Sari la conținut
Forum Roportal
Miki01

Loc de munca in Sua

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara am primit o oferta de munca ca sofer in Washinton DC.Am gasit acest loc de munca pe internet.Persoana mi-a zis ca are nevoie de o copie de pe pasaport ca sa poata sa ceara viza de la ambasada de acolo.Mi-a dat numele si adresa de unde locuieste.Acum asa dori sa va intreb daca stie cineva cum se poate verifica daca acest loc de munca e real sau nu.Mi-au oferit 5000 de dolari pe luna.M-i se pare cam ciudat.Nu am fost in America pana acum si nu as vrea sa risc fara sa verific daca e ok sau nu.Poate cineva sa ma ajute in acest sens? Adica ce ar trebui sa fac ca nu vreau sa ma arunc cu capul inainte.Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sofer pe camion ?

Inafara de copie dupa pasaport ce ti s-a mai cerut ?

 

Mie mi se pare ciudat faptul ca cineva ar aduce un sofer din strainatate pe cand ar putea gasi usor soferi acolo, fara efortul de a importa un muncitor de peste hotare.

Daca ti s-au cerut cumva bani, sub orice justificare si explicatie, nu vad bine "oferta" aia de job. In plus de asta un nume si o adresa poate da oricine. Tu nu ai de unde sa stii ca sunt reale sau ca apartin persoanei cu care ai comunicat. In locul tau nu as furniza nici o copie dupa vreun document de al tau. Exista atatea moduri de frauda in ziua de azi, ca te doare mintea nu alta.

Si inca ceva. Nu-ti fa griji ca ajungi in America sub riscul ca jobul ala nu exista. Daca nu exista fi tu sigur ca nu-ti va obtine nimeni nici o visa de la ambasada. Logic. doh.gif

Te vei alege poate cu o identitate compromisa si in gaura de ceva bani daca ti se cer si tu dai. Voiaj spre America in nici un caz.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu i-ai intrebat de ce vor ei sa aduca un sofer tocmai din Europa ? S-au terminat mexicanii prin US sau ce ? laugh.png

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cere-le mai multe informatii, ce faci concret, când, unde, cum, cine-s ei, etc,

poti sa-i întrebi chiar la telefon toate astea, inclisiv ce-a zis Naeema mai sus, de ce vor neaparat un sofer din RO,

cu ocazia asta afli si de ce le trebuie copia de la pasaport.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai a zic ca le trebuie copia ca sa-i obtina viza de la ambasada din US. Eu credeam ca vizele de lucru sau de orice fel pentru US se obtin la ambasada americana din tara de unde pleaca muncitorul sau turistul, in cazul asta de la ambasada lor din Bucuresti. Sau ma insel ?

 

Eu mai am niste dedumeriri cu privire la oferta asta. Aia care au pus anuntul pe internet sunt romani sau americani ? L-au pus pe un site romanesc ?

La 5000 $ pe luna pentru sofer particular, inseamna ca respectivii au bani nu gluma ori sunt dealeri de droguri. :rot:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in Italia si tot caut de munca ca soferita si am gasit acest anunt pe unul din siturile de aici.Am trimis cv meu si mailul si asa m-au contactat.Mi-au dat adresa si numele si mi-au zis ca au hotarat sa angajeze un sofer deoarece au avut accidente in unul dintre acestea si-au pierdut un copil.Trebuie sa duc copii la scoala apoi pe ei la locul de munca.Imi asigura cazare pana voi gasi in alta parte si salariu de 5000 de dolari.Eu vb cu ea in limba italiana.I-am zis ca vreau sa vb pe skype inainte sa trimit ceva.Cred ca sunt italieni.Pana acum nu am vb pe skype cu ea.Astept sa vad ce va zice


Asa stiam si eu ca viza se obtine de la ambasada din Romania dar poate s-a mai schimbat ceva intre timp.Cum am zis nu am fost in Sua si nu stiu ce formalitati trebuie indeplinite sau cum poti gasi de munca in State.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok dar tot nu inteleg de ce cauta aia sofer in afara Statelor Unite ? Si de daca ar fi italieni ? Hai sa zicem ca ar vrea un angajat tot italian de al lor, e plin de italieni in America si de soferi la fel, soferi care vorbesc engleza, care traiesc acolo, care au cetatenie, experienta locala la condus, carnet de sofer de D.C. etc. E deajuns sa puna un anunt acolo si se vor gasi zeci si zeci de soferi profesionisti care cauta de munca, iar familia respectiva nu ar face absolut nici un efort decat interviul la fata locului cu candidatii care aplica.

 

Deci au hotarat sa angajeze sofer. Bun. Intreb din nou...e criza de soferi in Washington D.C. ? Intreaba-i de ce nu angajeaza de acolo.

Mie mi se pare cusuta cu ata alba toata chestia. Miroase a bullshit pentru ca daca e sa crapi intr-un accident de masina, crapi indiferent de ce, ca esti tu la volan sau ai sofer. Ok, sa zicem ca nu mai vor sa conduca ei insisi sau nu au voie. Sunt si astea posibilitati dar care tot nu explica de ce cauta sofer in strainatate. Pentru banii pe care chipurile ii ofera, ai idee cati s-ar muta in D.C si din alte state ale Americii ? Oho. Deci nu ar fi problema ca nu gasesc ei candidati acolo. Tu nu ti-ai pus intrebarea asta ?

 

Lor trebuie sa li se aprobe petitie pentru a aduce un angajat din strainate si numai dupa aceea se pune problema vizei care nu e garantata.

http://travel.state.gov/content/visas/english/employment/temporary.html

Plus ca tie precis iti trebuie si caziere atat din Romania cat si din Italia. Crezi ca e asa usor sa ajungi in USA chiar si cu contract de munca ? Ma indoiesc ca cineva care vrea sa importe forta de munca nu trebuie sa demonstreze ca acea forta de munca nu poate fi gasita pe plan local. Iar soferia nu e tocmai profesie de specialitate. doh.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva sa ma ajute in acest sens?

 

E teapa. Sunt prea multe chestii care nu se leaga.

In Anglia sunt soferi pe toate drumurile. Ca sa te angajeze cineva ceva iti cere un purcoi de acte, plus sa vorbesti bine limba. Plus permis de Anglia (sa iti schimbi permisul national). Este cel putin improbabil ca in SUA sa nu fie soferi pe toate drumurile, mai ales imigranti care-si cauta de lucru.

5000 de dolari pe luna e mult (3600 euro/3000 lire). Ceva e in neregula.

Sa zicem ca e pe bune... Poti sa incerci, adica sa le trimiti copia aia, dar sa ai masuri de siguranta (adica bani ori sa vii inapoi in Italia, ori sa poti trai in SUA pana iti gasesti ceva de munca) in caz ca e teapa.

In mod normal nimeni nu vrea sa angajeze nicaieri unde sunt copii pe cineva fara sa ii ceara si cazierul. Iar ca sa fii angajat soferul personal al unei familii... pai, ori te stiu ei de mult si au incredere in tine, ori iti cer acte mai rau ca fosta Securitate, sa se convinga ca nu esti vreun criminal pedofil violator talhar.

Avand in vedere ca esti femeie, mai bine nu te risti. E prea neverosimil, si mi-e sa n-ajungi sechestrata in vreun bordel ceva p-acolo. Combinatii dubioase cu trecut granita ilegal pana acolo si gasit de munca de ala care ma trece si cazat acolo mi s-au propus si mie. Ca fost jandarm, chestiile astea imi miros de la o posta a trafic de sclavi. Asa ca in niciun caz !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×