Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Copiii din bratele cersetoarelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://www.garbo.ro/articol/Social/15185/cutremurator-de-ce-copiii-din-bratele-cersetorilor-dorm.html

 

Cum considerati ca am putea ajuta la dizolvarea retelelor 'mafiote' care obliga alti oameni sa cerseasca pe strazi?

 

Voi dati bani cersetorilor?..sau un corn, un mar, un ..ceva?

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu dau bani, dau ceva de mancare. imediat ce apare copilul in poza este bagat la puscarie aici si copilul luat, altfel e legal sa cersesti aici. bani nu dau, dau de mancare. unii dau din cap in semn de multumesc, altii m-au injurat pe romaneste nestiind ca inteleg.

 

ce putem face? anunta protectia copilului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ce putem face? anunta protectia copilului

nu intotdeauna protectia copilului isi face datoria.

Pe langa asta, in majoritatea cazurilor - pana sa intervina politia-dispar...

 

Nu ma refer doar la copii..ci si la tinerii mutilati, muti, orbi, etc..

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu intotdeauna protectia copilului isi face datoria.

 

atunci mergem si ne culcam la loc, s'asa e prea devreme si ne-ar prinde bine inca putin somn.

 

pai daca o dam lovita de gard si spunem 'ca X sau Y nu isi fac treaba' de ce ne mai implicam? asa ca sa nu ne ia somnul?

daca protectia copilului nu isi face treaba mergi mai departe. cineva raspunde si pt protectia copilului, cineva are sub Control ce se intampla pe acolo. schimbi conducerea, schimbi oamenii, schimbi guvernul ala de rahao samd.

 

ca in comert asa si cu cersetoria: degeaba exista cerere daca nu exista oferta. nu le dai bani si f putini o s acerseasca pt o paine si 3 covrigi. partea nasoala e ca din cersetori o sa se transorme in hoti si infractori. dar aici iar e statul dator cu ceva si anume sa ii ajute cumva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ca in comert asa si cu cersetoria: degeaba exista cerere daca nu exista oferta. nu le dai bani si f putini o s acerseasca pt o paine si 3 covrigi. partea nasoala e ca din cersetori o sa se transorme in hoti si infractori. dar aici iar e statul dator cu ceva si anume sa ii ajute cumva.

Solutia asta a fost adoptata de multi, de mult timp...surpriza insa - nu au scazut cazurile implicatilor, ba din contra.

 

unde se greseste?

ce omitem?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi bine sa facem o diferenta intre situatia din tara si cea din alte tari. In mai multe randuri s-a dovedit ca exista diferente destul de mari.

 

Cat despre articol - eu nu am gasit un raspuns - acei copii sunt imbatati sau drogati? Morti nu cred - s-ar cunoaste dupa cateva ore !!! phiu.gif

Protectia copilului se sesizeaza si in Ro , problema este ca in cele mai multe cazuri copii revin la parinti care sub o forma sau alta vin si ii recupereaza scotandu-i apoi din nou in strada.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu mai multe exemple de violenta in familie. Nu ma refer la bagat in spital sau vanatai pe tot corpul.

Psihologul scolii anunta directia judeteana si raspunsul vine dupa luni de zile, daca mai vine.

 

Oricat de mult timp insisti..etc.

 

Haideti sa fim realisti, si lasand la o parte faptul ca multe treburi merg cum merg (adica, nu merg) in tara, sa ne gandim ce putem face noi, cetatenii, astfel incat sa descurajam aceasta mafie.

Pentru ca ea exista si face victime cu duiumul.


 

Cat despre articol - eu nu am gasit un raspuns - acei copii sunt imbatati sau drogati?

 

In articol nu se garanteaza raspunsul..dar se 'propune'.

 

Eu cred ca e posibil. Chiar daca nu e vorba de alcool sau de droguri (cuvinte folosite si pt un impact crescut) - posibil sa foloseasca ceva calmante pentru copii.


On : Ce ar fi daca s-ar amenda (legal) cei care dau bani cersetorilor din spatiul public?

Alimentele, hainele, etc sa se poata da, dar banii nu.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

On : Ce ar fi daca s-ar amenda (legal) cei care dau bani cersetorilor din spatiul public?

Alimentele, hainele, etc sa se poata da, dar banii nu.

 

O idee buna, dar cine sa aplice in tara noastra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ar fi interesant cum sa motivam restul populatiei sa inteleaga ca dand bani, mai mult rau fac.

 

Cu ce ii incalzeste ca au dat 5 - 10 lei unui cersetor, chiar daca e cersetor de disperare (fara o retea de traficanti de carne vie in spate) - cand pot sa ii dea ceva de mancare (chiar si cand sunt pe strada pot sa cumpere ceva, de vor), o haina de acasa, un bon de masa, o pereche de papuci...un nr de telefon de la un centru de unde ar putea primi ajutor...

Insa daca e vorba de un om obligat sa cerseasca....atunci, nu doar ca nu facem mare branza pentru el dandu-i bani...dar contribuim la intretinerea fenomenului - caci daca oamenii nu ar mai da bani, aceasta 'afacere' nu ar mai avea niciun castig, deci practic - s-ar dizolva.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

On : Ce ar fi daca s-ar amenda (legal) cei care dau bani cersetorilor din spatiul public?

Alimentele, hainele, etc sa se poata da, dar banii nu.

 

 

....ce-ar fi daca ar fi amendati sau inchisi cei care cersesc !!! rtfm.gif si asa bine - sa se invete minte si a doua oara sa nu mai iasa pe strada la cersit ba mai mult sa oblige si pe altii sa cerseasca pentru ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×