Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Violenta si sportul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vazand stirea din onlinesport.ro

Joi noapte, dupa calificarea Stelei, toate barurile din Timisoara pana atunci pline ochi s-au revarsat pe strazi.

Galeria Timisoarei, care este infratita cu ce a Rapidului, s-a mutat in Piata Operei, pentru a-i bloca pe suporterii Stelei sa se bucure.

Ceea ce au si reusit. Fanii lui Poli au impiedicat orice manifestare de bucurie in Piata Operei din partea stelistilor.

Doi fani ros-albastri care au indraznit sa incerce sa apara in Piata Operei au fost inconjurati de fanii lui Poli. A iesit o bataie, a intervenit Politia, iar in urma altercatiilor a fost distrusa o masina.

http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/cup...2&viewItem=9929

 

M-am intrebat: de ce se ajunge aici? Exsita logica in astfel de actiuni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca suporter al rapidului am apreciat intotdeauna infratirea dintre giulesteni si timisoreni dar totusi consider ca violenta nu isi are rostul. am citit ca au fost incidente si pe stadion dupa meci...eu nu le-am vazut deoarece n-am mai suportat si am inchis televizorul dupa fluierul final. chiar daca ne doare bucuria stelista este dreptul lor sa jubileze deoarece steaua a meritat sa se califice. este trist si inacceptabil sa-ti fie frica sa-ti arati atasamentul fata de echipa favorita. din cauza comportamentelor huliganice nu ma duc eu la meciurile cu steaua si dinamo. credeti-ma ca vorbesc din experienta. in 1999 ma intorceam de la national-rapid jucat pe cotroceni, la un moment dat troleul in care eram eu si inca niste suporteri rapidisti s-a inersectat cu un grup destul de numeros de stelisti care veneau de la meciul cu dinamo. soferul a fugit....stelistii au spart geamurile troleului, i-au luat la bataie pe rapidisti si au dat cu spray paralizant. nu aveam nimic cu rapid pe mine, dar am fugit cat am putut de repede ca n-aveam chef sa stau sa vad ce se mai gandesc stelistii sa faca. am observat in ultima vreme ca se evita ca steaua rapid si dinamo sa dispute meciuri acasa in aceeasi zi sau la aceeasi ora ceea ce mi se pare o solutie foarte buna deoarece asa se evita ciocnirile dintre suporteri. si nu doar bucurestenii sunt scandalagii. la fiecare deplasare a rapidului in orase ca vaslui galati sau constanta sunt incidente intre suporteri. s-a vazut ce s-a intamplat la constanta cu galeria dinamovista. un prieten de-al meu dinamovist imi povestea cum ii alergau suporterii astrei cu sabiile prin ploiesti!!!! :offtopic: . mai are rost sa spun? nu stiu cum poate fi stopata violenta suporterilor.....eu doar o constat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incidentul de aseara s-a produs in urma faptului ca dupa calificarea cu Betis unii admiratori stelisti (in mare parte studenti din alte orase) au iesit in strada tulburand linistea publica prin scandari in care se si aduceau injurii suporterilor majoritari ai orasului.

Scopul celor prezenti ieri seara in Piata Operei a fost tocmai de a evita repetarea unor asemenea evenimente. Manifestarea polistilor a fost spontana si s-a dorit a fi pasnica.

Din pacate lucrurile scapa uneori de sub control, insa conflictul a fost aplanat relativ repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am intrebat: de ce se ajunge aici? Exsita logica in astfel de actiuni?

Nu, nu exista. Dar aceste lucruri totusi se intampla. :ok:

Tin minte ca acum vreo doua saptamani (nu mai stiu exact), a fost un meci pe stadionul Ghencea din Bucuresti. Nu mai stiu cine a jucat...parca Dinamo cu Steaua... :offtopic:

In fine, nu asta conteaza, ideea este ca pe o raza de 2 km de jur imprejurul stadionului a fost interzisa vanzarea de bauturi alcoolice dupa ora 20:00 (meciul era la 22:00). Au fost chemati mai multe echipe de jandarmi, iar biletele erau atent controlate la intrare, ca nu cumva sa fie false. Plus ca nu aveai voie sa iei mai mult de un bilet/persoana (asta inainte de meci). Si totul ca sa nu iasa circ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut varza informatia :offtopic: Dar stim despre ce e vorba, iar acele masuri chiar erau necesare. Au fost impuse in urma incidentelor de la Constanta, unde s-a disputat meciul Farul - Dinamo din campionat.

 

Apropos...era vorba de meciul tur Rapid-Steaua din sferturile Cupei UEFA, disputat in Giulesti, in urma cu o saptamana. Ghencea e impracticabil. :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropos...era vorba de meciul tur Rapid-Steaua din sferturile Cupei UEFA, disputat in Giulesti, in urma cu o saptamana. Ghencea e impracticabil. :doh:

Ma rog. :yahoo:

Stiu ca am auzit si eu de la cineva, pentru ca nu sunt fana fotbal... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda...cum s-au dus meciurile din uefa in care de fapt nu s-a intamplat nimic grav intre suporteri, am revenit la campionatul nostru de toate zilele si s-au incins cafteli intre stelisti si dinamovisati, stelisti si jandarmi, dinamovisti si jandarmi.....dar astia nu se satura de luat bastoane peste cap? nu este derby dupa care sa nu auzi ca suporterii lui rapid steaua sau dinamo s-au batut cu jandarmii :spiteful: poate ar trebui ca in zi de meci sa fie mai multe patrule in tot orasul ...ca la meciurile de uefa..poate asa o sa se mai linisteasca infierbantatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca fotbalul incita la violenta...sa fie interzis.

dar asta nu se poate...asa ca e simplu...un stadion plin de suporteri infocati..C14,faceti legatura

ps.eu m-am saturat de 'suporteri',nu-i suport,se leaga de toti,daca s-ar ucide intre ei as fi incantat,dar se leaga de fete,copii,etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

auzi..fa-ti tu un stat si sa interzici acolo fotbalul :cry: nu e vina fotbalului...e vorba de fffff mult testosteron...iti zic eu ca daca nu ar fi fotbalul tot s-ar gasi un sport cu suporteri violenti ...tine de educatia "suporterilor". fotbalul ca orice sport promoveaza principii nobile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact. ideea asta e aproape la fel de "inspirata" ca aceea hai sa interzicem formula 1 pentru a reduce poluarea :cry:

Editat de monica_b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×