Sari la conținut
Forum Roportal
DraceaDan

Filosofia in scoala primara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inteles ca elevii din ciclul primar au in orar curs de filosofie. Ce parere aveti?

 

Copii par sa fie capabili de reflectie filosofica si chiar le starneste interesul conform diverselor studii:

Editat de Davi_
Link extern

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unde ai citit tu de filosofie la clasele primare ?


 

Jordan (5 ani): Copilul mergea în fiecare noapte la culcare pe la ora 20; micuțul se întreba: „Dacă eu mă culc la 20 și mă trezesc la 07, cum știu că limba mică a ceasului din camera mea nu a trecut peste fiecare cifră de mai multe ori? Ar trebui să stau treaz toată noaptea și să observ acest lucru?”

e tare ăsta mic daca s-a gândit la aşa ceva

 

==========================================

raspunsul l-a dat Basescu cand a spus ca scoala nu trebuie sa pregateasca filosofi ci oameni pregatiti pt muncă. asta e mentalitatea in ro

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, s-a zis la stiri acum cateva zile ca din simularea aia efectuata in randul elevilor in Romania, a iesit ca mai mult de jumate nu vor fi in stare sa ia macar media de 5 la matematica si romana.

Voi vorbiti aici de lucruri sfinte precum filosofia si priza ei la elevi. Sa-si traga omul palme nu alta, cand ajung atat de multi la bac (daca ajung) si habar nu au pe ce lume traiesc. Auzi...reflectie filosofica in clasele primare. msn-slapping.gif Intradevar mult va ajuta filosofia cand va fi nevoie sa gaseasca analfabetimea locuri de munca. Serios vorbesc. O sa-i ajute la facut greva foamei involuntar in timp ce recita citate de Gandhi. Ceva de genul...

 

Nobody can hurt me without my permission

Mahatma Gandhi

rotflmao.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre " Filozofie pentru copii" - materie optionala care este introdusa in programa pentru dezvotarea capacitatii copiilor de a sustine si dezbate un subiect/ punct de vedere si de a respecta in acelasi timp punctele de vedere si ale celorlati.

 

http://programe.ise.ro/Portals/1/Curriculum/Progr_Aug/Filosofie%20pentru%20copii-p-1-2.pdf

 

Daca ar fi dupa mine si unii adulti ar trebui sa urmeze ore din astea !!!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre " Filozofie pentru copii" - materie optionala care este introdusa in programa pentru dezvotarea capacitatii copiilor de a sustine si dezbate un subiect/ punct de vedere si de a respecta in acelasi timp punctele de vedere si ale celorlati.

 

Daca ar fi dupa mine si unii adulti ar trebui sa urmeze ore din astea !!!

Foarte bine punctat, in plus poate fi dezvoltata capacitatea copilului de a intelege esenta problemelor (fie ele si probleme banale de viata), nu doar forma.

Editat de povestea vorbei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca elevii din ciclul primar au in orar curs de filosofie. Ce parere aveti?

 

 

Pe mine nu mai ma mira nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce sa filozofeze aia mici, daca ei n-au practic niciun concept format despre lumea din jur ? Despre v-ati-ascunselea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce sa filozofeze aia mici, daca ei n-au practic niciun concept format despre lumea din jur ? Despre v-ati-ascunselea ?

toti copiii au f. bine formate conceptele de bine-rau si recompensa-pedeapsa. toti stiu daca fac bine primesc o bomboana, daca fac rau primesc o pedeapsa.

se pot forma f. usor si conceptele de placere - durere, bucurie-suferinta, empatie, admiratie, antipatie, egoism, altruism dar si de moralitate si etica. aici(la etica) e ceva mai mult de explicat dar cu un prof. bun vor intelege

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toti copiii au f. bine formate conceptele de bine-rau si recompensa-pedeapsa. toti stiu daca fac bine primesc o bomboana, daca fac rau primesc o pedeapsa.

se pot forma f. usor si conceptele de placere - durere, bucurie-suferinta, empatie, admiratie, antipatie, egoism, altruism dar si de moralitate si etica. aici(la etica) e ceva mai mult de explicat dar cu un prof. bun vor intelege

 

hmm, nu cred ca vorbesti despre concepte in sensul de notiuni filosofico-abstracte, ci de o relativa modelare a reactiilor copiilor la anumiti stimuli care le starnesc toate aceste emotii la care faci tu referire. Este o forma de educatie timpurie, dar nu m-as pronunta in privinta conceptelor.

 

Cred ca filosofia este o materie grea pentru un copil de scoala primara care invata primele notiuni abstracte de scriere si aritmetica. Doar daca este imbracata intr-o forma atragatoare poare sa fie cat de cat utila. Pana si in clasele de liceu eu n-am gasit multa aplicabilitate in materiile filosofie, etica, educatie civica sau logica.

Este vorba despre " Filozofie pentru copii" - materie optionala care este introdusa in programa pentru dezvotarea capacitatii copiilor de a sustine si dezbate un subiect/ punct de vedere si de a respecta in acelasi timp punctele de vedere si ale celorlati.

 

http://programe.ise.ro/Portals/1/Curriculum/Progr_Aug/Filosofie%20pentru%20copii-p-1-2.pdf

 

Daca ar fi dupa mine si unii adulti ar trebui sa urmeze ore din astea !!!

 

daca asta s-a dorit si de la materia de Fiosofie de liceu, eu nici pana in ziua de azi nu m-as hazarda sa afirm. Dar poate ca vremurile aduc imbunatatiri in domeniul aplicabilitatii materiilor si pedagogiei in special.

Am inteles ca elevii din ciclul primar au in orar curs de filosofie. Ce parere aveti?

 

Copii par sa fie capabili de reflectie filosofica si chiar le starneste interesul conform diverselor studii:

 

mda, si au trait fericiti pana la adanci batraneti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca filosofia este o materie grea pentru un copil de scoala primara care invata primele notiuni abstracte de scriere si aritmetica.

filosofia e mult mai simpla decat aritmetica.

 

si, in cazul tau, vorbeste un om care s-a intalnit relativ tarziu cu filosofia. mai intai ai fost educata spre a memora informatii si a le reproduce. adica doar sa faci ce ti se cere, nu sa gandesti. in fond, de asta are nevoie sistemul, de oameni care sa execute. d-asta(in primul rand) nu se preda filosofia prin spatiul ex-comunist.

daca tu ai avut dificultati in a intelege, nu inseamna ca si un copil va avea. tu ai avut probleme pentru ca, asa cum observ in general din ce scrii pe forum, ai fost educata catre o gandire concreta, practica, pragmatica sau cum spun englezii "inside the box"(este gandirea utilitaristă - tot ce facem in viată trebuie sa dea un rezultat bun, satisfacator, trebuie sa obtinem ceva concret, daca nu obtinem inseamna ca demersul nostru n-a fost bun). filosofia iti formeaza o gandire "outside the box". cred ca daca s-ar incepe devreme ar fi f. bine.

 

daca incerci sa inveti filosofie (sau macar sa discuti) cu oameni(adulti) care n-au nici un background in acest domeniu iti vor spune: "de filosofie avem noi nevoie ? tre' sa muncim, d-asta am ajuns asa ca suntem o ţară de trântori". am auzit asta de multe ori. dupa o anumita varsta, nu se mai poate. creierul isi pierde din flexibilitate de la 30 de ani incolo. daca ti s-a bagat in cap ca munca e baza, nu mai poti sa scapi din asta.

 

o problema pe care o observ la multi adulti e ca ei nu-si dau seama cand deranjeaza pe ceilalti prin actiunile lor, prin cuvintele pe care le spun sau chiar si prin gesturile nonverbale. nu sunt empatici. cred ca la filosofie s-ar putea rezolva sau ameliora problema asta. sa intelegi sa-ti dai seama cand produci suferinta(sau neplacere) celorlalti.

 

LE. mi-a venit o alta idee intre timp: copiilor li se preda religia inca din clasa I. acolo sunt concepte abstracte f. asemanatoare cu cele din filosofie. nu au nici cea mai mica problema in a le intelege. o diferenţă e ca acolo e indoctrinare, nu sunt discutii libere, ei nu sunt incurajati sa gandeasca, ci doar sa accepte si sa se supună

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×