Sari la conținut
Forum Roportal
Etolog

Etologia socială şi instinctele umane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vă salut. Vă propun să luaţi cunoştinţă de o pagină ştiinţifică nouă, de etologie socială. Articole şi texte despre comportamentul uman guvernat de instincte şi emoţii.

Instinct şi Raţiune.
www.dorianfurtuna.com

Ca etolog, în mod special mă interesează originea agresivităţii sociale şi fenomenul identitar.

Ne caracterizează agresivitatea, xenofobia, duşmănia, îndoctrinarea în gândire. Acestea sunt reminiscenţe ale psihologiei noastre evolutive şi dacă nu le vom cunoaşte bine, ororile trecutului se vor repeta neîncetat. Articolele de la rubrica Identitate reflectă viziunea mea asupra fenomenelor demografice şi identitare care se produc în lume la începutul acestui secol. Eu anticipez recrudescenţa ultranaţionalismelor, a xenofobiei şi a animozităţii rasiale în numeroase ţări şi regiuni de pe glob, din cauza incapacităţii de adaptare a diverselor grupuri identitare la o convieţuire paşnică comună.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În curând, anul acesta, voi publica o carte despre agresivitatea umană. 400 pagini. Acolo analizez fenomenul in detalii. Ulterior, voi publica fragmente pe site-ul afişat în prima postare.

 

Dacă foarte şi foarte pe scurt, pentru sublimare, sunt recomandabile competiţiile sportive non-violente, creaţia, sexul, hobby-urile care consumă timp şi energie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne caracterizează agresivitatea, xenofobia, duşmănia, îndoctrinarea în gândire. Acestea sunt reminiscenţe ale psihologiei noastre evolutive şi dacă nu le vom cunoaşte bine, ororile trecutului se vor repeta neîncetat.

 

Eu anticipez recrudescenţa ultranaţionalismelor, a xenofobiei şi a animozităţii rasiale în numeroase ţări şi regiuni de pe glob, din cauza incapacităţii de adaptare a diverselor grupuri identitare la o convieţuire paşnică comună.

Inteleg ca tu doresti ca tot ceea ce se intampla in acest moment, trebuie sa se intample in mod pasnic, fara animozitati rasiale.

Adica tu vrei sa impiedici un proces natural, in care un grup agresat de alt grup incearca sa se apere. De ce ai face asta? Crezi ca pe termen lung este cea mai buna alegere? Daca un grup se dovedeste superior la capitolul reproducere, poate celalalt grup se dovedeste superior in alte domenii. Daca vorbim de evolutie, ea trebuie sa se intample in mod natural, orice interventie ar fi un fapt nedorit, si poate fi o greseala fatala, cu urmari ireversibile.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Convietuire pasnica? Adica in loc de agresivitate fatisa sa folosim tehnici mai... feminine, cum ar fi manipularea, ipocrizia, memoria selectiva si alte forme de violenta sau agresivitate indirecta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când agresivitatea socială şi violenţa vine la tine în regiunhe, nu-ţi mai arde de teoretizări la scară istorică. Te gândeşti cum e posibil aşa ceva, de ce se întâmplă, cum pot evita escaladarea conflictelor.

 

Etologia socială ne ajută să punem diagnoza corectă, să înţelegem stimulii care generează animozitatea şi, poate, ne învaţă să îi controlăm.

 

Dar obiectivul meu principal nu este atât să vin cu soluţii în plan social, ci să dezvălui natura umană instinctuală.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar fi ca fiecare popor sa stea pe teritoriul sau, si sa se limiteze contactele dintre popoare la vizite, schimburi de experienta si comert?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere al instinctului tribal, asta ar fi o variantă ideală, dar e o utopie în plan istoric si social.

În tezele mele, unele dintre care pot fi găsite în articolele de pe EDIT eu tocmai asta explic - mixajul de rase şi etnii duce, aproape inevitabil, la conflicte identitare, discriminare şi războaie.

 

Statele monoetnice sunt si cele mai stabile în plan intern, nu sufera din cauza clivajelor. Dar marile imperii nu au ţinut cont de aceste reguli, iar după destrămarea imperiilor au rămas popoare care conlocuiesc mixt pe aceleasi teritorii. De aceea, conflictele identitare vor fi foarte răspândite în acest secol.

Editat de Blues
Scos link.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când agresivitatea socială şi violenţa vine la tine în regiunhe, nu-ţi mai arde de teoretizări la scară istorică. Te gândeşti cum e posibil aşa ceva, de ce se întâmplă, cum pot evita escaladarea conflictelor.

 

Etologia socială ne ajută să punem diagnoza corectă, să înţelegem stimulii care generează animozitatea şi, poate, ne învaţă să îi controlăm.

 

Dar obiectivul meu principal nu este atât să vin cu soluţii în plan social, ci să dezvălui natura umană instinctuală.

 

Nu poti evita, poti eradica. Cel putin asta este versiunea masculina a reactiei. Versiunea feminina este supunerea aparenta, pana la convingerea dusmanului ca nu are de ce sa se mai teama de tine, iar apoi anihilarea, daca nu este posibila supunerea acelui dusman printr-un sistem de satisfacere conditionata a unor nevoi.

Oamenii nu vor sa gandeasca, vor sa simta.

Este interesant ca filosofie pentru mine ce vrei tu, dar strict ca filosofie. Aplicabilitatea practica este in realitate nula, pana si cel mai hipster va recurge in final tot la raspunsurile clasice, biologice si specifice fiecarui sex la agresiune.

Cunoastem natura umana instinctuala. Sau asa imi place mie sa cred. Oamenii, ca si restul animalelor, vor sa manance, sa bea, sa doarma si sa se inmulteasca. Iar ca specific, barbatii incearca sa isi atinga scopurile astea prin forta sau ingeniozitate, iar femeile prin manipulare emotionala si utilizarea violentei sau ingeniozitatii celor manipulati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Convietuire pasnica? Adica in loc de agresivitate fatisa sa folosim tehnici mai... feminine, cum ar fi manipularea, ipocrizia, memoria selectiva si alte forme de violenta sau agresivitate indirecta?

 

moara stricata :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×