Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ce este?

Eu nu-mi pot explica in cuvinte.

Doar ceva intuitiv.

Ceva de genul....spiritul insufleteste corpul.

Pe principiul releului(?).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un balonas de aer care intretine si controleaza activitatea inimii si altori organe vitale din corp. Este invizibil ... dar ajunge sa ne mangaie si nervii cateodata care ne da frisoane ... este un element al vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce este?

Eu nu-mi pot explica in cuvinte.

Doar ceva intuitiv.

 

Eu îmi imaginez spiritul ca fiind ...informaţie, sau ceea ce se numeşte "materie imaginară", care în lumea ...materiei cunoscute simţurilor palpabile, nu poate exista decât sub această formă, de materie imaginară care stă la baza materiei "reale".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a placut cand cineva a comparat fiinta umana cu un sistem de calcul...computer...corpul ar fi-harddiskul,sufletul-sistemul de operare iar spiritul-softurile utilitare ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a placut cand cineva a comparat fiinta umana cu un sistem de calcul...computer...corpul ar fi-harddiskul,sufletul-sistemul de operare iar spiritul-softurile utilitare

 

 

Eu am făcut şi fac tot timpul această asociere între fiinţa umană şi "fiinţa calculatorului". Atât omul cât şi maşina de calcul au hard (creier), pe care se desfăşoară procesele informatice, sistem de operare (minte), diferite programe (gânduri, convingeri), alimentare cu energie (alimentarea cu hrană), principiu de funcţionare (spirit, suflet).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu stiu ce este spiritul.

Sufletul il inteleg ca fiind ceva biostructurat, si responsabil cu sentimentele.

Corpul eteric este responsabil cu sistemul nervos, deci simturile.

Mentalul e gindirea.

Dar spiritul....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred eu ca e important de stiut cum si la ce concluzie a ajuns fiecare in urma analizei la care s-a supus pe sine in raport cu lumea,viata samd.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spirit=suflet

 

eu asa vad

 

Duhul de ce nu l-ai introdus in egalitate ?

 

 

Eu am făcut şi fac tot timpul această asociere între fiinţa umană şi "fiinţa calculatorului". Atât omul cât şi maşina de calcul au hard (creier), pe care se desfăşoară procesele informatice, sistem de operare (minte), diferite programe (gânduri, convingeri), alimentare cu energie (alimentarea cu hrană), principiu de funcţionare (spirit, suflet).

Ce este aia "minte " ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×