Sari la conținut
Forum Roportal
drakool

De ce nu comunica generatiile intre ele?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

..t de ajuns sa intreb!

M-am intrebat la un moment dat CAT stiu de fapt despre membrii familiei mele si mi-am dat seama ca nu stiam mai nimic concret. Ce flori ii plac mamei? Ce culori? Cum s-au cunoscut parintii mei?(the extended version) Cand a avut fratele meu, acum in varsta de 38 de ani, prima experienta sexuala? Ce probleme de cuplu au avut parintii mei? - asta ca sa dau numai cateva exemple...

M-am temut la inceput ca abordarea unor subiecte tabu va fi daunatoare sau ca voi fi considerat stupid... Nu a fost asa!!!

Am aflat lucruri care mi-au fost de folos apoi, pentru ca pur si simplu am invatat din experientele lor faste si nefaste si deasemenea ne-am apropiat parca mai mult... Acum tatal meu care nu e un om al cuvintelor incheie orice convorbire telefonica cu : Va iubim! Aveti grija de voi! Stiam ca parintii mei ma iubesc, de fapt o simteam , acum insa ambii o verbalizeaza! Fascinant!

Generatiile trebuie sa comunice intre ele, mai ales in familie, asta ca sa nu fie nevoie sa ne lovim cu capul de aceleasi grinzi, ci sa stim exact cand e bine sa evitam una.

Astept cu interes feedback-ul vostru!

Editat de drakool

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca lucrezi in vanzari..asa e? :spiteful:

Intotdeauna vom avea de castigat daca ne expunem clar si la obiect parerile. Comunicarea intotdeauna va uni oamenii, indiferent daca ne sunt prieteni, familie...

Experientele celorlalti sunt un bun prilej pt ca noi sa nu repetam greselile lor.

De exemplu o chestie funy: fratele meu este cel care m-a sprijinit moral sa-mi incep viata sexuala :doh: si tot el imi zicea cum sa vrajesc baietii, cum sa ma imbrac la discoteca, cum sa ma port astfel incat sa nu par vulgara. Eu ii dadeam sfaturi in ceea ce priveste domnisoarele...incercam sa gasim impreuna explicatii la comportamentul unora.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful: Probabil ca in cadrul familiei tale a fost o problema de comunicare pe care ai remarcat'o acum si ai ajuns sa o generalizezi. Mie nu mi se pare ca lucrurile stau chiar asa...e adevarat ca exista o siferenta intre generatii dar se refera la altceva, si anume la principii si educatie, nu la aflat anumite lucruri despre familie, pentru ca astea se presupune ca sunt stiute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acordul cu draqool...nici eu nu stiu mai nimic depsre fartele meu..doar ce-am aflat citind pe ascuns prin mail-urile lui sau prin scrisori netrimise sau primite...dar niciodata n-am vb probleme serioase..sau despre noi in general..si imi pare rau...chiar daca timpul nu e pierdut..iar cu parintii mei...ii sunt asa reci..in afara de :Ce-ai facut la scoala?sau Ai mancat?nu vb nimic..absolut nimic..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebuii sa existe multa comunicare intr-o familie! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a spus ca generatiile nu comunica intre ele? puteti demonstra?

 

Ba comunica, dar nu toti. E si normal sa comunice, caci este un schimb de idei, dar de fapt nu pot sa spun ca generatia care vine va fi mai buna decat cea care a fost. Vom trai si vom vedea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat din generatie in generatie au inceput sa vina gen mature de mici copii!Ciudat dar adevarat!Ma uit la cei mici si ma uimesc la ceea ce vad! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:yes: Probabil ca in cadrul familiei tale a fost o problema de comunicare pe care ai remarcat'o acum si ai ajuns sa o generalizezi. Mie nu mi se pare ca lucrurile stau chiar asa...e adevarat ca exista o siferenta intre generatii dar se refera la altceva, si anume la principii si educatie, nu la aflat anumite lucruri despre familie, pentru ca astea se presupune ca sunt stiute.

...se presupune, intradevar... Nu ma intereseaza ceea ce se numeste "generation gap"; aceasta problema exista de cand lumea si va exista de-a pururi...

Ma intereseaza lucrurile mici, personale, definitorii uneori pentru personalitatea celui in cauza, cele care apropie pentru simplul fapt ca a te expune astfel presupune riscuri. Suntem cu totii foarte atenti, chiar daca nu constient uneori, ca anumite lucruri sa nu fie zise, pur si simplu de teama. In familie, dar mai ales in cupluri, genul asta de abordari sunt rare si de aici comunicare defectuoasa sau sterila. Comunicarea trebuie sa aiba substanta, relevantza, sa fie intradevar un demers eficient in cunpasterea celui de langa tine.

Un alt exemplu: L-am scos pe fratele meu in oras odata, pentru ca mi-am dat seama ca nu am iesit niciodata doar noi doi "ca baietii", cum se zice. El este marinar si il vad oricum rar si repet , nu ma indoiesc nici o clipa ca avem o relatie f buna sentimental vorbind. Faptic insa nu-i stiu decat varsta si ca gateste bine... A fost dupa mine o intalnire fructuasa pentru ca am povestit tot felul de lucruri si am fost surprinsi sa aflam cat de putin STIAM de fapt unul despre altul. Am aflat cum si cand a fost el ranit din dragoste prima oara, ca a facut parasutism cand avea 18 ani sau ca a fost vicecampion zonal la judo (are si centura maro - ca sa vezi!). Ne-am si pilit... recunosc :o: . S-a pilit f repede pentru ca.. surprise! nu bause in viata lui tequila!!! Loool! Mentionez ca eu am 25 de ani iar el merge pe 39.

Cam asta e ideea! Poate e o chestie pur personala, dar la asta se refera topicul propus...

Consider ca acelasi demers poate fi aplicat si unei o relatii de cuplu, daca nu accentuam partea cu "generatiile".

Cati barbati habar nu au ce gen de parfum prefera sotia (floral sau fresh de ex) sau ca nu ar purta niciodata ruj rosu aprins pentru ca nu ii sta bine cu nuanta respectiva sau ca garoafele sunt asociate de ea cu inmormantarile si ca ar prefera crini...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×