserica Sfantului Mormant de la Ierusalim.An de an repetabila minune binecuvinteaza si intareste pe poporul drept-credicios mustrand si rusinand pe eretici.

Pentru cei ce nu cunosc evenimentul, in linii mari se intampla dupa cum urmeaza : In Vinerea Mare sf.Mormant e sigilat si pazit de politisti necrestini(evrei) ca nu cumva sa existe vre`un dubiu, a doua zi in Sambata Mare incepe o frumoasa procesiune care culmineaza cu aprinderea in chip minunat a bucatilor de vata presarate pe mormantul Domnului in ziua precedenta, pecetile sunt rupte in prezenta autoritatilor, patriarhul Ierusalimului, dupa ce a fost perchizitionat de politisti, intra in Sf.Mormant impreuna cu un musulman, in timp ce se roaga, Lumina coboara din cer sub forma unor "blitzuri" si aprinde bucatile de vata de pe mormant.Patriarhul aduna cu mainile goale vata arzanda si o asaza in candele, apoi iese cu focul miraculos care aprinde lumanarile credinciosilor, timp de cateva minute flacara arde cu o culoare albastruie si nu "frige", apoi capata proprietatile unui foc obisnuit.

Anul acesta lumina a coborat in jurul orei 14.Pentru detalii vizitati acest link.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau a spun ceva de rau, dar e interesant ca tocmai de Pastele ortodox se intampla asa ceva. este intr-adevar o minune, precum spui si tu, ce mustreaza si rusineaza pe eretici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si ereticii recunosc aceasta minune, reprezentantii catolicilor, armenilor si ai altor culte iau din Lumina Sfanta dupa ce saruta intai mana patriarhului Ierusalimului.

La fel de Boboteaza(dar pe stil vechi), Iordanul isi schimba cursul timp de cateva minute in timpul slujbei ortodoxe a rusilor de acolo, asa cum se spune ca a facut la Botezul Domnului."Cu adevarat mare este taina crestinatatii", cum frumos suna o cantare bisericeasca.

 

Pentru detalii legate de minunea de la raul Iordan din ziua Bobotezei vezi aici : http://www.ortodoxmedia.com/stire.php?n_id=28

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:stars:..si voi chiar credeti..in "sfanta lumina???

tu chiar vrei sa spui ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fenomenul Sfintei Lumini e recunoscut in lumea intreaga, exista mii de martori, exista filmari video, se petrece in fiecare an, e de netagaduit.Ca fapt divers as mentiona faptul ca Sfanta Lumina abia daca e pomenita in mass media tocmai pentru a nu "supara" sau speria pe cei ce propovaduiesc egalitatea tuturor religiilor.Nu e un secret pentru nimeni ca traim intr-o lume secularizata, o lume ce tinde tot mai mult sa semene cu un turn babel, o lume care respinge chemarea lui Dumnezeu.Sa nu uitam ca Dumnezeu S-a facut om si a trait printre oameni iar oamenii L-au omorat!Lumina a venit la noi iar noi am iubit intunericul, chiar si acum se gasesc unii care in fata Sfintei Lumini de la Ierusalim sa spuna fraze de genul

..si voi chiar credeti..in "sfanta lumina???

as putea sa continui, dar ma abtin, e Pastele, Hristos a inviat, sa ne invieze si pe noi intru imparartia Lui, amin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poi,doar asta am vrut sa spun,voi chiar credeti!!!ca e "lumina sfanta"..care coboara de la Dumnezeu,si ca flacarile nu frig la inceput,si...asa mai departe??dar apoi primeste proprietatile unui foc obisnuit?si ca "An de an repetabila minune binecuvinteaza si intareste pe poporul drept-credicios mustrand si rusinand pe eretici."

poi..continua,chiar te rog

Editat de Andradada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Andrada, daca ar exista cea mai mica urma de indoiala asupra minunii, fii sigura ca toti ereticii ar urla si ar trambita impotriva Bisericii, la minune asista si martori ai altor confesiuni(inclusiv musulmani), tocmai pentru a verifica autenticitatea, inclusiv autoritatile statului evreu participa verificand biserica si perchizitionand corporal pe patriarhul Ierusalimului, pentru mai multe detalii depsre Lumina Sfanta citeste aici http://sfaturiortodoxe.ro/filme-video/sfanta-lumina.php

Se zice ca fericiti cei ce n-au vazut si cred, dar oare ce se va zice despre cei ce au vazut si nu cred?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Andrada, daca ar exista cea mai mica urma de indoiala asupra minunii, fii sigura ca toti ereticii ar urla si ar trambita impotriva Bisericii, la minune asista si martori ai altor confesiuni(inclusiv musulmani), tocmai pentru a verifica autenticitatea, inclusiv autoritatile statului evreu participa verificand biserica si perchizitionand corporal pe patriarhul Ierusalimului, pentru mai multe detalii depsre Lumina Sfanta citeste aici http://sfaturiortodoxe.ro/filme-video/sfanta-lumina.php

Se zice ca fericiti cei ce n-au vazut si cred, dar oare ce se va zice despre cei ce au vazut si nu cred?

 

Exista destula indoiala... fi fara grija. iar daca folosesti o trimitere, incearca sa folosesti ceva mai putin partinitor... de ex:

http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Fire

 

Eu nu simt nevoia sa cred in Lumina asta Sfanta... nu am nevoie de ea pentru a-mi justifica credinta... la fel cum nu am nevoie nici de miracolele euharistice sau de cine stie ce vindecari miraculoase... nu... imi ajunge invatatura lui Cristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu degeaba unii crestini vad miracole divine la fiecare pas... Sint sigur ca focul ala are o explicatie stiintifica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×