Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

TOP 5

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:) Stiu ca e un forum despre spiritualitate(nu muzica :doh: ),si pentru ca in ultima vreme discutiile predominante au fost legate despre Calea cea mai buna ...m'am gandit la o noua ''provocare''! Nu e chiar un top 20 ,dar dupa voi,cam care ar fi principalele religii,si care suna mai "rezonabila"dintre toate...Din orice punct de vedere,poate fi doar o "cale" sau "un anume stil de viata".

Discutie cat se poate de libera :spiteful: !!

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: Stiu ca e un forum despre spiritualitate(nu muzica :doh: ),si pentru ca in ultima vreme discutiile predominante au fost legate despre Calea cea mai buna ...m'am gandit la o noua ''provocare''! Nu e chiar un top 20 ,dar dupa voi,cam care ar fi principalele religii,si care suna mai "rezonabila"dintre toate...Din orice punct de vedere,poate fi doar o "cale" sau "un anume stil de viata".

Discutie cat se poate de libera :spiteful: !!

 

 

Grea provocare, parca vad ca vor iesi scantei..... :)

Dupa mine aceasta cale este de fapt un stil de viata, trebuie sa devina "organica", adica sa faca parte din noi, daca putem spune asa.

Principalele religii, se manifesta... din punctul meu de vedere, desigur.....doar in una singura, petru fiecare dintre noi, in mod individual. Care este aceea si cine la ce religie adera pentru a-si atinge scopul, este alegerea fiecaruia.

Daca doresti un top cu religiile care au cei mai multi adepti in lume,atunci eu cred ca ordinea ar fi urmatoarea: religia catolica, religiile orientale,religia ortodoxa,religiile protestante si martorii lui iehova.

Din punctul meu de vedere, este bine sa le cunosti pe toate, inclusiv caile "neoficiale", cum ar fi yoga, misticismul, gnosticismul etc. si sa sintetizezi ce ti se potriveste cel mai bine si ce poti practica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna religie este cea care iti ofera ceva dincolo de viata asta. Fara ceva mai mult de viata asta, nu-mi imaginez cum poti fi cu adevarat fericit si increzator. Raspunsul este crestinismul, bineinteles.

Ii compatimesc pe atei. :spiteful:

Editat de Ovidiu Danut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cea mai buna religie este cea care iti ofera ceva dincolo de viata asta...crestinismul,bineinteles

mhmmmm :spiteful: Cum adica?

Ce ma rog ofera crestinismul si alte religii nu??? :)

(adica... vreau mai multe explicatii :doh: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mhmmmm :spiteful: Cum adica?

Ce ma rog ofera crestinismul si alte religii nu??? :good:

(adica... vreau mai multe explicatii :doh: )

 

Ofera pe langa nemurire, lucruri " pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit si la inima omului nu s-a suit " . :)

 

Daca am sti noi ce refuzam.......... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca am sti noi ce refuzam.......... :spiteful:

 

sau cum ne schimonosim vietile degeaba uneori in loc sa ne bucuram de viata asta pe pamantul asta....

 

TOP5

 

1. Hinduismul (avantaje fata de crestinism: incerci pana reusesti...nu esti aruncat in iad daca o dai pe alaturi reincarnerea)

2. Budhismul ( Fiecare om poate deveni Dumnezeu)

3.Crestinism-Catolic

4.Crestinism-Ortodox

5.Confucianism-Taoism (cod moral foarte detaliat)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2. Budhismul ( Fiecare om poate deveni Dumnezeu)

fiecare om poate deveni dumnezeu?

Isus spune in mai multe ocazii

 

"ma rog ca ei(crestinii)sa fie una cu Mine asa cum Eu sunt una cu Tine(Tatal)"

"Fiti desavarsiti cum Tatal vostru din cer este desavarsit"

...etc,etc...(iaca,daca n-am voie copy paste,nu pot da mai mult de atat,dar am sa caut si iti dau mai multe trimiteri daca vrei :doh: )Deci,si Crestinismul iti ofera un anumit nivel de "dumnezeire" :)

 

cam care ar fi principalele religii,si care suna mai "rezonabila"dintre toate???

Daca toate religiile duc la Dzeu,cum...toate drumurile duc la Roma :crazy: atunci logic ar fi sa se ajunga la un numitor comun si sa fim de acord in ideile fundamentale...macar!DAR NU E ASA!

Unii spun ca Dumnezeu e o persoana,altii spun ca sunt mai multi dumnezei,altii ca Dzeu e o forta nepersonificata.Unii zic(,)ca doar o viata avem si apoi suntem judecati,altii cred ca ne intoracem din moarte la o alta viata-ca si cum viata pe care o traim nu ar fi suficient de buna,si trebuie sa ajungem la un absolut traind diferite vieti in diferite timpuri si locuri de pe Pamant.Altii pretind ca viata pe care o traim si lumea sunt reale,pe cand unii cred ca "totul e o iluzie"

Dar daca toate religiile au dreptul egal sa fie crezute ca adevarate atunci ne intoarcem inapoi de unde am inceput...pentru ca nu exista numitor comun...pentru ca toate religiile se contrazic una pe alta.

Daca toate religiile duc la Dzeu,atunci nu trebuia Dzeu sa ne ghideze in asa fel incat sa Il gasim pe El cu adevarat?De ce permite Dzeu sa traim in aceasta incertitudine?Hindusii spun una,Mahomedanii spun alta,crestinii-ceva cu totul diferit. Toti se contrazic ! De ce nu e Dumnezeu mai clar?

Parerea mea? :good:

Dumnezeu a fost clar!

Isus a spus ca Dumnezeu l-a trimis sa ne arate CUM este EL.Isus pretinde sa fie unic!

Buddha a aratat o cale spre perfectiune si absolut!

Mahommed ii invata pe oameni voia lui Allah !

Isus ne spune ca El este Dumnezeu(cine ar pretinde asa ceva daca nu ar fi adevarat??)A fost un exemplu de dragoste si mila,a pus un mare accent pe egalitatea umana si iubirea aproapelui(chiar si dusmanilor).Isus s-a numit Calea in ioan 14.6:Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine!

Este o prostie sa spun ca o singura religie e adevarata?Oare nu e adevarul in natura Sa exclusiv?Daca ceva este adevarat,atunci opusul lui TREBUIE sa fie o minciuna!

Deci nu e o intoleranta pentru mine ca reprezentatnt al crestinismului sa spun ca Isus Cristos e SINGURA CALE spre Dumnezeu.Nu exista Top5...ci doar Top 1.

Dupa mine(si probabil vorbesc in numele multora)Isus Cristos este Calea,Adevarut si Viata ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Stiu ca e un forum despre spiritualitate(nu muzica 8) ),si pentru ca in ultima vreme discutiile predominante au fost legate despre Calea cea mai buna ...m'am gandit la o noua ''provocare''! Nu e chiar un top 20 ,dar dupa voi,cam care ar fi principalele religii,si care suna mai "rezonabila"dintre toate...Din orice punct de vedere,poate fi doar o "cale" sau "un anume stil de viata".

Discutie cat se poate de libera :flowers: !!

Toate inventiile in privinta religiei, mod de viata au scadenta dupa moartea beneficiarului cand nu se mai poate adresa OPC deci mari minciuni!

Top I este calea care iti confera inca din timpul vietii cunoasterea celui DIVIN si prin aceasta sa ai certitudinea nu banuiala ca vei FI MANTUIT!

 

 

"ma rog ca ei(crestinii)sa fie una cu Mine asa cum Eu sunt una cu Tine(Tatal)"

"Fiti desavarsiti cum Tatal vostru din cer este desavarsit"

...etc,etc...(iaca,daca n-am voie copy paste,nu pot da mai mult de atat,dar am sa caut si iti dau mai multe trimiteri daca vrei 8) )Deci,si Crestinismul iti ofera un anumit nivel de "dumnezeire" ;)

Daca toate religiile duc la Dzeu,cum...toate drumurile duc la Roma :o: atunci logic ar fi sa se ajunga la un numitor comun si sa fim de acord in ideile fundamentale...macar!DAR NU E ASA!

Unii spun ca Dumnezeu e o persoana,altii spun ca sunt mai multi dumnezei,altii ca Dzeu e o forta nepersonificata.Unii zic(,)ca doar o viata avem si apoi suntem judecati,altii cred ca ne intoracem din moarte la o alta viata-ca si cum viata pe care o traim nu ar fi suficient de buna,si trebuie sa ajungem la un absolut traind diferite vieti in diferite timpuri si locuri de pe Pamant.Altii pretind ca viata pe care o traim si lumea sunt reale,pe cand unii cred ca "totul e o iluzie"

Dar daca toate religiile au dreptul egal sa fie crezute ca adevarate atunci ne intoarcem inapoi de unde am inceput...pentru ca nu exista numitor comun...pentru ca toate religiile se contrazic una pe alta.

Daca toate religiile duc la Dzeu,atunci nu trebuia Dzeu sa ne ghideze in asa fel incat sa Il gasim pe El cu adevarat?De ce permite Dzeu sa traim in aceasta incertitudine?Hindusii spun una,Mahomedanii spun alta,crestinii-ceva cu totul diferit. Toti se contrazic ! De ce nu e Dumnezeu mai clar?

Parerea mea? 8)

Dumnezeu a fost clar!

Isus a spus ca Dumnezeu l-a trimis sa ne arate CUM este EL.Isus pretinde sa fie unic!

Buddha a aratat o cale spre perfectiune si absolut!

Mahommed ii invata pe oameni voia lui Allah !

Isus ne spune ca El este Dumnezeu(cine ar pretinde asa ceva daca nu ar fi adevarat??)A fost un exemplu de dragoste si mila,a pus un mare accent pe egalitatea umana si iubirea aproapelui(chiar si dusmanilor).Isus s-a numit Calea in ioan 14.6:Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine!

Este o prostie sa spun ca o singura religie e adevarata?Oare nu e adevarul in natura Sa exclusiv?Daca ceva este adevarat,atunci opusul lui TREBUIE sa fie o minciuna!

Deci nu e o intoleranta pentru mine ca reprezentatnt al crestinismului sa spun ca Isus Cristos e SINGURA CALE spre Dumnezeu.Nu exista Top5...ci doar Top 1.

Dupa mine(si probabil vorbesc in numele multora)Isus Cristos este Calea,Adevarut si Viata ! :tease:

Asta e o chestie tare.Ai deschis un topic sa iti afirmi adeziunea ta!

Repet si sustin cu riscul de a te agasa ...

Neuronul tau(ca doar pe unul il folosesti cel putin aici) nu pricepe nimic din viata asta si este la relanti limitat doar sa citeasca biblia si sa fie yesman cu ea.

Daca vrei sa il slujesti pe IISUS fi ca el nu cu fatarnicie ci cu inima plina de iubire cum tot citesti in biblie si se pare ca nu intelegi!Acesta este un raspuns personal!

Editat de ioanide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e o chestie tare.Ai deschis un topic sa iti afirmi adeziunea ta!

 

Fiecare are voie sa isi spuna parerea pe aceasta tema si nu am sarit la nimeni ca nu a zis ca mine asa ca nu mai comenta te rog 8)

 

Repet si sustin cu riscul de a te agasa ...

Neuronul tau(ca doar pe unul il folosesti cel putin aici) nu pricepe nimic din viata asta si este la relanti limitat doar sa citeasca biblia si sa fie yesman cu ea.

Daca vrei sa il slujesti pe IISUS fi ca el nu cu fatarnicie ci cu inima plina de iubire cum tot citesti in biblie si se pare ca nu intelegi!Acesta este un raspuns personal!

Multumesc pentru raspunsul tau personal...NU aveam nevoie de el :tease:

Inainte sa ma judeci-mai ales ca nu stii nimic despre mine (da' absolut nimic)... uita'te la tine si vezi-ti de viata ta...

si revino si pe topic daca se poate :flowers:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8) Stiu ca e un forum despre spiritualitate(nu muzica 8) ),si pentru ca in ultima vreme discutiile predominante au fost legate despre Calea cea mai buna ...m'am gandit la o noua ''provocare''! Nu e chiar un top 20 ,dar dupa voi,cam care ar fi principalele religii,si care suna mai "rezonabila"dintre toate...Din orice punct de vedere,poate fi doar o "cale" sau "un anume stil de viata".

Discutie cat se poate de libera :flowers: !!

Nu consider ca se poate face o lista obiectiva a religiilor existente... fiecare are perspectiva sa subietiva asupra lor. Toate religiile sint bune in masura in care ii ajuta pe adeptii lor.

 

Ii compatimesc pe atei. :tease:

Multumim pentru intentie, dar chiar nu ne intereseaza. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×