Sari la conținut
Forum Roportal
Seherezada

Lap dance, Belly dance sau Pole dance

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:flowers: ... mai exact, belly dance-ul!

 

"Belly dance" e un dans cu o istorie milenara care isi are radacinile in Egipt.

 

Astazi, exista mai multe tipuri de belly dance, adesea modernizat, in functie de zona de provenienta (Egipt, Iran, Turcia etc.)

 

Trupa Fire of Anatolia prezenta in Romania de doua ori a sustinut spectacole de belly dance turcesc, demonstrand forta si maretia acestui dans, dar si maiestria dansatorilor.

 

O traditie in ceea ce priveste practica belly dance-ului la noi in tara nu exista, insa avem cateva nume deja cunoscute: Jasmine (o cunoasteti din aparitiile TV si, recent, de la Center Stage), respectiv trupa Celestial Belly Dancers (trupa este formata din 20 de dansatoare si in prezent, sustine pe scena Teatrului de Revista Constantin Tanase din Bucuresti spectacolul: "O poveste din cele 1001 de nopti" - un spectacol unic, ce imbina teatrul si dansul, filosofia si ritmurile orientale, costumele si accesoriile specifice).

 

Dansul oriental nu inseamna doar "dans din buric" - asa cum este catalogat de necunoscatori - ci cuprinde mult mai mult, "buricul" fiind numai una din partile corpului cu care se danseaza. Astfel, exista si "dansul sanilor", "dansul bratelor", precum si dansurile cu voaluri, cu sabii, cu foc sau candelabre.

 

Seherezada :tease:

 

Mai multe detalii despre belly dance si Celestial Belly Dancers puteti gasi si la: bellydancers.ro 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Whee!! Si dansezi si tu? Mi se pare ca in Romania nu prea avem asemenea dansatori.. si cand fac cate un show, intrarea e de-a dreptul prohibitiva.. Oricum, fiind baiat prefer sa stau pe tusa si sa admir!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-31682-1145480280_thumb.jpgdap, dansez si eu! 8)

 

o sa vii sa ma vezi? :cry:

 

chiar marti pe 25 avem show... la C. Tanase, de la 19:30.... iar pretul nu e prohibitiv (25 sau 35 RON)... eu zic ca e ok..... mai ales ca o sa fie suuuuuper! :cheer:

 

post-31682-1145480240_thumb.jpg post-31682-1145480274_thumb.jpg post-31682-1145480262_thumb.jpg post-31682-1145480254_thumb.jpg

 

 

intra pe sit pentru mai multe detalii!

 

:nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hyyyyyyyyyyy..............ma bucur sa aud k iti place sa dansezi,si asta pt k eu sunt dansatoare.....iar pt mine asta este mai mult decat un hobby,,,,,,este viatza mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe site.Mi-a placut.Intr-adevar muzica de fundat e putin cam stresanta.

La ce varsta te-ai apucat de dansul acesta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
post-31682-1145480280_thumb.jpgdap, dansez si eu! :yes:

 

o sa vii sa ma vezi? :friends:

 

chiar marti pe 25 avem show... la C. Tanase, de la 19:30.... iar pretul nu e prohibitiv (25 sau 35 RON)... eu zic ca e ok..... mai ales ca o sa fie suuuuuper! :cry:

 

post-31682-1145480240_thumb.jpg post-31682-1145480274_thumb.jpg post-31682-1145480262_thumb.jpg post-31682-1145480254_thumb.jpg

intra pe sit pentru mai multe detalii!

 

:jester:

buna. de curand a inceput sa ma intereseze acest dans. mi-ar place sa fac rost de muzica respectiva.

 

 

 

ma poti ajuta?

 

 

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[Ce parere aveti fetelor despre plecatul in strainatate si de a dansa ? am foarte multe cunostinte care au plecat prin diferite firme in strainatate ca dansatoare,au preferat asta decat sa stea si sa lucreze aici pt un salariu de nimic..ma bate si pe mine gandul...voi ati fost plecate...imi poate spune cineva cum este si prin ce firma pot pleca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×