Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Mecatronica

Postări Recomandate

Mecatronica a aparut in China!Se ocupa cu partea de mecanica hidraulica si pneumatica!Prima data utilajele se manuiau manual iar acu sa descoperit ca in utilaje se pot introduce microprocesoare care pot fii manuite de la calculator printr-o simpla apasare pe tasta iar masinaria face ce vrea!!Este partea mecanica si sunt introduse niste placute care contin date de calculate si se pot manui de la calc,de exemplu faci o schema tehnica a unui uitlaj de sortare a pieselor si este introdus in el un microprocesor care iti sorteaza piesele dupa dimensiune si din ce material este facut daca este facut din fier se pun deoparte daca este din lemn in alta parte!!Sau un robot care ia piesa printr-o simpla apasare la calc o pui unde vrei tu sau dupa dimensiunea acestei piese!

Ce parere aveti oare se va extinde Mecatronica? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Mecatronica a aparut in China!"-gresit aceasta stiinta a aprut in Japonia la mijlocul aniilor 70.Este interfata intre Electronica Aplicata si Mecanica Fina.Este deja extinsa de nu se poate .Caci in US(cu toate ca sint un "bombardierus" :flowers: ) unde muncesc eu in asa ceva lucrez

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi si mie mai multe despre chestiile astea. In ultimul timp am devenit pasionat de electronica dar nu am timp sa citesc. As vrea sa fac un emitator radio simplu. Poti sa-mi explici ce face tranzistorul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-mi si mie mai multe despre chestiile astea. In ultimul timp am devenit pasionat de electronica dar nu am timp sa citesc. As vrea sa fac un emitator radio simplu. Poti sa-mi explici ce face tranzistorul?

 

 

Daca te pasioneaza toate acestea mergi si fa facultatea de electronica.Daca vrei sa inveti despre emitatoare radio si tranzistoare citeste reviste Tehnium din vremea lu Ceashca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-mi si mie mai multe despre chestiile astea. In ultimul timp am devenit pasionat de electronica dar nu am timp sa citesc. As vrea sa fac un emitator radio simplu. Poti sa-mi explici ce face tranzistorul?

 

Esti culmea! faci misto? esti pasionat de electronica si vrei sa-ti povesteasca cineva pe forum cum functioneaza un tranzistor? nu pot sa cred....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca trebuie mai intai lamurita notiunea de microprocesor si apoi cea de microcontroler.

Mecatronica nu este stiinta microprocesoarelor cum a facut niste precizari din care se subantelege acest lucru, bombardieru'. Meca-nica combinata cu elec-tronica = mecatronica.

Bineinteles ca aceste lucruri nu pot fi intelese fara a sti ce este un tranzistor si cum functioneaza el. Se invata la fizica , eu am invatat prin clasa a x-a sau a xi a nu mai tin minte exact. Oricum inainte de a stapani un aparat matematic de un anumit nivel si inainte de a avea un bagaj minim de notiuni de chimie si fizica nu are rost sa iti explice cineva cum functioneaza n tranzistor ca nu vei intelege nimic. Dar daca nu ai timp sa citesti.... pe forum chibitzam nu facem stiintza.

Editat de Gabriel Paduraru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha..prin liceu am fost olimpic la fizica(exact intr-a zecea) dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut prin vreo culegere vreo problema cu tranzistoare-se mergea pana la condensatoare.

Madalina: sunt pasionat de orice, dar nu am timp pt toate...

 

Ps: m-am mai uitat si prin Tehnium dar e prea complexa pentru mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha..prin liceu am fost olimpic la fizica(exact intr-a zecea) dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut prin vreo culegere vreo problema cu tranzistoare-se mergea pana la condensatoare.

Madalina: sunt pasionat de orice, dar nu am timp pt toate...

 

Nici eu nu am invatat in liceu despre tranzistoare....abia in facultate....

Stud_out, a sunat cel putin ciudat sa spui ca esti pasionat de electronica si sa vrei sa-ti povesteasca cineva cum functioneaza un tranzistor, este ca si cum ai spune : sunt pasionat de muzica, ziceti-mi si mie, ce-i cu gamele astea?

In rest, felicitari, imi plac oamenii pasionati! Pasiunea presupune insa multa documentare, nimic din ce-ti vor povesti altii nu va avea acelasi efect cu ceea ce citesti sau studiezi tu insati....stiu, materiale sunt cu toptanul, timpul nu ajunge pentru toate....pasiunea cere sacrificii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu am invatat in liceu despre tranzistoare....abia in facultate....

Stud_out, a sunat cel putin ciudat sa spui ca esti pasionat de electronica si sa vrei sa-ti povesteasca cineva cum functioneaza un tranzistor, este ca si cum ai spune : sunt pasionat de muzica, ziceti-mi si mie, ce-i cu gamele astea?

In rest, felicitari, imi plac oamenii pasionati! Pasiunea presupune insa multa documentare, nimic din ce-ti vor povesti altii nu va avea acelasi efect cu ceea ce citesti sau studiezi tu insati....stiu, materiale sunt cu toptanul, timpul nu ajunge pentru toate....pasiunea cere sacrificii....

:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink:

 

darga stud_out ai dori sa-mi dai un email al tau as dori sa-ti scriu sa ne cunoastem personal mai bine

 

:rot:

 

darga stud_out ai dori sa-mi dai un email al tau as dori sa-ti scriu sa ne cunoastem personal mai bine

poate ai id pe yahoo msg ar fi mai bine sa vb in direct

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×