Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Ce stiu copiii..si noi am uitat...?

Postări Recomandate

Ce este igiena?

Igiena este cand vin neamurile si vad ce curat e in casa.(Ionut, 6 ani)

 

Din ce se face sapunul?

Sapunul se face din mai multi clabuci la un loc .(Bianca, 5 ani)

 

De ce da dirijorul din maini, cu un bat, cand dirijeaza?

Dirijorul da din maini ca sa arate ducerea sunetului.(Sebi, 8 ani)

Dirijorul are un bat in mana, ca e urat sa arate cu degetul, la ala care canta cu contrabasul ca sa vada cum merge simfonia. (Dorel, 9 ani)

 

De ce gaina nu zboara pe sus, ca celelalte pasari?

Gaina nu zboara pe sus ca celelalte pasari, pentru ca ii e frica sa nu scape oul, cand ii vine sa-l faca. (Adelina, 5 ani)

 

De ce se pun potcoave la cai?

La cal se pun potcoave ca sa nu cada pe spate, atunci cand pune frana, calul se intepeneste in potcoave.(Costin, 8 ani)

 

Ce este acela un minister?

Minister inseamna ca sa te duci acolo sa te razbuni. (Sorina, 8 ani)

Minister este o incapere mare unde se aduna toti ministrii ca sa faca sedinte pentru a imbunatati cartierul lor. (Emanuel, 8 ani)

 

De ce isi fac oamenii cadouri?

oamenii isi fac cadouri ca sa nu fie nesimtiti. (Alexandru, 6 ani)

 

Cum se face parfumul?

Parfumul se face din apa, dop si din parfum (Olivia, 4 ani)

 

Ce este acela un secret?

Secretul este atunci cand nu trebuie sa stie politia. (Gabi, 7 ani)

 

la ce foloseste steagul?

Steagul foloseste ca atunci cand veneau turcii peste noi, ei nu stiau in ce tara veneau si atunci noi le aratam steagul si dupa aia ei stiau.(Adrian, 6 ani)

 

Ce este timpul?

Timpul este o vreme care trece tot timpul.(Raducu, 5 ani)

 

Ce sunt buruienile?

Buruienile sunt niste plante folositoare doar lor.(Simona, 8 ani)

 

Ce este sufletul?

Sufletul este atunci cand iti pune mama prajituri pe farfurie si ii lasi si lu' ala micu'.(Ana, 8 ani)

Sufletul are forma de inima.(Vlad, 5 ani)

 

 

NU stiu daca mai erau postate, stiu ca le-am mai citit pe undeva, dar mie mi-au placut maxim!!

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragutz ... imi aminteste de copilarie ... cand intr'o iarna ne'am ingramadit intr'o camera (mama, tata si eu :spiteful: ) ... cica aveam 2 anishori ... tata se plangea ca nu mai are loc, iar eu i'am zis: "daca nu ta convine poti sa te duci sa te culci pe foshiner ... " :P ... unde esti copilarie?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat de dulce e cea cu sufletul.....dar cea cu igiena e cea mai apropiata de realitate. :spiteful: :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caz real (trei ani si jumatate):

 

"Mami, te iubesc atit de mult!

Si ce simti tu cind ma iubesti?

Mami, e ca si cum as avea un curcubeu!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dragutz ... imi aminteste de copilarie ... cand intr'o iarna ne'am ingramadit intr'o camera (mama, tata si eu :o: ) ... cica aveam 2 anishori ... tata se plangea ca nu mai are loc, iar eu i'am zis: "daca nu ta convine poti sa te duci sa te culci pe foshiner ... " :good: ... unde esti copilarie?!?

:cry: mi-au povestit si mie parintii un lucru: eu nu il tin minte caci eram mica dar mi-au povestit ca eram la mare intr-o vara si nu gaseau la magazin decat lapte praf care nu imi placea si nu ma puteau face sa il beau :cry: si tata ca sa ma minta si sa ma faca sa beau laptele s-a dus pe terasa si in timp ce il pregatea facea ca vaca :o: :) :cry: oare ce ziceau oamenii din hotel atunci??? :lol: :swoon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam poezii cand eram mica. Imi povestea mama ca spuneam o poezie si mereu radea de mine. Poezia nu mai stiu cum se numea, dar stiu ca eu ziceam cam asa: "cateus cu coada scuta, ce-ai catat a noi a nunta?! te-ai suit pa cotzu da mesii si-ai valsat ciolba mlesii.." :cry:

Sau aveam o pereche de pantofi de la grigorio rizo. Si cand ieseam afara, toate fetele din fata blocului ma puneau sa zic grigorio rizo, ca le placea cum ziceam. Iar eu: "off dane-dane (doamne, doamne :o: ), ghigolio lizo!" :cry:

Sau ma mai invatasera niste rude sa intreb: "unde umbli, banagoanta pe stazile capitalelei?!" . :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu banagoanta e buna :o:

Intr-o seara faceam baie si au intrat peste mine pustii ..

Si unul din ei intreaba.. Mama, da' de ce stai asa ta-va-li-ta in cada?! (tavalita,..m-am tavalit de ras cand l-am auzit)

Era un cuvant nou pentru el si cand pronunta pentru prima data zice pe silabe, sa fie sigur ca zice corect :o:

Se uita la tv la desene si iau de acolo tot felul..

Intr-o zi l-am auzit pe unul din ei cu replica " mama... hai....asa vajeala" (lasa vrajeala, din reclama la napolitane naty...)

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eram mica mica si aveam musafiri niste prieteni de familie. Pe vremea aia tatal meu era epuizat fizic si se culca la aprox juma de ora dupa ce venea acasa. In ziua respectiva...vorbea mama cu musafirii si tocmai le spunea ca e obositor programul cu ture de noapte si nu mai stiu ce..la care eu dintre brusturi :lol: "mama..fa'te si tu analist programator ca tata ca o sa dormi mereu" se lasase liniste totala :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×