Sari la conținut
Forum Roportal
elenutzabalenutza

Vechiul testament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am deschis acest topic din dorinta de a vedea cum interpreteaza fiecare vechiul testament

fiind noua in citirea bibliei am gasit multe lucruri care nu ma fac sa fiu prea multumita de biblie :

 

Genesia 38 " Atunci iuda a zis lui onan:du-te la nevasta fratelui tau ,ia-o de nevasta,ca cumnat ,si ridica samanta fratelui tau .

Onan stiind ca samanta aceasta n-are sa fie a lui ,varsa samanta pe pamant ori de cate ori se culca cu nevasta fratelui sau ,ca sa nu dea samanta fratelui sau .

Ceea ce facea el nu i-a placut lui d-zeu ,care l-a omorat si pe el ".

d-zeu a vrut ca onan sa se culce cu nevasta fratelui sau ,dar nu e pacat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am deschis acest topic din dorinta de a vedea cum interpreteaza fiecare vechiul testament

fiind noua in citirea bibliei am gasit multe lucruri care nu ma fac sa fiu prea multumita de biblie :

 

Genesia 38 " Atunci iuda a zis lui onan:du-te la nevasta fratelui tau ,ia-o de nevasta,ca cumnat ,si ridica samanta fratelui tau .

Onan stiind ca samanta aceasta n-are sa fie a lui ,varsa samanta pe pamant ori de cate ori se culca cu nevasta fratelui sau ,ca sa nu dea samanta fratelui sau .

Ceea ce facea el nu i-a placut lui d-zeu ,care l-a omorat si pe el ".

d-zeu a vrut ca onan sa se culce cu nevasta fratelui sau ,dar nu e pacat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU

pacat este sa superi pe Dumnezeu, calcand o porunca data de el: de exemplu sa nu faci copii fratelui tau decedat fara sa fi avut urmasi...

in vremurile lui Onan, se considera ca o datorie fata de Dumnezeu ca fiecare barbat sa aiba urmasi pana cand va veni Mesia - astfel intelegeau ei ceea ce noi numim "mantuire"

 

Onan a murit poate intr-un accident, poate de o boala, poate eliminat chiar de comunitatea lui (pentru ca ii facuse de ras) - oricare ar fi fost varianta, ea a fost numita ca venind de la Dumnezeu

 

pribegia in care pleaca ti se pare a nu fi o pedeapsa? - pentru lumea respectiva, ruperea de radacini era cea mai grozava pedeapsa

 

NU

 

 

Ce frumos povestesti MariaB fromossssss domle fromos de tot...

E chiar asa greu sa ne dam seama ca vechiul testament e scris de oameni de acum mii de ani si de aia nu prea are logica?

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
d-zeu a vrut ca onan sa se culce cu nevasta fratelui sau ,dar nu e pacat
Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E chiar asa greu sa ne dam seama ca vechiul testament e scris de oameni de acum mii de ani si de aia nu prea are logica?
nu are logica ta!

asa cum bine s-a spus:

oamenii sunt limitati, nu putem avea pretentia sa cunoastem gandurile si planurile lui Dumnezeu nici de atunci si nici de azi.

 

daca despre prezentul pe care il traim ne mai putem da cu parerea si sa si nimerim ceva..., despre prezentul pe care nu il traim si despre trecutul despre care stim doar din auzite, nu putem decat sa meditam... adica, sa nu judeci!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am deschis acest topic din dorinta de a vedea cum interpreteaza fiecare vechiul testament

fiind noua in citirea bibliei am gasit multe lucruri care nu ma fac sa fiu prea multumita de biblie :

 

Genesia 38 " Atunci iuda a zis lui onan:du-te la nevasta fratelui tau ,ia-o de nevasta,ca cumnat ,si ridica samanta fratelui tau .

Onan stiind ca samanta aceasta n-are sa fie a lui ,varsa samanta pe pamant ori de cate ori se culca cu nevasta fratelui sau ,ca sa nu dea samanta fratelui sau .

Ceea ce facea el nu i-a placut lui d-zeu ,care l-a omorat si pe el ".

d-zeu a vrut ca onan sa se culce cu nevasta fratelui sau ,dar nu e pacat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu are logica ta!

asa cum bine s-a spus:

 

nu cred ca intelegi sensul cuvantului logica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E chiar asa greu sa ne dam seama ca vechiul testament e scris de oameni de acum mii de ani si de aia nu prea are logica?
nu are logica ta!
nu cred ca intelegi sensul cuvantului logica...
ba da!

am spus ca nu are logica ta (cu referire la logica timpului nostru, dupa care faci tu critica textului veterotestamentar) pentru ca, pur si simplu, spiritul Vechiului Testament un are mai nimic in comun cu spiritul conceptualist grecesc propriu societatii de astazi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba da!

am spus ca nu are logica ta (cu referire la logica timpului nostru, dupa care faci tu critica textului veterotestamentar) pentru ca, pur si simplu, spiritul Vechiului Testament un are mai nimic in comun cu spiritul conceptualist grecesc propriu societatii de astazi

 

atunci inseamna ca nu are logica actuala (nu a mea) :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×