Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

E o problema deja in Europa numarul de arabi si turci ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inca nu pot sa aflu singur, dar peste cateva zile o sa incep sa aflu, pana atunci, intreb aici... sunt prea multi arabi, turci, marocani in tarile vest-europene ? Sau e doar rasismul vest-europenilor albi care fiind loviti la buzunar din cauza crizei economice, dau vina pe imigranti, in mod deosebit pe cei de alte rase ?

 

Sa nu se inteleaga ca sunt pro-arabi sau alte rase de culoare, ca nu sunt. Sunt total impotriva lor, dar este strict parerea mea si atat, nu promovez rasismul, fiecare trebuie sa aiba propriile pareri. Eu doar intreb pentru ca am tot citit despre chestia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca sunt prea multi ce ai propune ? Pe aia ilegali sa fie trimisi acasa si cu ceilalti naturalizati ce sa se faca ? Pana afli, baga-ti unghia in gat. :pardon:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrei flame, Salaam Naeema ? La tine o sa fie cu C7 flame-ul (varianta canadiana de M16). Fun fact pentru tine - stiai ca si canadienii sunt... ALBI ? :o:

 

Acu astept si un raspuns serios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acu astept si un raspuns serios.

Nu sunt o populatie de etnie alba, din cate am citit. Dupa statistici, ar fi mai degraba metisi.

Si in Canada a avut loc cel mai pasnic proces de colonizare, pentru ca nu-i puteau masacra pe inuiti din cauza gerului.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu pot sa aflu singur, dar peste cateva zile o sa incep sa aflu, pana atunci, intreb aici... sunt prea multi arabi, turci, marocani in tarile vest-europene ? Sau e doar rasismul vest-europenilor albi care fiind loviti la buzunar din cauza crizei economice, dau vina pe imigranti, in mod deosebit pe cei de alte rase ?

 

 

 

eu nu observ sa fie prea multi aici si nici rasistii nu prea au sorti de izbânda, sunt destul de izolati.

 

teoria mea e una destul de simpla (simplista):

 

Turcii au fost invitati in mod oficial de catre statul German sa vina sa lucreze aici, pentru ca nu prea mai avea cine s-o faca.

Dupa ce statul si-a revenit, nemtii nu mai au niciun drept sa cârâie ca nu le convine azi regimul, cei care o fac dau dovada de prostie.

Nu stiu care-i numarul de turci, undeva între 5-8 milioane, poate. La o populatie (îmbatrânita) de 80 milioane, mi se pare frectie la picior de lemn sa vorbesti de o problema turceasca in tara asta. Da, îsi ridica si moschei. So what? De fapt nu-si ridica tot timpul, ca nu le da primaria loc, stiu un caz in care moschea s-a facut într-un ...hambar, in spatele garii.

 

Francezii au colonizat sute de ani o buna bucata din Africa, au profitat economic enorm.

E rândul lor acum sa dea ceva înapoi, primind magrebieni si fugari din centrul Africii.

Rasismul e ceva mai mare in Franta decât in Germania, o pun pe seama mentalitatii lor cam înapoiate in privinta asta, la grande nation nu mai e ce-a fost si câteodata ar trebui sa faca (si chiar o face) ciocul ceva mai mic.

Le Pen e pensionar iar fii-sa e indiscutabil mult prea slaba ca sa faca valuri mai departe de Toulon (fieful extremistilor).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrei flame, Salaam Naeema ? Fun fact pentru tine - stiai ca si canadienii sunt... ALBI ? grin.gif

 

Acu astept si un raspuns serios.

 

Eu sunt aia care vrea flame ? Ce nostim avand in vedere ca tu esti cel care a deschis topic nemultumit fiind de numarul de non-albi in Europa. smile.png

Fun fact pentru tine: stiai ca in Canada nu se plang albii de numarul "coloratilor", ca minoritatile de orice rasa si etnie sunt binevenite si integrate in societate si in forta de munca, ca odata ce esti naturalizat esti canadian si nu-ti scuipa nimeni etnia sau rasa in fata ca pe o insulta sau mod de a te face sa te simti strain, ca etnicii naturalizati contribuie cel mai mult la economia tarii si fac joburi fel de fel pe care un canadian-alb le-ar considera beneath him.

Stiai ca asta e singura tara din toate cele occidentale pe unde m-am perindat, unde nu m-am lovit de mojicie rasisala sau etnica ? Stiai ca mi-e profund scarba de continentul European si de oamenii ca tine ? Nici sa ma plateasca cineva cu milioane de euro pe luna nu as trai in vreo tara Europeana.

Stiai ca broblema cu emgrantii de "culoare" care cica sunt neintegrati si va calca pe sensibilitati se trage din vina voastra nu a lor. Cum se face ca aici situatia e total opusa si in majoritate arabii, turcii si alte natii din astea pe care le simpatizezi tu, fac parte din paturi sociale incepand cub clasa mijlocie in sus si cu asta ma refer la bunastare financiara si statut social. Numai voi acolo va vaitati ca niste curve rasiste si discriminante ca v-au invadat "coloratii".

 

Tu deschizi topice de genul asta si ma acuzi pe mine ca vreau flame. Ce tupeu ai. Nici macar epitete nu meriti bah. Eventual un scuipat in urma ta pe trotuarul pe unde ai calcat. Si asta este inca prea mult.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incurci borcanele. Harapii sunt prea multi, nu arabii. Harapii, adica samale, rromales sau cum le mai zice acum in iuropianiunioneza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce sa se dea europeanul alb lovit la buzunare din cauza emigrantului ? Ii fura emigrantul pozitia de director sau inginer ? Sau se preteaza europeanul la spalat bude ? I don't think so.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×