Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Fiii lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce-ar fi să ne imaginăm lucrurile astfel ? Ce-ar fi dacă acum 12.000 de ani, pe vremea c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-ar fi să ne imaginăm lucrurile astfel ? Ce-ar fi dacă acum 12.000 de ani, pe vremea c
Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

paleo...astronautica?Ce mai e si asta? :flowers:

Erich von D

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elicoptere? Cu carburant pe baza de mercur? Exploziile nucleare din acea perioada?

Esti sigur ca erau oameni?

Se spune ca zeii din Olimp nu ar fi tocmai din Olimp...

"Esti sigur ca erau oameni?"

 

Nu am trăit pe vremea aceea, n-am de unde să stiu. De aceea am deschis acest topic. Dar faptul că au avut copii cu fiicele oamenilor mi se pare un indiciu relevant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Esti sigur ca erau oameni?"

 

Nu am trăit pe vremea aceea, n-am de unde să stiu. De aceea am deschis acest topic. Dar faptul că au avut copii cu fiicele oamenilor mi se pare un indiciu relevant.

Se spune ca oamenii de Neanderthal, o subspecie a speciei umane, nu puteau procea impreuna cu oamenii moderni... Fiintele din Atlantida puteau fi la fel de bine o alta subspecie suficient de inrudita cu oamenii pentru a putea avea urmasi, sau aveau cunostinte suficient de avansate de genetica...

 

Unele dintre legendele despre Yeti (sau oricare alt nume sub care este cunoscut) spun ca oamenii s-au "impreunat" cu succes cu femelele acestei specii. Poate fi foarte usor o minciuna, si totusi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca zeii din Olimp nu ar fi tocmai din Olimp...

zeii din Olimp sunt un MIT! :flowers: ...nu?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt vehiculate, din cate stiu, mai multe teorii in legatura cu "paleovizitatorii' planetei noastre. Unii cercetatori considera ca acele fiinte au venit din spatiu, altii cred ca sunt atlanti iar altii presupun ca ar fi reprezentantii lumii intra-terestre. Cert este insa ca prezenta acestor super-fiinte apare ilustrata intr-o bogata serie de texte provenite din antichitate: Cartea lui Enoh, insemnarile din mitologia chineza referitoare la Huang Di, insemnarile de pe tablitele de lut sumeriene ( Enuma Elis ), Ramayana, Mahabharata etc. O parte din aceste scrieri si din traditiile mai multor popoare amintesc de acesti vizitatori "apartinand altei lumi" ca de niste fiinte foarte asemanatoare oamenilor, cu mentionarea repetata a unui aspect biologic esential : imbinarea celor doua rase a condus la nasterea unor fiinte monstruoase - uriasii.

 

Totusi, in timpul sederii lor printre oameni, acesti paleoastronauti au desfasurat si activitati civilizatoare:

"Barkayal i-a invatat arta de a observa stelele.

Akibeel i-a invatat semnele.

Si Asardel i-a invatat miscarile lunii"

( Cartea lui Enoh, cap. VIII ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×